Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Доброякісні пухлини ротової порожнини

Доброякісні пухлини ротової порожнини

Доброякісні пухлини ротової порожнини – Розташовані в порожнині рота новоутворення, що характеризуються відмежованим повільним зростанням і не схильні до метастазування. До доброякісних пухлин порожнини рота належать папіломи, міксоми, ретенційні кісти, залози Серра, фіброми, фіброматоз ясен, міоми, гемангіоми, лімфангіоми. Діагностика пухлин порожнини рота здійснюється на підставі даних огляду, пальпації, рентгенологічного дослідження, ангіографії та гістологічного дослідження. Видалення пухлин ротової порожнини можливе шляхом хірургічного висічення, електрокоагуляції, лазерної валоризації, кріодеструкції, склерозування судин або застосування радіохвильового методу.

Загальні відомості

Найчастіше стоматологія стикається з пухлинами епітеліального походження, що беруть свій початок із залізистого, плоского або зубоутворювального епітелію. Можливий розвиток пухлини порожнини рота з жирової тканини, м’язових волокон, сполучнотканинних структур, нервових стовбурів та судин. Залежно від розташування виділяють доброякісні пухлини язика, внутрішньої поверхні щік, м’якого та твердого піднебіння, під’язикової області, ясен та губ.

Причини пухлин порожнини рота

Етіологія та механізм розвитку пухлин порожнини рота поки що мало вивчені. До факторів ризику належать вживання алкоголю, куріння, гостра травма (наприклад, видалення зуба), хронічне травмування слизової оболонки рота краєм зламаного зуба, погано обробленою поверхнею пломби, коронкою або зубним протезом. Найбільш високий ризик виникнення пухлини ротової порожнини при поєднанні куріння з прийомом алкоголю. У розвитку деяких неопластичних пухлин ротової порожнини (папіломи, папіломатоз) провідна роль відводиться вірусної інфекції (вірус папіломи людини, вірус герпесу).

Пухлини ротової порожнини, що виникають у дитячому віці, часто пов’язані з порушеннями диференціювання тканин у період внутрішньоутробного розвитку. До них належать дермоїдні та ретенційні кісти, залози Серра, уроджені невуси. Як правило, ці новоутворення виявляються протягом першого року життя.

Епітеліальні пухлини порожнини рота

Папіломи. Пухлини ротової порожнини, що складаються з клітин багатошарового плоского епітелію. Локалізуються найчастіше на губах, мові, м’якому та твердому небі. Папіломи порожнини рота є округлим виступом над поверхнею слизової. Можуть мати гладку поверхню, але частіше покриті сосочковими розростаннями на кшталт цвітної капусти. Зазвичай спостерігаються поодинокі папіломи, рідше – множинні. З часом ці пухлини порожнини рота покриваються ороговіючим епітелієм, за рахунок чого набувають білувате забарвлення і шорстку поверхню.

Невуси. У порожнині рота невуси спостерігаються у поодиноких випадках. Вони частіше бувають опуклими та мають різний ступінь пігментації від блідо-рожевого кольору до коричневого. Серед пухлин ротової порожнини зустрічаються блакитний невус, папіломатозний невус, невус Ота та інші. Деякі їх можуть озлокачествляться з недостатнім розвитком меланоми.

Заліза Серра. Зазвичай цей вид пухлин ротової порожнини розташовується в області альвеолярного відростка або твердого піднебіння. Заліза Серра являють собою напівкулясті утворення жовтуватого кольору розміром до 0,1 см і щільної консистенції. Можуть мати множинний характер. Зазвичай до кінця першого року життя дитини відзначається мимовільне зникнення цих утворень.

Сполучнотканинні пухлини порожнини рота

Фіброми. Найчастіше фіброми порожнини рота зустрічаються в області нижньої губи, язика та на небі. Мають вигляд гладкої овальної або округлої освіти, в окремих випадках розташованої на ніжці. Колір цих пухлин порожнини рота не відрізняється від забарвлення навколишньої слизової оболонки.

Фіброматоз ясен. Не всі автори відносять фіброматоз ясен до пухлин ротової порожнини, деякі вважають, що в його основі лежать зміни запального характеру. Фіброматозні розростання – безболісні щільні утворення. Вони можуть носити локальний характер у межах кількох зубів та дифузний, захоплюючи весь альвеолярний відросток як нижньої, так і верхньої щелепи. Пухлинні розростання при фіброматозі локалізуються в сосочках ясен і можуть бути настільки виражені, що повністю закривають коронки зубів. Цей вид пухлини ротової порожнини вимагають диференціації від гіперпластичного гінгівіту.

