Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна МКХ-10-АМ ШИЗОФРЕНІЯ, ШИЗОТИПОВІ СТАНИ ТА МАЯЧНІ РОЗЛАДИ (F20-F29)

ШИЗОФРЕНІЯ, ШИЗОТИПОВІ СТАНИ ТА МАЯЧНІ РОЗЛАДИ (F20-F29)

Даний клас об’єднує шизофренію, як найсерйозніший розлад із цієї групи захворювань, шизотипові стани, стійкі маячні розлади та більш широку групу гострих та психотичних розладів, які швидко минають.
Незважаючи на суперечливий характер шизоафективних розладів, вони були віднесені до цієї групи.

F20 Шизофренія
Загалом шизофренічні розлади характеризуються фундаментальними та характерними викривленнями мислення та сприйняття дійсності, недоречними емоціями та загальмованими реакціями. Як правило, людина знаходиться у свідомості та не страждають інтелектуальні здібності, але з часом можуть з’явитися певні порушення пізнавальних здібностей. Серед найважливіших психопатологічних симптомів: відголосок думок; проникнення в думки або видалення думок; передача думок на відстані; маячне сприйняття та маячний вплив; піддатливість впливу або пасивність; галюцинаторні «голоси», що коментують дії, або «суперечки», що ведуться з пацієнтом від третьої особи; порушення процесів мислення та негативна симптоматика.
Шизофренічні розлади можуть бути безперервними або прогресивно епізодичними чи нестабільними, або може бути один або декілька випадків з повною або частковою ремісією. Якщо є значні депресивні або маніакальні симптоми, то діагноз шизофренії можна ставити лише за умови, що точно відомо, що шизофренічні симптоми виникли раніше емоційних розладів. Також неможна діагностувати шизофренію, якщо є очевидне органічне захворювання головного мозку або під час перебування людини під дією наркотичних речовин або під час абстиненції. Подібні розлади, які спостерігаються під час епілепсії або іншого захворювання головного мозку, повинні класифікуватися як F06.2, а ті, що були спричинені дією психоактивних речовин, повинні відноситися до рубрик F10-F19 з загальним четвертим знаком .5.

Виключено:
Шизофренія:

  • гостра (недиференційована) (F23.2-)
  • циклічна (F25.2)

Шизофренічна реакція (F23.2-)
Шизотиповий розлад (F21)

F20.0 Параноїдна шизофренія
Параноїдна шизофренія характеризується відносно стабільними, часто параноїдними маячними станами, як правило, супроводжується галюцинаціями, частково слуховими, та порушеннями сприйняття. Емоційні розлади, порушення волі та мовлення, а також кататонічні симптоми майже відсутні або відносно непомітні.
Парафренічна шизофренія
Виключено:
Інволюційний параноїдний стан (F22.8)
Параноя (F22.0)

F20.1 Гебефренічна шизофренія
Форма шизофренії, в якій переважають афективні розлади, маячення та галюцинації, короткочасні та фрагментовані, безвідповідальна та непередбачувана поведінка, й характерні стереотипні та повторювані моторні рухи. Настрій нестабільний та невідповідний, думки хаотичні, мовлення незв’язне. Присутня схильність до соціальної ізоляції. Як правило, прогноз невтішний через швидкий розвиток негативної симптоматики, а саме зникнення афекту та втрата волі.

Гебефренія, зазвичай, характерна для підлітків та осіб молодого віку.
Дезорганізована шизофренія
Гебефренія

F20.2 Кататонічна шизофренія
Кататонічна шизофренія характеризується явними психомоторними порушеннями, які проявляються різкою зміною крайнощів, як, наприклад, гіперкінез та ступор, або автоматична покора та негативізм. Обмежені ставлення та позиції можуть зберігатися тривалий час. Спалахи нестримного збудження можуть бути чіткою ознакою стану. Кататонічні прояви можуть поєднуватися зі сноподібним станом (онейроїдним) з яскравими сценічними галюцинаціями.
Кататонічний ступор
Шизофренічна:

