Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Військова хірургія з хірургією надзвичайних ситуацій

ГЛАВА 10. ТРАВМА ХРЕБТА І СПИННОГО МОЗКУ

Вступ. В структурі травматизму хребетно-спінальна травма (ХСТ), що означає пошкодження хребта та спинного мозку, займає третє місце після травми трубчастих кісток, черепно-мозкової травми і складає до 2-3 % від усієї травми. При переломах хребта кожний третій – із пошкодженням спин­ного мозку. В мирний час спінальна травма носить переважно закритий характер і виникає в автокатастрофах (60 %), при падіннях з висоти (25 %) і заняттях спортом (12 %), особливо характерна травма шийного відділу хребта при пірнанні у воду з висоти. Частота ХСТ за рівнями пошкоджен­ня: шийний відділ – 10 % (найчастіше С5-С7), грудний відділ – 40 % (найчас­тіше Тh2), поперековий відділ 50 % (найчастіше L1). Найчастіше по­шкоджується один хребець, рідше – два, іноді – три, чотири.

Вогнепальні пошкодження хребта і спинного мозку відносяться до тяж­кої травми опорно-рухового апарату і за даними, отриманими в роки Ве­ликої Вітчизняної війни, складали близько 2,5 % усіх поранень.

ХСТ дає високу смертність (при травмі шийного відділу хребта гине 70-80 % потерпілих) і призводить до тяжкої інвалідизації (як правило, інва­ліди І групи).

Механізми ХСТ. Розрізнюють:

1) прямий

2) опосередкований механізми пошкодження хребта.

Для мирного часу більш характерні опосередковані механізми, дія яких чітко простежується при падінні на ноги, сідниці і голо­ву. Опосередковані механізми в основному призводять до виникнення ком­пресійних переломів з клиноподібною деформацією нижньогрудних і попере­кових хребців. Дія прямого механізму спостерігається при безпосередніх ударах в ділянку хребтового стовпа, в тому числі при стисненні людини великою вагою (наприклад, при попаданні між автомобілями). Існують чо­тири основні механізми хребетно-спинномозкових пошкоджень:

  1. надмірне роз­гинання
  2. надмірне згинання
  3. надмірне навантаження (компресія) по осі хребта
  4. згинання, поєднане з обертанням

В конкретних ситуаціях виникає декіль­ка механізмів травми. При надмірному згинанні в шийному відділі хребта найчастіше пошкоджуються С5-С7 хребці (як правило, проходить вивих вищерозміщеного хребця до переду і міжхребцевий диск зміщується разом із ним), а також Тh12- L2. Перерозгинання частіше проходить в шийному відділі. При осьових перевантаженнях найчастіше виникають багатоосколкові ком­пресійні переломи тіл хребців, а також виникають переломи суглобових і поперечних відростків.

Форсоване згинання – найбільш поширений механізм опосередковано­го пошкодження хребта, який, зазвичай, призводить до клиноподібної де­формації тіла хребця чи хребців. При порушенні цілісності міжхребцевого диска також можливі його зміщення в просвіт спинномозкового каналу. Ступінь зміщення всіх пошкоджених структур в кінцевому результаті виз­начає вираженість компресії на спинний мозок. Внаслідок переломів кісток в ділянці міжхребетних отворів можуть травмуватися нервові корінці. Кли­ноподібний компресійний перелом тіла хребця при такому механізмі по­шкодження є стабільним (оскільки при такій травмі міжхребцеві суглоби, жовта, міжостиста і надостьова зв’язки не пошкоджуються). Такі пошкодження найчастіше відбуваються в поперековому та грудному відділах хребта.

Переломи хребта внаслідок форсованого перерозгинання в основному спостерігаються в шийному відділі. Розгинальний механізм пошкодження спостерігається вкрай рідко. При цьому механізмі задній зв’язковий апа­рат не пошкоджується. Виділяються такі два типи пошкодження:

  1. при роз­риві передньої поздовжньої зв’язки проходить розгинальний вивих
  2. якщо передня поздовжня зв’язка залишається цілою, то може статися перелом у ділянці кореня дужок і задніх відділів тіл хребців.

Цей вид пошкодження відноситься до числа стабільних у положенні згинання. У результаті по­шкодження розвивається відповідний клінічний синдром гострих порушень провідності спинного мозку по центральному типу на пошкодженому рівні.

При згинально-обертальному механізмі пошкодження травмуються задні зв’язки. Якщо механічне зусилля достатнє для розриву капсули міжхребцевих суглобів і роз’єднання суглобових відростків, то виникає ви­вих. “Чисті” вивихи спостерігаються в шийному відділі хребта. В попере­ковому відділі хребта згинально-обертальний механізм, зазвичай, призво­дить до виникнення переломо-вивиху. В таких випадках рвуться задні зв’яз­ки, ламаються одна чи обидві пари суглобових відростків. Хребець, що розміщений вище, зміщується вбік і вперед відносно нижчерозмішеного, розриваючи при цьому міжхребцевий диск, а часом надломується і верхній край тіла нижчерозмішеного хребця. Такі переломи відносяться до вкрай нестабільних пошкоджень

Компресійні переломи хребців найчастіше виникають тоді, коли трав­муюча сила спрямована вздовж тіл хребта. В таких випадках спостеріга­ються відламкові проникні переломи тіл хребців. При відміченому механізмі травми відламки можуть викликати стиснення спинного мозку. Ці перело­ми виникають в шийному і поперековому відділі хребта. Такі переломи відносяться до стабільних.

У зв’язку з різким збільшенням числа автотранспортних катастроф, за останні роки почастішали випадки так званих “хлистових” переломів ший­ного відділу хребта. При раптових наїздах голова сидячого в автомобілі різко відкидається назад, здійснюючи прискорений рух відносно тулуба, на зразок ляскаючого батога. У подібних спостереженнях травми нерідко обмежуються розтягненням зв’язок і м’язів шиї, однак можливі випадки з порушенням цілісності дисків, нервових корінців і основних зв’язок хреб­та. У найважчих випадках відбувається перелом хребця і його вивих з по­рушенням цілісності спинного мозку, що супроводиться розвитком невро­логічної симптоматики. “Хлистові” пошкодження хребта, як правило, по­єднуються з ЧМТ, яка розвивається в момент різкого перепаду швидкостей. Проте ознаки прямого пошкодження головного мозку можуть бути відсут­німи, що характерно для його дифузного аксонального пошкодження. Спазм хребетних артерій або подразнення симпатичних нервових закінчень в ший­ному відділі можуть супроводжуватися запамороченнями, зниженням зору, шумом у вухах тощо.

