Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Комп’ютерний некроз зубів

Комп’ютерний некроз зубів

Комп’ютерний некроз зубів ― прижиттєве омертвіння твердих зубних тканин, що виникає внаслідок згубного впливу електромагнітного випромінювання комп’ютера на організм. Належить до групи некаріозних уражень зубів, що розвиваються після прорізування. Пацієнтів непокоїть гіперестезія зубів (підвищена чутливість), наявність коричневих плям на емалі, сухість у ротовій порожнині. Комп’ютерний некроз можна діагностувати на етапі огляду, збирання анамнезу, додатково використовуючи рентгенологічні, лабораторні дослідження, електроодонтометрію. Лікування включає ремінералізуючу терапію, препарування і пломбування дефектів.

Загальні відомості

Комп’ютерний некроз зубних тканин був вперше описаний 1997 року вченим-біохіміком Ю.А. Федоровим. Захворювання зазвичай розвивається у молодих, практично здорових осіб віком 25-30 років, зі стажем роботи за комп’ютером 8-10 років як по 10-12 годин щодня. Існують дані про виявлення патології у пацієнтів, профдіяльність яких, пов’язана з комп’ютером, обмежувалася 10 годинами на день протягом 7 років у присутності декількох джерел електромагнітного випромінювання. За даними деяких авторів, захворювання може виникати у людей, які працюють за комп’ютерами по 9-10 годин на добу протягом 2-4 років.

Комп’ютерний некроз зубів

Причини

Тривале перебування перед комп’ютерним екраном шкідливо впливає на здоров’я людини. Електромагнітне випромінювання, що виходить від монітора та процесорного блоку, негативно впливає на тканини та органи ротової порожнини, зокрема, може спровокувати комп’ютерний некроз зубів. Електромагнітне поле утворюється при нерівномірному русі та взаємодії електричних зарядів та здатне індукувати загибель одонтобластів (клітин дентину), порушувати нормальне функціонування пульпи, несприятливо впливати на стан емалі, слинних залоз та ротової рідини.

Патогенез

Електромагнітне випромінювання персонального комп’ютера спричиняє загибель одонтобластів, підвищує швидкість розчинення важливих мінеральних компонентів твердих тканин зуба: кальцію на 77%, фосфору на 91%. Це свідчить про зменшення кількості даних елементів у складі емалі, внаслідок чого вона стає менш міцною. Крім того, електропровідність емалі під впливом електромагнітних хвиль збільшується, її резистентність до дії кислот знижується, що також відбиває негативний вплив комп’ютерного випромінювання на стан здоров’я емалі зуба.

Спостерігається зміна фізико-хімічних параметрів рідини: деградація форм кристалів, що входять до її структури, зменшення концентрацій загального білка, активних іонів калію. Поверхневий натяг ротової рідини зменшується, а в’язкість збільшується. Порушення структури ротової рідини призводить до зниження її мінералізуючої функції: вона стає нездатною забезпечувати емаль необхідною кількістю мінеральних речовин. В результаті емаль не може повною мірою чинити опір дії несприятливих факторів.

Симптоми

У початковій стадії захворювання пацієнт відзначає слабке підвищення зубної чутливості до механічних (очищення зубною щіткою), температурних (гарячої, холодної їжі), хімічних (вживання кислих продуктів) подразників. Надалі комп’ютерний некроз характеризується відсутністю больової симптоматики, тому більшість пацієнтів тривалий час не звертається до лікаря. Особливо уважні хворі можуть подати скарги на естетику, помічаючи множинні темно-коричневі дефекти на губних поверхнях зубів.

Пацієнти можуть відчувати сухість у роті, що виникає через знижену секрецію слини (ксеростомія). Зменшення її виділення здатне викликати труднощі у мовленні та прийомі їжі, спровокувати біль унаслідок інфекційно-запальних уражень, тріщин, ерозій слизової оболонки порожнини рота. З супутніх захворювань у пацієнтів із комп’ютерним некрозом зубів відзначається нейродерміт, уповільнення згортання крові, захворювання печінки.