  • каталепсія
  • кататонія
  • воскова гнучкість

F20.3 Недиференційована шизофренія
Психотичні порушення зі спільним діагностичним критерієм як при шизофренії, але які не співпадають з будь-яким з підтипів, описаних у підрубриках F20.0-F20.2, або які демонструють ознаки більше ніж одного підтипу без чіткої переваги певного набору характерних особливостей у клінічній картині.
Атипова шизофренія
Виключено:
Гострий шизофреноподібний психотичний розлад (F23.2-)
Хронічна недиференційована шизофренія (F20.5)
Постшизофренічна депресія (F20.4)

F20.4 Постшизофренічна депресія
Депресивний епізод, який може бути тривалим, що виникає після шизофренії. Деякі шизофренічні симптоми, «позитивні» чи «негативні», все ще залишаються, але вони більше не є домінуючими у клінічній картині. Ці депресивні стани пов’язані з високим ризиком вчинення самогубства. Якщо у пацієнта відсутні шизофренічні симптоми, ставиться діагноз депресивного епізоду (F32.-). Якщо шизофренічні симптоми все ще є чітко вираженими та помітними, ставиться діагноз того самого відповідного підтипу шизофренії (F20.0-F20.3).

F20.5 Залишкова шизофренія
Хронічна стадія у розвитку шизофренії, якій притаманний перехід від ранньої стадії до пізньої, що характеризується тривалими (але не обов’язково незворотними) «негативними» симптомами, наприклад, психомоторним гальмуванням, зниженою активністю, притупленням емоційної реакції, пасивністю та безініціативністю, короткими висловлюваннями та бідністю мовлення, поганою невербальною комунікацією, що проявляється мімікою, поглядом, голосовою модуляцією та жестами, недбалим ставленням до власного зовнішнього вигляду та слабкими соціальними зв’язками.
Хронічна недиференційована шизофренія
Резидуальна шизофренія (restzustand)
Шизофренічний залишковий стан

F20.6 Проста шизофренія
Розлад з прихованим, але прогресуючим розвитком дивної поведінки, нездатності відповідати вимогам суспільства та спадом загальної продуктивності. Характерні негативні риси залишкової шизофренії (наприклад, притуплення емоційної реакції та втрата волі) розвиваються без будь-яких явних психотичних синдромів, які б передували їм.

F20.8 Інші види шизофренії
Сенестопатична шизофренія
Шизофреноформний:

  • розлад БДВ
  • психоз БДВ

Виключено: короткий шизофреноформний розлад (F23.2-)

F20.9 Шизофренія, неуточнена

F21 Шизотиповий розлад
Розлад, який характеризується ексцентричною поведінкою, аномальністю мислення та емоціями, які нагадують ознаки шизофренії, але на будь-якій стадії захворювання відсутні чіткі та характерні для шизофренії порушення. Симптоми можуть включати байдужість та невідповідність емоційних реакцій; повну байдужість до радощів життя (ангедонія); дивну або ексцентричну поведінку; тенденцію до соціального відчуження; параноїдальні або дивні ідеї, які не є фактично маяченням; надмірну румінацію; порушення процесів мислення та порушення сприйняття; ситуативні перехідні квазі-психотичні епізоди з надмірними ілюзіями, слуховими та іншими галюцинаціями, та маячними ідеями, які виникають, як правило, без зовнішньої провокації. Відсутня чітка межа між початком та подальшим розвитком процесів, а протікання хвороби схоже на розлад особистості.
Латентна шизофренічна реакція
Шизофренія:

  • межова
  • латентна
  • препсихотична
  • продромальна
  • псевдоневротична
  • псевдопсихопатична

Шизотиповий розлад особистості
Виключено:
Синдром Аспергера (F84.5)
Шизоїдний розлад особистості (F60.1)

F22 Хронічні маячні розлади
Сюди входять різні розлади, для яких тривалий маячний стан є єдиним або найбільш очевидним клінічним симптомом, та які не можуть бути класифіковані як органічні, шизофренічні або афективні. Маячні розлади, які тривали менше декількох місяців, мають бути класифіковані, принаймні тимчасово, як F23.-.