Морфогенез спинномозкових пошкоджень. В тканині спинного мозку можуть бути набряк, мілкі крововиливи, ділянки геморагічного просочу­вання, вогнища контузії і розтрощення. Велику роль в патогенезі спінальних пошкоджень відіграють судинні посттравматичні порушення, що пе­ребігають по ішемічному чи геморагічному типу. При зниженому крово­току розвивається мієлоішемія з наступним порушенням життєдіяльності клітин мозку і розпадом мозкової речовини. Різний ступінь розладу крово­обігу в спинному мозкові пояснюється невідповідністю між неврологічни­ми розладами після ХСТ та операційними знахідками. Від глибини і протяж­ності зони первинних і вторинних некрозів, рубцево-спайкових і дегенера­тивних змін в тканині спинного мозку залежить поширеність фізіологічних порушень і вираженість клінічних розладів. В перебігу пошкоджень спинно­го мозку виділяють 5 періодів морфогенезу ( вони ж відповідають клінічним періодам ХСТ), де відображена послідовна динаміка деструктивних, дистро­фічних і відновних процесів.

Патофізіологія спинномозкових пошкоджень. Ступінь пошкодження спинного мозку може супроводжуватися короткочасним порушенням провідності аж до стійкого постійного паралічу на основі повного анатомічного розриву спинного мозку. Тут на перший план виступають явища спінального шоку, в основі якого лежать явища щадного гальмування чи парабіотичний стан. Тільки із цих позицій повинні розглядатися головні механізми зворотних трав­матичних змін спинного мозку, які є основними факторами “видужання”.

Спінальний шок – сукупність анатомічних, біохімічних і фізіологічних по­рушень, обумовлених травмою, стан тимчасового пригнічення рефлекторної діяльності спинного мозку. Це щадне гальмування нервових клітин, яке вини­кає в результаті їх переподразнення з наступним втомленням і виснаженням (тобто, це реакція самозахисту з боку спинного мозку). Функціональні пору­шення, які виникають при спінальному шоці, частково чи повністю зворотні. Глибина і тривалість спінального шоку залежить від тяжкості травми. Спінальний шок розвивається не тільки в дистальному відділі спинного мозку, де він виражений найбільше, а і в проксимальному відділі. Спінальний шок триває з середньому 1 – 2 місяці. Явища спінального шоку в перші години, дні і навіть тижні після травми можуть зумовлювати клінічну картину так зва­ного фізіологічного пошкодження або розриву слинного мозку.

При закритих травмах хребта в ділянці пошкодження спинного мозку виникає складний комплекс анатомічних і патофізіологічних процесів, як з боку нервових елементів, так і з боку судинної системи. Особливе місце належить розладам кровообігу на відстані від місця локалізації основного патологічного вогнища. Особливості саме магістрального типу кровопос­тачання спинного мозку зумовлюють можливість виникнення ішемічних вогнищ у типових ділянках – С4-С5, Тh4-Тh8, L1-L2 сегментах (найбільш часто в критичних зонах кровопостачання – середньогрудних сегментах спинного мозку).

При вогнепальних пораненнях скороминущий параліч може виникати у зв’язку з впливом сили бічного удару руйнуючого снаряда. Картина не­врологічних розладів складається з тимчасового паралічу нижніх кінцівок в ізольованому вигляді або в поєднанні з гіпостезією та паралічем аналь­ного сфінктера з мінімальними розладами функції сечового міхура, що є найбільш інформативною ознакою, яка свідчить про сприятливий прогноз. У окремих випадках можуть спостерігатися залишкова слабкість нижніх кінцівок, еластичність, підвищення рефлексів, симптом Бабінського.

Морфологічно забій проявляється петехіальними крововиливами, набря­ком і місцевою руйнацією клітин, а також провідних шляхів в межах одного або декількох сегментів. Репаративні процеси перебігають за типом гліозу і призводять лише до часткового відновлення функцій спинного мозку.

Анатомічне переривання і порушення цілісності спинного мозку відносно частіше виникають внаслідок проникних ушкоджень, але можуть бути на­слідком і дислокаційних переломів хребта. У найбільш тяжких випадках спос­терігається структурне руйнування мозку. Кровотеча може відбуватися в епі-або субдуральний простір, а також у саму речовину спинного мозку.

У переважній більшості спостережень величина крововтрати відносно незначна і не призводить до зниження ОЦК, але гематоми часто стають при­чиною компресії спинного мозку. Субарахноїдальний крововилив спричи­няє запальне подразнення мозкових оболонок (підвищення температури тіла, головний біль, ригідність потиличних м’язів). Крововилив у речовину спин­ного мозку викликає значні зміни внаслідок деструкції нервової тканини. Величина екстравазатів варіює від петехій до порівняно великих гематом, як правило, розташованих ближче до центру в сірій речовині спинного мозку. Іноді спостерігаються кровотечі, що продовжуються протягом декількох годин і навіть днів. Клінічно в таких випадках помічають картину нароста­ючих неврологічних розладів. Тромбоз судин у зоні травми також сприяє дефіциту неврологічних функцій.

Компресія спинного мозку буває зумовлена механічним тиском на не­рвову тканину в поєднанні і місцевою контузією та ішемією. Компресія може розвинутися гостро, але й може поступово прогресувати (протягом днів, тижнів). Компресія спинного мозку повинна ліквідуватися вже в най­ближчі 2-3 години, інакше розвинуться безповоротні порушення неврологіч­них функцій. Більш стійкі до тривалої компресії такі відділи спинного моз­ку, як його конус і кінський хвіст. Проте клінічний досвід свідчить про те, що усунення компресії спинного мозку, що гостро розвивається і в більш пізні терміни (через дні і тижні), при неповному його пошкодженні призво­дить до часткового відновлення функцій,

Травми судин (спазм, тромбоз) можуть порушити кровопостачання спинного мозку і спричинити його ішемічне ураження аж до інфаркту. Дво­стороннє пошкодження хребетних артерій стає причиною глибокої ішемії в басейні передньої спинномозкової артерії. Виникаючі неврологічні розлади набувають безповоротного характеру. Недостатність кровообігу в сис­темі хребетних артерій може викликати дисфункцію стовбура головного мозку завдяки зниженню кровопостачання по задньомозочкових і базилярних артеріях. До симптомів судинного ураження стовбура належать пору­шення свідомості (від оглушення до коми), запаморочення, блювання, ністагм, дизартрія, зниження зору. Перераховані симптоми тяжко відрізни­ти від ознак контузійного пошкодження стовбура, його стиснення та інших судинних уражень.