Ускладнення

Відсутність своєчасної діагностики та повноцінного лікування комп’ютерного некрозу призводить до неестетичного зовнішнього вигляду зубощелепної системи, що може спровокувати у чутливих пацієнтів проблеми психологічного характеру. Комп’ютерний некроз здатний ускладнюватися втратою зуба через приєднання до некротичних осередків каріозного процесу, внаслідок чого виникає ризик розвитку пульпіту та періодонтиту. До втрати зуба можуть безпосередньо призвести дистрофічні процеси пародонту внаслідок атрофії кісткової тканини.

Діагностика

За постановкою правильного діагнозу необхідно звертатися до стоматолога-терапевта. На прийомі виявляються скарги пацієнта, вивчається анамнез, з’ясовується, із чим пов’язана професія хворого – комп’ютерним, радіоактивним випромінюванням, хімічними речовинами та ін. Це допомагає відрізнити комп’ютерний некроз зубів від інших некаріозних уражень та карієсу. Подальша діагностика будується за таким планом:

  • Огляд. Ушкодження зубних тканин множинне, широке і системне, вогнища некрозу здебільшого пігментовані, заповнені загиблими тканинами м’якої консистенції, інструментом, що легко віддаляється. Ділянки ураження охоплюють суттєву частину зубних коронок, коренів, кістки, особливо пришийкову та «імунні» (найбільш стійкі до карієсу) зони зуба – бугри, екватор, закруглення. Навколишні вогнище тканини каламутно-білі, позбавлені блиску. Коріння з дефектами, схожими на ерозії, особливо оголені з вестибулярної поверхні.
  • Електроодонтометрія. Це дослідження іноді застосовується з метою оцінки стану пульпи зуба з допомогою електричного струму певної сили. Комп’ютерний некроз відрізняється показниками електроодонтометра 25-30 мкА, що може свідчити про порушення функції клітин пульпарної камери.
  • Панорамна рентгенографія. На ортопантомограмі виявляється гіпомінералізація кісткової та зубних тканин: малюнок зуба та кісткової структури більш прозорий, позбавлений чіткості. Помітні поглиблення, що відповідають ділянкам некрозу. У пародонті видно ознаки дистрофічного процесу як атрофії кісткової тканини.

Для встановлення супутніх порушень згортання крові призначають клінічний аналіз крові, в першу чергу звертаючи увагу на кількість тромбоцитів. Також проводять коагулограму для оцінки часу згортання крові, дослідження печінкових проб.

Лікування комп’ютерного некрозу зубів

Вирішенням цієї проблеми займається терапевтична стоматологія разом із лікарями-інтерністами. Лікування захворювання поділяється на місцеве та загальне. Місцеве лікування полягає у безпосередньому впливі на вогнище ураження, загальне – у призначенні лікарських препаратів усередину.

  • Системне лікування. Призначаються вітаміни, антиоксиданти (аскорбінова кислота, бета-каротин), біологічно активні речовини. Для відновлення оптимального рівня мінеральних сполук у зубних тканинах використовується гліцерофосфат кальцію, препарати з вмістом макро- та мікроелементів.
  • Місцева терапія. Загиблі тканини видаляються, дефект піддається ремотерапії. Проводять аплікації фосфатсодержащих паст, фізіотерапію (електрофорез з гліцерофосфатом кальцію), полоскання з кальцієм, хлорофілом. Через деякий час окремі зуби тимчасово пломбують із застосуванням кальцієвих прокладок на 1-2 місяці. Лікування завершують реставрацією стеклоиономерными цементами, застосування композитів у рік контролю забороняється.

Прогноз та профілактика

Прогноз комп’ютерного некрозу зубів при проведеному лікуванні можна вважати сприятливим. Для недопущення тотального руйнування та втрати зубів при роботі за комп’ютером слід дотримуватись певних правил. Не рекомендується проводити перед комп’ютером більше 8 годин на добу та перебувати на відстані менше 70 см від екрану. Якщо на робочому місці знаходиться два комп’ютери, то відстань між ними має становити щонайменше 2 метри.

Необхідно робити п’ятнадцятихвилинні перерви в роботі кожні 2 години, провітрювати кімнату. Слід відвідувати лікаря-стоматолога хоча б один раз на шість місяців, спостерігати за станом ротової порожнини. Рекомендується використовувати пасти із вмістом кальцію при зубному чищенні або ремінералізуючі гелі для домашнього використання, правильно харчуватися, приділяти достатньо часу фізичним навантаженням.