SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Селезінка

Селезінка (lien, splen)
 

Селезінка — непарний, видовженої форми орган, розташований глибоко в задній частині лівого підребер’я. Довжина органа становить 10—12 см, ширина — 8—9 см, товщина — 4—5 см, маса — 150— 200 г.

Селезінка проектується на грудну клітку між IX і XI ребрами. Довга вісь її розташована косо і в більшості випадків відповідає напрямку X ребра.

У селезінці розрізняють діафрагмову та нутрощеву поверхні. Своєю діфрагмовою поверхнею орган прилягає до нижньої поверхні діафрагми, нутрощевою — до дна шлунка, лівої нирки, лівої надниркової залози та поперечної ободової кишки. На нутрощевій поверхні селезінки є заглибини — ворота селезінки (hilus lienis), через які входять селезінкова артерія (іноді біля воріт вона розгалужується на 5—7 гілок) і нерви, а виходять вени та лімфатичні судини.

Селезінка з усіх боків вкрита очеревиною, що утворює зв’язки. Від воріт органа розходяться шлунково-селезінкова і діафрагмово-селезінкова зв’язки (остання йде до поперекової частини діафрагми). Крім того, від діафрагми до лівого згину ободової кишки проходить діафрагмово-ободовокишкова зв’язка, що підтримує передній кінець селезінки.

Кровопостачання селезінки забезпечує селезінкова артерія — гілка черевного стовбура. Початковий її відділ розташований позаду верхнього краю підшлункової залози, а на рівні хвоста артерія виходить з-під залози і ділиться на 2—3 гілки, що прямують до воріт селезінки, біля яких від судини відходять короткі артерії шлунка та ліва шлунково-чепцева артерія. Селезінкова артерія віддає також гілки до підшлункової залози.

Селезінкова вена, розташована нижче однойменної артерії, має вдвічі більший від неї діаметр. Позаду головки підшлункової залози селезінкова вена, зливаючись із верхньою брижовою веною, формує основний стовбур ворітної вени.

Лімфа від селезінки відтікає в регіонарні лімфатичні вузли першого порядку, розташовані в шлунково-селезінковій зв’язці біля воріт селезінки та хвоста підшлункової залози. Звідти вона прямує в підшлунковозалозові вузли та в лімфатичні вузли, розташовані навколо кореня черевного стовбура.
 

Іннервують селезінку гілки селезінкового сплетення, що його утворюють черев­не, ліве діафрагмове та ліве надниркове нервові сплетення.