Гострий період спінальної травми характеризується порушенням рухів, чутливих і рефлекторних функцій в зонах, дистальніше рівня пошкоджен­ня; порушується функція сечового міхура і прямої кишки. Одночасно спо­стерігаються параліч вазомоторного центру, артеріальна гіпотензія, гіпо­термія, рефлекторна брадикардія. При неповному пошкодженні спинного мозку розвивається картина повного його пошкодження. У гострій фазі спінальної травми практично неможливо розмежувати анатомічний і фізіо­логічний компоненти пошкодження спинного мозку, оскільки всі його види в тій або іншій мірі супроводяться спінальним шоком. Явища гострого пе­ріоду спінальної травми при відсутності стиснення мозку ліквідуються самостійно. Про позитивну динаміку свідчать відновлення підошвенних реф­лексів, рефлекторне згинання в колінному і кульшових суглобах, підняття вгору великого пальця стопи. Надалі відновлюються рефлекси нижніх кінцівок, підвищуслься рівень рефлекторної активності (аж до судом кінцівок), пітливість ніг; налагоджується автоматичне випорожнення се­чового міхура і прямої кишки.

При прогнозі наслідків спінальної травми дуже несприятливий той факт, коли негайне і повне зникнення всіх функцій спинного мозку нижче від рівня пошкодження продовжується після травми понад 24 години. Повна відсутність активних рухів при деякому збереженні чутливості вказує на можливість відновлення рухів (у 50-60 % випадків).

Класифікація. Відповідно до загальноприйнятої класифікації всі трав­ми хребта і слинного мозку поділяються на:

1) закриту

2) відкриту

– проникна

– непроникна

Відкрита травма хребта та спинного мозку характеризується наявністю порушення цілісності шкірних покривів на рівні пошкодження хребта, що створює не­безпеку інфікування. Відкриті травми хребта поділяються на проникні (з порушенням цілісності кісткової стінки хребтового каналу та дурального мішка) і непроникні пошкодження. Виділяються також паравертебральні травми (снаряд, який ранить, проходить поза хребтом, але спроможний ушкодити спинний мозок силою бічного поштовху). За різновидністю снарядів, що ранять, ураження хребта і спинного мозку поділяються на:

но­жові

кульові

відламков

вогнепальні

невогнепальні

Вогне­пальні поранення відносно пораненого каналу до хребта і хребетного ка­налу діляться на п’ять типів:

  1. наскрізне поранення (рановий канал проникає через хребетний канал)
  2. сліпе поранення (рановий канал сліпо закінчується в хребетному каналі)
  3. дотичне поранення (рановий канал проходить по дотичній до однієї із стінок хребетного каналу, руйнуючи його, але не про­никаючи в нього)
  4. непроникне поранення (рановий канал проходить через кісткові структури хребця, не пошкоджуючи при цьому стінок хребетного каналу)
  5. паравертебральне поранення (поранений канал проходить біля хребта, не пошкоджуючи кісткову структуру хребця).

Серед пошкоджень хребта важливо виділяти такі поранення:

– з повним порушенням провідності спинного мозку чи корінців кінського хвоста;

– з частковим порушенням провідності;

– без неврологічних порушень.

Порушення провідності може бути зумовлене струсом, забоєм, гемато­мієлією (крововиливом в сіру речовину), стисненням і розтрощенням спин­ного мозку на різних рівнях. Тобто, травма спинного мозку клінічно поді­ляється на струс, забій, стиснення і повний анатомічний розрив, а за рівнем -на пошкодження шийного, грудного, поперекового і крижового відділів. Струс спинного мозку є функціонально зворотною формою і в структурі ХСТ скла­дає не більше 1 %, характеризується фукціонально зворотними змінами, які зникають через декілька годин або до 3 діб. Бувають сегментарні зміни у вигляді слабкості окремих груп м’язів, зниження рефлексів і порушення чут­ливості. Деколи до сегментарних порушень приєднуються провідникові у вигляді минущих затримок сечі, зниження м’язової сили і провідникові розла­ди чутливості у вигляді гіпестезії. Забій слинного мозку може призводити до його часткового пошкодження або анатомічного розриву.

Стиснення слинного мозку викликається кістковими уламками хребців (рис. 37), відривками зв’язок та дисків, гематомами, набряком. За локалі­зацією стиснення може бути переднім (поломленим тілом хребця, випав­шим міжхребцевим диском, потовщеною задньою повздовжньою зв’язкою), заднім (переломленою дужкою, ушкодженими суглобовими відростками) і внутрішнім (внут-рішньомозкоаими гематомами, детритом, на­бряком). Посттравматичні гематоми (епі- та суб-дуральні) можуть мати будь-яку локалізацію (рис.38).

В групі закритої травми хребта розгляда­ються пошкодження каисульно-зв’язкового аііа-рату (розтягнення, розрив зв’язок), розриви міжхребцевих дисків, переломи тій хребців (ком­пресійні, лінійні, відламкові, компресійно-відлам­кові), переломи дужок, остистих, суглобових і поперечних відростків, иереломо-вивихи і чис­ленні пошкодження хребта. Вивихи, залежно від часу, що минув з моменту травми, поділяються на свіжі (до 10 дній), несвіжі (до місяця), застарілі (більше місяця).

Істотне практичне значення має поділ пере­ломів хребта на стабільні і нестабільні. Ста­більні (переломи дужок, клиноподібні переломи тіл хребців, переломи поперечних та остистих відростків) і нестабільні пошкодження, при яких порушується цілісність міжхребцевих суглобів (їх переломи чи вивихи), дисків, зв’язок, в резуль­таті чого виникають зміщення хребців відносно один одного. При нестабільних пошкодженнях можливі повторні зміщення хребців з додатко­вою травмою спинного мозку. Цей поділ важ­ливий з практичної точки зору І визначає хірур­гічну тактику. Нестабільними вважаються такі пошкодження хребта, які супроводжуються по­шкодженням як переднього, так і заднього опор­них комплексів (стовпів) хребта. Стабільність у передньому опорному комплексі (передній стовп) забезпечується тілами хребців, міжхреб-цевими дисками, передньою та задньою поздов­жніми зв’язками. Стабільність в ділянці задніх відділів хребта (задній опорний комплекс хребта, задній стоап) забезпе­чується міжхребцевими суглобами із їх капсулами, жовтою, міждужковою, міжостьовою та надостьовою зв’язками. Саме міжхребцеві суглоби, жов­та, міжостьова та надостьова зв’язки відіграють основну роль в стабіль­ності між хребцями. Всі нестабільні пошкодження погребують надійної іммо­білізації (корсети, шини) чи оперативної стабілізації.