F22.0 Маячний розлад
Розлад, який характеризується розвитком єдиної картини маячення або серії взаємопов’язаних картин маячення, які, як правило, є стійкими та іноді довічними. Зміст маячення або серії картин маячення сильно різниться. Цілковито несумісними з цим діагнозом є чіткі та стійкі слухові галюцинації («голоси»), шизофренічні симптоми, такі як маячний вплив та помітне притуплення емоційної реакції, а також явні ознаки захворювання головного мозку. Однак, наявність випадкових або минущих слухових галюцинацій, особливо у пацієнтів похилого віку, не виключає можливість встановлення такого діагнозу, за умови, що вони не є типово шизофренічними та є лише маленькою частиною загальної клінічної картини.
Параноя
Параноїдальний:

  • психоз
  • стан

Парафренія (пізня)
Сенситивне маячення

Виключено:
Параноїдні:

  • розлад особистості (F60.0)
  • психози, психогенні реакції (F23.3-)
  • реакція (F23.3-)
  • шизофренія (F20.0)

F22.8 Інші хронічні маячні розлади
Розлади, при яких маячення супроводжується стійкими слуховими галюцинаціями («голосами») або шизофренічними симптомами, які не є достатніми для встановлення діагнозу шизофренії (F20.-).
Маячна дисморфофобія
Інволюційний параноїдний стан
Параноя з симптомом підозрілості

F22.9 Хронічний маячний розлад, неуточнений

F23 Гострі та транзиторні психотичнi розлади
Неоднорідна група розладів, які характеризуються гострим початком психотичних симптомів, таких як маячення, галюцинації та порушення сприйняття та різкою зміною звичної поведінки.
Гострий початок означає надзвичайно швидкий розвиток чітко атипової клінічної картини протягом максимум двох тижнів або й швидше. У таких розладів відсутні докази органічного ураження. Часто присутні розгубленість та збентеження, але дезорієнтація в часі, просторі та особистості не є стійкою або достатньо серйозною, щоб поставити діагноз делірію, спричиненого органічними ураженнями головного мозку (F05.-).

Повне одужання, зазвичай, настає протягом декількох місяців, а часто й протягом кількох тижнів чи навіть днів. Якщо порушення набувають стійкого характеру, необхідно буде внести зміни до класифікації. Розлад може бути пов’язаний з гострим стресом, як, наприклад, стресовою подією, що мала місце за один-два тижні до початку розладу.
Наступні п’яті знаки використовуються з підрубриками F23.0-F23.9:

◙0 без зазначення асоційованого гострого стресу

◙1 з зазначенням асоційованого гострого стресу

F23.0 Гострий поліморфний психотичний розлад без симптомів шизофренії
Гострий психотичний розлад, при якому галюцинації, маячення або порушення сприйняття є очевидними, але досить різними, що змінюються щодня або навіть щогодини. Також частою характеристикою є емоційна нестабільність з сильними минущими відчуттями щастя або екстазу, чи тривоги та роздратування. Поліморфізм та нестабільність є характерними протягом усієї клінічної картини, а психотичні ознаки не є достатніми для встановлення діагнозу шизофренії (F20.-). Такі розлади часто мають різкий початок, швидко розвиваються протягом кількох днів, та вони часто демонструють швидке згасання симптомів без їх повернення.

Якщо симптоми мають сталий характер, необхідно змінити класифікацію на хронічні маячні розлади (F22.-).
Напад маячення без симптомів шизофренії або неуточнений
Циклоїдний психоз без симптомів шизофренії або неуточнений

F23.1 Гострий поліморфний психотичний розлад з симптомами шизофренії
Гострий психотичний розлад, в якому присутня поліморфна та нестабільна клінічна картина, як описано у F23.0-; однак, незважаючи на таку нестабільність, деякі симптоми, характерні для шизофренії, також спостерігаються переважну більшість часу.

Якщо шизофренічні симптоми стійкі за характером, необхідно змінити діагноз на шизофренію (F20.-).
Напад маячення з симптомами шизофренії
Циклоїдний психоз з симптомами шизофренії

F23.2 Гострий шизофреноподібний психотичний розлад
Гострий психотичний розлад, при якому психотичні симптоми є відносно стійкими та виправдовують діагноз шизофренії, але тривають менше місяця; поліморфні нестабільні ознаки, які описані у F23.0-, відсутні.

