Гарбуз звичайний – корисна лікарська рослина

Головна / Реферати / Гарбуз звичайний – корисна лікарська рослина

План
Загальна характеристика рослини.
Хімічний склад.
Лікарська рослинна сировина, її основна лікувальна дія.
Гарбузове насіння.
Застосування у медицині м’якуші та черешків гарбуза.
CUCURBITA PEPO L. – гарбуз звичайний
Однорічна трав’яниста рослина з повзучим стеблом, п’ятилопатевими листками та великими жовтими квітками. Вирощують її на городах і баштанах. Збирають восени достиглі плоди і сушать.

Сировина. Для виготовлення ліків використовують м’якуш гарбуза, насіння і окремо черешки

Насіння заготовляється й відпускається аптеками.

Хімічний склад. М’якуш гарбуза містить воду (майже 90%), білки (1 %), ферменти, цукри (4-11 %), клітковину (1,2%), мінеральні речовини: кремній, фосфат калію, магнію та заліза (0,7 %), а також каротин, аскорбінову кислоту, тіамін, рибофлавін, нікотинову кислоту та інші речовини.

Насіння гарбуза містить жирну олію (близько 20%), особливий фітостерин кукурбітол, смолу (до складу якої входить оксицеротинова кислота), білкові речовини, ліцетин.

Дія: жовчогінна, сечогінна, глистогінна.

Фармакологічні властивості і застосування в медицині. Гарбузовий м’якуш збільшує жовчовиділення, поліпшує функцію кишок при спастичному коліті, посилює водний та сольовий обмін, фільтраційну функцію нирок, забезпечує Інтенсивне виділення ними хлору (сприяє сечовиділенню).

Насіння гарбуза вживають як ефективний засіб проти різних стьожкових глистів (солітера, карликового ціп’яка). За глистогінною дією воно поступається чоловічій папороті, але не виявляє токсичного впливу на організм.

У народній медицині гарбузове насіння використовують як засіб, що допомагає при хворобах сечостатевих органів, особливо коли в сечі виявляється кров і коли спазми перешкоджають сечовипусканню. Для цього гарбузове насіння поєднують з конопляним сім’ям і готують з них емульсію (так зване молоко).

Щоб позбутися стьожкових глистів, застосовують свіже або висушене на свіжому повітрі й очищене від лушпиння (з сіро-зеленою шкірочкою) гарбузове насіння. Його розтирають у ступці невеликими порціями з додаванням води або молока, до утворення кашки. Вживають по 1-1/2 склянки (дорослі) або по 1/2-1 склянці (діти) натще (лежачи). З’їдають цю порцію частинами, протягом 2 год. Через 3-4 год після того, як усе насіння вжите, випивають 1/2 столової ложки послаблюючої солі, розведеної 1/2 склянки теплої води, а ще через 30 хв. обов’язково ставлять клізму.