Клінічний перебіг вогнепальних поранень хребта і спинного мозку.

Гострий період продовжується 2-3 доби. На фоні тяжкого стану пора­неного спостерігається наявність болю в ділянці хребта. Залежно від тяж­кості та рівня травми помітні зниження сили м’язів і обмеження активних рухів у суглобах рук і ніг до повного їх паралічу, розлади чутливості і функцій тазових органів. Зазначені симптоми пояснюються не тільки ана­томічними пошкодженнями спинного мозку, але і розлитим його струсом в нервових клітинах і синапсах у відповідь на травму. Для струсу спинного мозку типовим є повне зникнення неврологічних порушень протягом 3 діб.

Ранній період спостерігається 2-3 тижні. Забій спинного мозку в ранній період супроводжується синдромом повного порушення провідності, що проявляється в’ялим паралічем м’язів з втратою сухожильних рефлексів, зникненням всіх видів чутливості нижче від рівня пошкодження і розлада­ми функцій тазових органів. У цей період можуть проявлятися інфекційні ускладнення з боку сечовивідних шляхів, спинного мозку та його оболо­нок, внутрішніх органів живота та грудної клітки.

Проміжний період продовжується 2-3 місяці. У цей період встанов­люється наявний ступінь пошкодження спинного мозку. При часткових пошкодженнях функція мозку починає поступово відновлюватися. При повному пошкодженні спинного мозку в’ялий параліч кінцівок змінюється спастичним з появою, а потім посиленням спастики в м’язах. Також віднов­люється рефлекторне сечовиділення. Пошкодження кінського хвоста суп­роводжується істинним нетриманням сечі (постійне виділення сечі крапля­ми). Одним із частих і небезпечних ускладнень цього періоду є трофічні порушення у вигляді пролежнів і трофічних виразок. У рані можуть утво­рюватися рубці, епідуральні абсцеси, розвивається арахноїдит, мієліт. Прогресує інфекція з боку сечовивідних шляхів, органів живота та грудної клітки, що нерідко призводить до загибелі хворих.

Пізній період триває роками. У цей період йде відновлення провідності нервових елементів спинного мозку, що збереглися.

МЄ.Поліщук, Е.І. Слинько (2001) виділили три основних періоди трав­матичної хвороби спинного мозку: гострий, проміжний та віддалений. Пе­ребіг гострого періоду визначається тривалістю шокового стану – від 1 до 8 днів, В проміжний період проходять розсмоктування та організація ділянок пошкодження, розгортаються компенсаторні процеси. При ушкодженні спин­ного мозку легкого ступеня проміжний період триває до 2 місяців, середньої важкості – до 4 місяців, а при тяжкому – до року. У віддалений період завер­шуються місцеві та рспаративні процеси і створюються умови для їх завер­шення. Віддаленний період при клінічному видужанні триває до 2 років, а при наявності спінальиих порушень тривалість його не обмежена.

Діагностика закритих пошкоджень хребта і спинного мозку. Діаіноз травми хребта та спинного мозку встановлюється за даними анамнезу та результатами клінічного І параклінічного обстежень.

Перед клінічним оглядом хворого потрібно роздягнути з великою обе­режністю, щоб уникнути будь-яких рухів хребта. При ньому одяг не мож­на знімати через голову, а необхідно розрізати. Швидке і методичне дослі­дження всіх органів і систем має на меті виявити не тільки рівень та ступінь пошкодження спинного мозку, але і супровідні пошкодження.

Відразу після травми помічається сильний біль, утруднене дихання (при переломі грудних хребців), біль у животі (при ушкодженні поперекових хребців), локальний біль посилюється при пальпації остистих відростків. При перело­мах в поперековій ділянці хребта може спостерігатися симптом “прилиплої п’ятки”. При переломах шийних хребців спостерігається вимушене положен­ня ішови, напруженість шийних м’язів, різкий біль при рухах голови.

При оцінці тяжкості пошкодження спинного мозку важливе значення має дослідження його функції. Для оцінки втрати чутливості і збереження рухових функцій використовується шкала Франкеля, яка дозволяє оціни­ти функціональний стан потерпілих, що отримали ХСТ:

Група А – анестезія і плегія нижче рівня травми.

Група В – неповне порушення чутливості, рухи відсутні.

Група С – неповне порушення чутливості, слабкі рухи (але недостатні для ходіння).

Група Д – неповне порушення чутливості, ходіння із сторонньою допо­могою.

Група Е – хворі без чутливих і рухових розладів.

Застосовується також класифікація А8ІА (Агаегісап Зріпаі Ігуигу Акзосіап’оп, 1988), яка дозволяє кількісно оцінити моторику та чутливість.

Неврологічні прояви дають уявлення тільки про рінень пошкодження спинного мозку, а говорити про ступінь і характер пошкодження нервової тканини тяжко. Неврологічні розлади проявляються: руховими, чутливи­ми, трофічними та тазовими розладами, а також корінцевим болем (в ділянці тулуба біль має оперізуючий характер, а на кінцівках – в ураженому корінці вздовж кінцівки), які особливо сильні при частковому пошкодженні, а не при анатомічному перериванні.

Розлади чутливості можуть бути сегментарні, провідникові, корінцеві та деколи десоційовані у вигляді анестезії, гіпестезії, рідше гіперестезії. В перші години та дні після травми розлади чутливості зазвичай симетричні, провідникові розлади переважають над усіма іншими, що зумовлено спінальним шоком. Наявність корінцевого болю в гострому періоді трав­ми може бути зумовлене стисненням корінців гострим випинанням грижі міжхребцевого диска, підпавутинним крововиливом. Поява корінцевого болю в пізній період травми вказує на розвиток пізніх ускладнень (арах­ноїдит, епідурит, абсцес, остеомієліт).

Вираженість і характер рухових розладів залежить від рівня пошкод­ження спинного мозку. Наростання рухових розладів у перші доби після травми пов’язане із гематомами спинного мозку, набряком спинного моз­ку, додатковою його травмою, викликаною зміщенням кісткових відламків. Тонус паралізованих м’язів безпосередньо після травми різко знижений, виникає атонія м’язів паралізованих кінцівок. При високих рівнях пошкод­ження (шийний, грудний відділи спинного мозку) атонія поступово змінюєть­ся підвищенням тонусу м’язів аж до спастичного стану. Чим легше пошкод­ження спинного мозку, тим швидше відновлюються рефлекси.