Міоми. Розвиваються з м’язової тканини. Рабдоміоми утворюються з волокон поперечно-смугастої мускулатури. Найчастіше спостерігаються як одиничних вузлових утворень у товщі мови. Лейоміоми розвиваються з гладких волокон і зазвичай локалізуються на небі. Міобластоми (пухлина Абрикосова) є результатом дисембріогенезу та діагностуються у дітей до року. Вони являють собою округлу пухлину ротової порожнини розміром до 1 см, покриту епітелієм і має блискучу поверхню.

Міксоми. Ці пухлини ротової порожнини можуть мати округлу, сосочкову або горбкувату поверхню. Розташовуються у сфері твердого піднебіння чи альвеолярного відростка.

Піогенна гранульома. Розвивається зі слизової або сполучнотканинних елементів ротової порожнини. Часто спостерігається після травмування слизової оболонки щік, губ чи язика. Піогенна гранульома має подібність з багатогранною грануляційною тканиною. Відрізняється швидким збільшенням розмірів до 2 см у діаметрі, темно-червоним забарвленням та кровоточивістю при дотику.

Епуліси. Доброякісні пухлини ротової порожнини, розташовані на яснах. Можуть виростати з глибоких шарів ясен, окістя, тканин періодонта. Найчастіше епуліс зустрічається у сфері передніх зубів. Класифікуються на фіброзні, гігантоклітинні та ангіоматозні утворення.

Невриноми. Утворюються внаслідок розростання клітин шваннівської оболонки нервових волокон. Досягають у діаметрі 1 см. Мають капсулу. Невриноми є практично єдиними пухлинами ротової порожнини, при пальпації яких може відзначатися болючість.

Судинні пухлини порожнини рота

Гемангіоми. Найпоширеніші пухлини ротової порожнини. У 90% випадків гемангіоми діагностуються одразу або найближчим часом після народження дитини. Бувають простими (капілярними), кавернозними, капілярно-кавернозними та змішаними. Відмінною особливістю цих пухлин ротової порожнини є їх збліднення або зменшення в розмірах при натисканні. Травмування гемангіом часто призводить до кровоточивості.

Лімфангіоми. Виникають внаслідок порушень ембріогенезу лімфатичної системи та виявляються зазвичай у новонароджених. Характеризуються утворенням обмеженої чи дифузної припухлості у ротовій порожнині. Серед пухлин порожнини рота розрізняють кавернозні, кістозні, капілярно-кавернозні та кістозно-кавернозні лімфангіоми. Ці пухлини порожнини рота схильні до запалення, яке часто буває пов’язане з травмою слизової рота або загостренням будь-якого хронічного запального захворювання носоглотки: пульпіту, періодотиту, хронічного тонзиліту, гаймориту та ін. Окремі автори вказують також на зв’язок рецидивуючого запального процесу хронічного гастриту, дуоденіту чи коліту.

Діагностика пухлин порожнини рота

Пухлини ротової порожнини невеликого розміру можуть бути діагностовані стоматологом випадково при проведенні профілактичного огляду, в ході лікування карієсу та інших стоматологічних маніпуляцій. Точне визначення виду пухлини можливе лише після гістологічного вивчення її структури. Подібне дослідження може проводитись на матеріалі, взятому під час біопсії пухлини або після її видалення.

Для визначення глибини проростання пухлини ротової порожнини застосовується УЗД освіти, для оцінки стану кісткових структур — рентгенологічне дослідження. При фіброматозі ясен проводиться ортопантомограма, де часто виявляються ділянки деструкції альвеолярного відростка. У діагностиці судинних пухлин часто використовують ангіографію.

Лікування пухлин порожнини рота

Утруднення мови і пережовування їжі за наявності пухлини ротової порожнини, постійна травматизація новоутворень цієї локалізації, а також ймовірність їх малігнізації – все це є приводом для активної хірургічної тактики. Залежно від виду пухлини ротової порожнини можливе застосування електрокоагуляції, видалення лазером, кріодеструкції, радіохвильового методу, хірургічного висічення, склеротерапії.

Видалення пухлин порожнини рота дифузного характеру проводиться у кілька етапів. Висічення фіброматозних розростань проводять разом з окістям. Ділянки зруйнованої кісткової тканини піддаються обробці фрезою та коагуляції. Судинні пухлини ротової порожнини можуть бути склерозовані шляхом введення склерозуючих речовин безпосередньо в судини пухлини.

Градация крепости : легкий, средний и крепкий табак для кальяна.