Якщо шизофренічні симптоми стійкі, необхідно змінити діагноз на шизофренію (F20.-).
Гостра (недиференційована) шизофренія
Короткий шизофреноформний:

  • розлад
  • психоз

Онейрофренія
Шизофренічна реакція

Виключено:
Органічний маячний [шизофреноподібний] розлад (F06.2)
Шизофреноформний розлад БДВ (F20.8)

F23.3 Інші гострі, переважно маячні, психотичні розлади
Гострі психотичні розлади, для яких основною клінічною ознакою є відносно стабільні маячні стани або галюцинації, але вони не є достатніми для діагностування шизофренії (F20.-).

Якщо маячний стан має стійкий характер, необхідно змінити діагноз на хронічний маячний розлад (F22.-).
Параноїдна реакція
Психогенний параноїдний психоз

F23.8 Інші гострі та транзиторні психотичні розлади
Будь-які інші уточнені гострі психотичні розлади, котрі не мають органічної причини та які не відповідають характерним рисам підрубрик F23.0- —F23.3-.

F23.9 Гострі та транзиторні психотичні розлади, неуточнені
Короткий реактивний психоз БДВ
Реактивний психоз

F24 Індукований маячний розлад
Маячний розлад, який виявляється одразу у двох або більше людей, які мають тісний емоційний зв’язок. Лише одна людина страждає справжнім психотичним розладом; маячний стан поширюється й на інших та, як правило, зникає після ізоляції хворого.
Групове божевілля
Індукований:
 параноїдний розлад
 психотичний розлад

F25 Шизоафективнi розлади
Епізодичні порушення, в яких очевидні як афективні так і шизофренічні симптоми, але які є недостатніми для встановлення діагнозу шизофренії або депресивного чи маніакального епізоду.
Інші стани, коли афективні симптоми переважають як передшизофренічні фактори, або співіснують чи чергуються зі стійкими маячними станами або іншими симптомами, мають класифікуватися у рубрику F20-F29.

Емоційно невідповідні психотичні симптоми при афективних розладах не є достатнім доказом для встановлення діагнозу шизоафективного розладу.

F25.0 Шизоафективний розлад, маніакальний тип
Розлад, для якого характерні як шизофренічні так і маніакальні симптоми, таким чином, що їх прояви не можуть бути достатньою підставою для встановлення діагнозу шизофренії або маніакального стану.

Ця рубрика використовується як для одного епізоду, так і для рецидивного
розладу, при якому більшість епізодів є шизоафективними, маніакального типу.
Шизоафективний психоз, маніакальний тип
Шизофреноформний психоз, маніакальний тип

F25.1 Шизоафективний розлад, депресивний тип
Розлад, для якого характерні як шизофренічні так і депресивні симптоми, таким чином, що їх прояви не можуть бути достатньою підставою для встановлення діагнозу шизофренії або депресивного стану.

Ця рубрика використовується як для одного епізоду, так і для рецидивного розладу, при якому більшість епізодів є шизоафективними, депресивного типу.
Шизоафективний психоз, депресивний тип
Шизофреноформний психоз, депресивний тип

F25.2 Шизоафективний розлад, змішаний тип
Циклічна шизофренія
Змішаний шизофренічний та афективний психоз

F25.8 Інші шизоафективні розлади

F25.9 Шизоафективний розлад, неуточнений
Шизоафективний психоз БДВ

F28 Інші неорганічні психотичнi розлади
Маячні та галюцинаторні розлади, які не виправдовують діагноз шизофренії (F20.-), хронічних маячних розладів (F22.-), гострих та транзиторних психотичних розладів (F23.-), психотичних типів маніакального епізоду (F30.2), або тяжкого депресивного стану з психотичними симптомами (F32.3)
Хронічний галюцинаторний психоз

F29 Неуточнений неорганічний психоз
Психоз БДВ
Виключено:
Психічний розлад БДВ (F99)
Органічний або симптоматичний психоз БДВ (F09)

Unsere technologie erweitert ihre globale reichweite im pi network. Current status of direct hire.