Мед – дивовижний за своїм складом продукт. У ньому містяться витамини B1, B5, B6, B9, C і PP. Також мед багатий на різні макро- та мікроелементи: залізо, йод, калій, кальцій, марганець, мідь, фосфор та хлор. Цей ароматний сладкий нектар застосовується не лише у кулінарії, але й медицині, косметології.
Корисні властивості меду

полегшує кашель

Згідно з дослідженням, яке проводилося в Університеті штату Пенсільванія, гречаний мед знижує інтенсивність нічного кашлю та покращує сон. Дітей, які отримали по дві чайні ложки меду за 30 хвилин до сну, напади кашлю мучили рідше порівняно з тими, хто не отримав меду. Загалом в експерименті взяло участь 139 дітей.

покращує пам’ять

102 здоровим жінкам у вікі менопаузі назначали: або 20 г меду на день, або гормон-замісну терапію, яка містить естроген і прогестерон, або нічого. Через чотири місяці тест на короткострокову пам’ять показав, що ті дами, які вживали мед, домоглися найкращих результатів у порівнянні зі всіма іншими.
лікує рани

Норвезькі дослідники виявили, що мед згубно впливає на більшість штамів бактерій у ранах. Пацієнтам, які страждають від ран та виразки на нижніх кінцівках, запропонували обробляти болючі місця медом. Фахівці відзначили значне покращення після місцевого лікування медом. У домашніх умовах також можна проводити такі маніпуляції. Важливо проводити перев’язки кожні 24 або 48 годин.

Забезпечує організм поживними речовинами

У меді міститься широкий спектр різних речовин (ніацин, рибофлавін, пантотенова кислота, кальцій, мідь, залізо, магній, марганець, фосфор, калій та цинк), які запросто замінюють сахар, зменшують кількість споживаних калорій і збагачують раціон харчування.
Підвищує рівень лейкоцитів у крові

Мед – перспективне і недороге засіб, що запобігає зниження вмісту в організмі білих кров’яних тілець, викликаних хіміотерапією. Онкохворі пацієнти, які вживали дві чайні ложки меду на день під час хіміотерапії, відзначили, що відчували себе набагато краще.

Полегшує сезонну алергію

Хоча ефективність меду для лікування алергії не була доведена у клінічних дослідженнях, багато людей відзначають, що після вживання нектару знижується інтенсивність кашлю та кількість його нападів.
Пригнічує стійкі до антибіотиків бактериї

Активні речовини, знайдені в меді, діють згубно на кишкову паличку та сальмонелу; а також на метицилін-стійкий золотавий стафілокок та синьогнійну паличку.

Знижує наслідки прийому алкоголю

Медичний центр при Університеті Нью-Йорка NYU Langone провів дослідження та з’ясував, що мед знижує інтоксикацію та рівень алкоголю в крові.
Має високу поживну цінність у спортивному харчуванні

Мед – природний джерело енергії. Не дивно, що спортсмени під час тренувань додають мед у воду для пиття. Це насичує організм поживними речовинами. Крім цього, мед та вироби з них можна їсти до тренувань і після них.

Усуває лупу, покращує стан волосся і шкіри голови

Пацієнтам з хронічним себорейним дерматитом і лупою було запропоновано наносити мед, злегка розбавлений теплою водою, на проблемні зони на три години. У всіх пацієнтів припинився свербіж, у деяких зменшилися ділянки ураження.