При ураженні верхньошийного відділу спинного мозку спостерігають­ся спастичний параліч кінцівок, розлади всіх видів чутливості нижче рівня ураження, параліч чи подразнення діафрагми (задуха, гикання), при дотор­канні до стовбурових відділів головного мозку бульбарні симптоми – роз-,тади ковтання, дихання, брадикардія чи тахікардія, розлади сечовипускання. При ураженні нижньошийного відділу спинного мозку – периферичний па­рез верхніх кінцівок, спастичний парез нижніх кінцівок, розлади чутливості за провідниковим типом, часто синдром Горнера (сегмент С7-С8-ТЬ1). Для високих пошкоджень спинного мозку у чоловіків характерний приапізм.

Гострий період ХСТ на грудному рівні характеризується в’ялим пара­лічем чи парезом м’язів ніг зі зникненням черевних і сухожильних рефлексів на нижніх кінцівках. В’ялий характер паралічу чи парезу є результатом спінального шоку. В міру ліквідації явищ спінального шоку в’ялий параліч ніг змінюється спастичним парезом, з’являються та поступово стають жи­вими і навіть високими рефлекси, що випали раніше. А при грубому по­шкодженні спинного мозку в пізній період поступово відмічається перехід в’ялого паралічу ніг в спастичний із різким підвищенням тонусу м’язів, з’яв­ляються патологічні рефлекси флексерного і екстензорного типу.

Пошкодження верхньогрудного відділу спинного мозку супроводжується паралічем чи парезом дихальної мускулатури грудної клітки, зокрема міжре­берних м’язів, що призводить до різкого послаблення дихання. Пошкодження на рівні Ь2-ЬЗ-сегментів, в бокових рогах яких знаходяться вегетативні кліти­ни, які здійснюють іннервацію серця, може призводити до іюрушення серце­вої діяльності у вигляді аритмії, послаблення серцевих скорочень. При по­шкодженні на рівні Сб-ТЬІ сегментів спостерігається симптом Горнера (зву­ження очної щілини і зіниці, западання очного яблука).

Пошкодження попереково-крижового відділу спинного мозку (пошкод­ження поперекового потовщення спинного мозку) виникає при переломо-вивихах ТЬЮ-Тгі12-Ь1 – хребців. При цих пошкодженнях розвивається в’я­лий параліч всіх м’язів чи тільки дистальних відділів ніг і порушується чут­ливість нижче рівня пошкодження (з рівня пахової складки). Одночасно випадають кремастерні, підошовні, ахілові, а при більш високих пошкод­женнях і колінні при збереженні черевних рефлексів. Відбуваються пору­шення функцій тазових органів за типом затримки сечі і калу.

При ізольованому пошкодженні спинного мозку на рівні Ь4-Ь5-51-£2-сегментів виникає синдром епіконуса, який полягає в периферичному паралічі чи парезі стоп, зникненні ахілових рефлексів при збереженні колін­них. Відбувається порушення чутливості в зоні пошкоджених сегментів: по задньо-зовнішній поверхні стегна, гомілки, стопи, – а також порушення функцій тазових органів.

При ізольованому пошкодженні конуса спинного мозку на рівні 53-55-сегментів спинного мозку виникають порушення функцій тазових органів за периферичним типом з істинним нетриманням сечі і калу, порушується чутливість в анально-генітальній зоні з відсутністю анального рефлексу і збереженості рухів в ногах.

При обстеженні травмованого повинні бути отримані відомості про об­ставини травми, що дозволяє оцінити характер пошкодження. Важливе зна­чення має швидкість наростання неврологічних розладів. При швидкій втраті м’язової сили і чутливості перспективи на видужання менш сприятливі, ніж при повільному їх наростанні, що відображає прогресуючу компресію спин­ного мозку з необхідністю невідкладного оперативного втручання.

При неврологічному огляді слід визначити рівень розладу (втрати) чутливості і активних рухів, а також наявність І характер тазових роз­ладів. Збереження хоч би мінімальної спроможності до довільних рухів може свідчити про сприятливий прогноз. Послідовно перевіряють всі види чут­ливості (тактильна, больова, температурна, пропріоцептивна), скрупуль­озно проводиться пошук “острівців” залишкової чутливості, що має спри­ятливе прогностичне значення. Про рівень пошкодження спинного мозку більш достовірно свідчать рухові, ніж чутливі розлади. У гострий період реєструють в’ялі паралічі, в більш пізні строки – спастичність. Наявність патологічних рефлексів Бабінського свідчить про пошкодження пірамідно­го тракту або про одночасну травму слинного і головного мозку.

В зв’язку з більш короткими розмірами спинного мозку відносно хреб­та рівень пошкодження спинномозкових сегментів розташований приблиз­но на 2 остистих відростки вище однойменного хребця. Тому при перело­мах VIII грудного хребця страждають сегменти Тп9-ТЬ10? при переломах X грудного хребця – ТЬ1І-ТЬ12.

Про синдром повного анатомічного переривання спинного мозку мож­на говорити при розвитку тетраплегії (пошкодження шийного відділу) або параплегії (пошкодження грудного або поперекового відділу), що супро­воджується одночасною втратою всіх видів чутливості.

Синдром неповного пошкодження спинного мозку складається з таких ознак: болю, парастезій, залишкової температурної чутливості в нижніх кінцівках, збереження рефлексів і легких рухів 1-го пальця стопи або інших відділів нижніх кінцівок; сечовипускання може затримуватися. Біль відчу­вається в зонах вище від рівня розладів чутливості як наслідок пошкоджен­ня корінців і нервових сплетень; цей симптом непостійний. Коли відсутній рівень двосторонньої втрати чутливості з вузькою зоною гіпестезії над ним, повного розриву спинного мозку немає.

Синдром Броун-Секара характеризується половинним пошкодженням спинного мозку з парезом або паралічем на боці травми спинного мозку і зникненням больової, температурної, пропріоцелтивної чутливості на про­тилежному боці. Як правило, синдром розвивається після ножового пора­нення спинного мозку. У окремих спостереженнях на боці пошкодження ви­никає біль, а на контрлатеральному боці втрата чутливості.

Найважливіша діагностична роль належить рентгенологічному дослід­женню. Рентгенографію використовують в невідкладному порядку після завершення заходів реанімаційного комплексу і початку протишокової до­помоги. Особливу цінність термінове рентгенологічне дослідження має для діагностики кісткових пошкоджень в шийному відділі хребта, особливо в коматозному стані хворих. Рентгенографія хребта служить найбільш над­ійним критерієм для встановлення діагнозу. Дослідження починають з рент­генографії в передньо-задній і боковій проекціях.

Для розпізнання компресії спинного мозку і спінальних нервів вивихне-ними дисками, гематомами, кістковими фрагментами, іншими тканинами допомагає контрастна мієлографія, КТ та МРТ хребта і спинного мозку, Особливо важливе значення в діагностиці характеру та ступеня пошкод­ження спинного мозку має КТ та МРТ, які необхідно проводити якомога швидше після травми. За допомогою КТ отримується чітка інформація про стан хребців, міжхребцевих дисків та стиснення слинного мозку. Особливо Інформативна МРТ, яка дає можливість діагностувати не тільки ураження кісток, міжхребцевих дисків, але і ступінь ураження самого спинного мозку.

Контроль за прохідністю спинномозкового каналу має важливе діагнос­тичне значення. Люмбальна пункція з пробами Квекеиштедта та Стукея дозволяє виявити блок субарахноїдального простору. Перевагами даної методики є її простота і доступність. Проте значення методики відносне, оскільки існує можливість вираженого стиснення спинного мозку та його корінців і при нормальній прохідності лікворних шляхів.

Проба Квекснштедта – короткочасне стиснення яремних вен – призво­дить до підвищення внутрішньочерепного лікворного тиску і прискорення стікання ліквору.

Проба Стукея – короткочасний тиск на аорту через черевну стінку -також викликаг швидке підвищення лікворного тиску і прискорене стікан­ня ліквору.

Певне діагностичне значення має і якісний склад лікаору. Цитоз підтвер­джує запалення мозкових оболонок, а бактеріологічні мосіви дозволяють визначити характер мікрофлори і її чутливість до антибіотиків. Наявність крові в спинномозковій рідині вказує на субарахноїдальпі крововиливи або кровотечу, ксантохромІЇ на розлад еритроцитів, що попадали в ліквор.

Міеііографію потрібно проводити після стабілізації гемодинаміки, ди­хання. Для контрастування СПИННОМОЗКОВОГО каналу через голку для люмбальної пункції вводять розчин рентгеноконтрастної речовини або повітря.

Принципи лікування при травмах хребта і спинного мозку. Консерва­тивне лікування переломів І дислокацій в грудному і поперековому відділах хребта проводять на ліжку з твердою поверхнею (або підкладається щит). Використовується метод одномоментної репозиції з наступною іммобілі­зацією при вивихах та переломо-вивихах шийного відділу хребта. Шийна тракція не потрібна, якщо травмовані хребці, починаючи з рівня ДІ і ниж­че. При локалізації переломів на рівні ТЬ12 – Ь1 показана тракція таза (за нижні кінцівки). Репозиція дислокаційних зміщень в грудному і попереко­вому відділах досягається шляхом тривалого перебування на ліжку в го­ризонтальному положенні на спині на реклинаційному валику під система­тичним рентгенологічним контролем. Поява ознак неврологічного подраз­нення – гострий сигнал для термінового повернення в колишню позицію або зменшення вантажу, що застосовується для витягнення.

Хірургічне лікування з приводу спинномозкових травм передбачає де­компресію спинного мозку і його корінців, відкриту та закриту репозицію і фіксацію кісткових структур хребта, хірургічну обробку проникного пора­нення. Хірургічне лікування при травмах хребта і спинного мозку (усклад­нена травма хребта) слід проводити якомога раніше при відсутності проти­показань. Протипоказаннями до термінового проведення операції є велика крововтрата, порушення вітальних функцій. Оперативні втручання мають декомпресивно-стабілІзуючу функцію – декомпресія спинного мозку і стабі­лізація хребта. Залежно від характеру пошкодження, його локалізанІЇ прово­диться та чи інша операція через передні, задні, бокові доступи.

Показаннями до операцій при травмі хребта і спинного мозку є:

1. Деформація хребетно-спинномозкового каналу, встановлена при рентгенографії, КТ чи МРТ , при його звуженні на ЗО % та більше,

2. Наявність кісткових елементів в спинномозковому каналі.

3. Часткова чи повна блокада лікворних шляхів.

4. Прогресування дисфункції спинного мозку.

5. Нестабільність хребетно-рухового сегмента.

6. Синдром компресії судин спинного мозку.

7. Прогресування вторинної дихальної недостатності внаслідок висхід­ного набряку спинного мозку.

Відновлення неврологічних функцій буде при неповному ушкодженні спинного мозку, коли декомпресія здійснюється в ранні терміни і поєднуєть­ся з місцевою гіпотермією і внутрішньовенним введенням кортикостероїдів. При повному анатомічному розриві мозку операція не приносить поліпшен­ня. Проте стабілізація хребта виправдана, оскільки покращує профілактику ускладнень та поліпшує реабілітацію.

При відкритих пошкодженнях хребта і спинного мозку невідкладна опе­рація потрібна у разі проникного характеру поранення і наявності чужорід­них тіл в просвіті спинномозкового каналу. Виконана в ранні терміни ПХО рани дозволяє в подальшому уникнути рубців, що є причиною постійного болю і наростаючих трофічних ушкоджень, ПХО вогнепального поранення хребта виправдана завжди, тому що снаряд, проходячи через спинномозко-аий канал, залишає за собою згустки крові, залишки тканин і кісткові фраг­менти. У процесі ПХО рани хребта і спинного мозку потрібно ретельно ви­далити нежиттєздатні тканини, чужорідні тіла, кісткові фрагменти, частини зруйнованого хряща; натягнуті нервові корінці рекомендується перетнути; на тверду мозкову оболонку накласти шви. При забрудненні рани шкіру і підшкірну клітковину залишають незашитою, але м’яз у всіх випадках за­шивається над швами, накладеними на тверду мозкову оболонку. Припи­нення витікання спинномозкової рідини свідчить про повноцінну хірургічну ревізію, обробку і якісне закриття дурального дефекту. Операція необов’яз­кова при нанесенні колото-різаних поранень хребта і спинного мозку на фоні стабільних функцій. До стабілізації хребта звертаються у разі заірози по­дальшої дислокації нестабільних переломів і вивихів хребта.

Кульові і осколкові поранення кісткових структур рідко стають причи­ною нестабільних переломів хребта і, отже, не вимагають відкритої репо­зиції і фіксації. Стабілізація хребта може комбінуватися з його декомпре­сією або здійснюватися без неї. Використовуються методи передньої або зад­ньої стабілізації. Для стабілізації грудного відділу рекомендується застосовувати стержень Харрінгтона, металоостеосинтез стяжками Цив’я-на, або пластинами ЦІТО; гвинти кріплять на 3 хребці вище і на 3 нижче травмованого; застосовують і інші конструкції (фіксатори, стяжки, дріт). Завдяки стисненню по задній лінії, що проводиться стержнем, стяжка знімає натягнення по передній поверхні хребта в зоні зламаного хребця.

Інтенсивна терапія супровідних порушень. Спинномозкова травмоне-безпечна ускладненнями, які можуть призводити до летального наслідку. Це гостра дихальна недостатність, емболія легеневої артерії, порушення обміну і місцевої трофіки тканин основи для розвитку глибоких пролежнів, уроінфекція, а також стрес-виразки шлунково-кишкового тракту, пара­літична непрохідність кишечника.

У боротьбі з ГДН потрібна рання оксигенотерапія, котра сприяє ліквідації гіиоксичних ушкоджень спинного мозку. Систематичне визна­чення газового складу артеріальної крові протягом доби дає можливість контролювати адекватність спонтанного дихання, ШВЛ.

Гіпостатичні (застійні) пневмонії виникають рано на фоні спинномоз­кової травми у зв’язку зі зниженням вентиляції, накопиченням секрету в дихальних шляхах і виникненням ателектазів у легенях. ШВЛ проводить­ся при серйозних розладах дихання. Щоб уникнути гіпостатичної пневмонії, пролежнів, хворого необхідно повертати кожних 1-2 години. Накопичення і застій секрету попереджають створення постурального дренажу, а тому при значному наростанні секреції необхідні 15-хвилинні сеанси ШВЛ (з позитивним тиском на видиху) через кожні 4 години. Для ліквідації ателектазів легень використовується прицільна аспірація слизу і ексудату, ла-важ окремих бронхів через фіброволокняний бронхоскоп.

Втрата білків і маси тіла найбільш важливі системні реакції організму на тяжку спинномозкову травму, що супроводжується тетра- або пара­плегією. У хворих рано розвивається анемія. Дефіцит білка визначаг підви­щену сприйнятливість до Інфекції, а також схильність до її генералізації. Воротами для загальної інфекції є запальні процеси сечовивідного тракту (висхідний цистит-пієлонефрит) і пролежні. Тяжкі порушення травлення і обміну речовин роблять спінальнх хворих апатичними і загальмованими. Важливим завданням інтенсивного лікування є підтримка енергетичного балансу шляхом посиленого харчування, зокрема через зонд. Для доросло­го хворого з параплегією шодня потрібно не менше 14,7 МДж (3500 ккал) з обов’язковим включенням 15-20 % білків в раціон харчування.

Місцевий захист шкіри від пролежнів потребує постійної уваги І безперер­вного контролю. По-перше, шкіру хворого захищають від мацерації шляхом постійної підтримки постільної білизни сухою і чистою. По-друге, система­тичне повертання хворого кожних 2 години вдень і вночі дозволяє уникнути тиску на кісткові виступи і уберегти потерпілого від пролежнів. Дуже ефек­тивно попереджають пролежні з допомогою пневматичних і водних матраців. Досить ефективним методом боротьби з пролежнями є скелетна витяжка на балканських рамах. Спиці проводять через передньоверхні ості тазових кісток, вирости стегнової кістки і п’яточкові кістки. Хворого підносять над ліжком на висоту 3-5 см, і він торкається подушки тільки надлопатковими ділянка­ми, що дозволяє уникнути тиснення на м’які тканини і одночасно легко зміню­вати білизну, проводити догляд та фізіологічні випорожнення.

Довготривале лежаче положення хворих, тромбози вен нижніх кінцівок збільшують ризик тромбоемболії легеневої артерії, вони особливо акту­альні при скіпальних травмах. Небезпеку цих ускладнень зменшують шля­хом піднесеного положення нижніх кінцівок (попередження венозного ста­зу), їх систематичного масажу, застосування еластичних панчіх або бин­тування, а також введення антикоагулянтів. Спочатку призначають малі дози гепарину, а потім переходять на препарати посередньої дії. Потрібно уникати антикоагулянтів на фоні стероїдів, оскільки це поєднання здатне викликати підвищений ризик утворення виразки слизової оболонки шлун­ково-кишкового тракту і кровотечі.

Одним з головних виявів гострої фази спінальної травми є втрата то­нусу детрузора. Тому в ранній період після травми необхідно тримати по­стійний катетер в сечовому міхурі, що попереджає надмірне розширення його стінки. Після закінчення перших 4-6 діб потрібно перейти на система­тичну катетеризацію сечового міхура з інтервалом, що не перевищує 6 годин. Після закінчення кожної катетеризації необхідно промивати сечо­вий міхур з його іригацією 0,25 % розчином оцтової кислоти. Крім того, призначають інстиляцію в сечовий міхур 0,02 % розчину хлоргексидину на З хвилини двічі на добу; вводять 1,0 канамицину в об’ємі 20 мл новокаїну; їорисні призначення всередину аскорбінової кислоти і соку лимона. Після ліквідації гострого періоду (іноді через декілька днів, тижнів, частіше -місяців) з’являється самовільне (рефлекторне) сечовипускання, якщо тільки з попередній період сечовий міхур не зазнавав перерозтягання і тяжкого інфекційного запалення. Систематична катетеризація сечового міхура при­пиняє ці розлади. При пошкодженні сакральних сегментів або нервових корінців 82-84 сечовий міхур стає атонічним; тоді евакуацію сечі здійсню­ють за допомогою ручного тиску в надлобковій ділянці.

Функція шлунково-кишкового тракту при спинномозкових пошкоджен­нях також вимагає до себе постійної уваги. Коли розвивається паралітич­на кишкова непрохідність, вдаються до постійної назогастральної аспірації через зонд, в пряму кишку вставляють газовідвідну трубку, кишечник очи­щають з допомогою клізм. Після закінчення гострої фази спінальних пору­шень регулярно ставлять очисні клізми для того, щоб уникнути калових завалів, Стрес-виразки слизової оболонки шлунково-кишкового тракту частіше утворюються до кінця 1-го тижня після травми. Вони можуть вик-іикати масивну кровотечу і перфорацію, які розвиваються без болю, а іноді виникають раптово, супроводжуючись явищами геморагічного шоку. По­стійний контроль за гемодинамікою і кольором калових мас допомагає ранньому виявленню цього ускладнення.

Організація і зміст хірургічної допомоги при травмах хребта і слинного мозку на ЕМЕ. При наданні ПМД потерпілому на місці пригоди одним з перших завдань є розпізнання пошкодження хребта і спинного мозку.

Травма хребта і спинного мозку повинна підозрюватися у всіх випад­ках, коли має місце: травма голови, особливо при пошкодженні обличчя та ділянки чола; проникні пошкодження верхньої частини тулуба; поширені пошкодження стискаючого характеру; травма, обумовлена значним при­скоренням.

Травму хребта потрібно виявляти за такими її ознаками, як локальну болючість і місцева ригідність м’язів, порушення кісткових контурів і де­формація хребта; в деяких випадках наявність крепітації. Проводиться обережна пальпація вздовж хребта без повертань потерпілого.

Іммобілізація при переломах хребта проводиться у тому ж положенні, в якому виявлений потерпілий. Можлива легка тракпія голови в нейтральнії! позиції перед іммобілізацією шийного відділу.

Обережна тракція зменшує стиснення спинномозкових структур, а про­ведення її в ранні терміни сприяє відновленню неврологічная функцій. Трак­ція показана і у випадках розпитку первинної тетраплегії з високим рівнем втрати чутливості. Всі потерпілі з підозрою на пошкодження хребта підля­гають іммобілізації на щиті безпосередньо на місці пригоди. В положенні стабілізації хворі транспортуються в лікувальну установу. Для обережно­го підняття нотерпілого в суворо горизонтальному положенні і переміщен­ню на щит необхідна участь 2-3 людей.

При первинній серцево-легеневій реанімації абсолютна перевага на­дасться відновленню дихання. При травмі спинного мозку у верхньоший-ному відділі потрібна рання дихальна підтримка у зв’язку з порушенням функції міжреберних м’язів і діафрагми. При травмі нижньошийних сегментів спинного мозку міжреберні м’язи паралізуються, але діафрагма функціо­нує. Обтураційна непрохідність дихальних шляхів внаслідок накопичення секрету ліквідується повторними аспіраціями слизу.

Визволення потерпілих з травмою хребта і спинного мозку Із транс­портних засобів і води потребує спеціальних практичних навиків. Збере­ження функції спинного мозку, а іноді і життя постраждшюго на місці ви­падку відіграє більшу роль, ніж швидка доставка його в стаціонар. При визволенні травмованого необхідно попередити будь-які рухи хребта, котрі можуть сприяти вторинним пошкодженням спинного мозку. Особливу ува­гу звертають на шийний відділ. Голова і шия постійно утримуються в од­ному положенні, для чого окремо виділяється людина, яка надає цю допо­могу. Інші члени бригади займаються визволенням тулуба і кінцівок. Після цього хворого укладають на щит. Доцільно мати щит спеціальної конст­рукції, що дозволяє фіксувати тіло і голову ременями.

У ході транспортування потрібно постійно підтримувати прохідність дихальних шляхів. При відсутності щита потерпілого необхідно укласти на носилки в положенні на животі. Іммобілізація при грудній і поперековій локалізації пошкодження хребта досягається на шиті.

ІІМД полягає в накладанні асептичної пов’язки при наявності рани, внутрішиьом’язового введення 2,0-2 % розчину промедолу, через рот 0,2 доксицикліну гідрохлориду з аптечки індивідуальної. Особливістю надан­ня першої медичної допомоги є забезпечення обережної евакуації. Викори­стовуються носилки з твердою підбивкою. Лише в крайніх випадках при­пустимо переносити пораненого на м’яких носилках, але в лежачому поло­женні на животі.

При наданні ПЛД основну увагу приділяють транспортній іммобілі­зації, тимчасовому припиненню зовнішньої кровотечі, протишоковим за­ходам (дихальні, серцево-судинні аналеитикм, внутрішньовенне введення кристалоїдів, наркотичних аналгетиків, оксигенотерапія), профілактиці ранової інфекції. Обов’язкова катетеризація сечового міхура при затримці сечі. Пріоритетне значення належить заходам зі створення адекватного дихання. При критичному рівні падіння артеріального тиску (нижче за 80-75 мм рт. ст.) показано введення адреноміметиків (мезатон, ефедрин, до-фамін краплинно внутрішньовенно на 400 мл розчину Рінгера або гіперто­нічного розчину №С1), сорбілакт, реосорбілакт. У гострий період спіналь-ної травми Існує підвищений ризик зупинки серця в процесі аспірації 202

мокротиння і слизу з дихальних шляхів (ваго-вагальний рефлекс). Про схильність до цього ускладнення свідчить брадикардія. До зупинки серця більш схильні потерпілі з тетраплегією. Для профілактики серцевої зупин­ки необхідно вводити атропін як засіб стабілізації гемодинаміки. При по­ступленні потерпілих в стаціонар медична допомога починається з введен­ня кортикостероїдів. Обов’язкове введення кортикостероїдів, які покращу­ють відновлення неврологічних функцій спинного мозку. Жоден з поранених у хребет з пошкодженням спинного мозку не повинен бути евакуйований без катетеризації сечового міхура.

При наданні кваліфікованої хірургічної допомоги проводиться дифе­ренційована терапія травматичного шоку. Пораненим з кровотечею із рани І сиінальною лікворією виконується ПХО з остаточним припиненням зовніш­ньої кровотечі або з декомпресивною ламінектомієго при стисненні спинно­го мозку. Для виявлення стиснення спинного мозку застосовуються лікво-родинамічні проби (Квеккенштедта, Стуккея). Ліквординамічні проби про­водяться з метою виявлення ступеня прохідності підпавутинного простору спинного мозку при підозрі на стиснення спинного мозку гематомою, кістко­вими відламками.

Всіх інших поранених евакуюють у спеціалізований госпіталь. Тут проводиться рентгенологічне обстеження (оглядова рентгенографія хреб­та в 2-х проекціях, пневмо-, міелографія, контрастна мієлоренгенографія, вертеброанпографія). Встановлюються показання до ламінектомії.

Рання декомпресивна ламінектомія виконується при закритих пошкод­женнях хребта і спинного мозку з блоком лікворного простору або при син­дромі наростаючого стиснення спинного мозку, гострому корінцевому болю, при гострому висхідному набряку шийного відділу спинного мозку. У післяопераційний період особливе значення мають заходи щодо поперед­ження пролежнів, ускладнень з боку органів черевної та грудної порожни­ни. При тривалих розладах сечовипускання потрібне встановлення постій­ного катетера, використання приливно-відливної системи Моиро,

We can offer comprehensive mobile remapping services, catering to an extensive range of vehicles.