На крещенні багато хто поспішає пірнути в полонку і змити гріхи.

Але за своєї простоти процес занурення вимагає серйозної підготовки.

Занурення у крижану воду – сильний стресс. На нього різко і потужно реагують залози наднирників, викидаючи в дах велику дозу сильнодіючих протизапальних гормонів, які у нормі виділяються повільніше. Вони пригнічують всі запальні реакції шляхом того, що просто «глушать» імунітет, допомагають переносити холод, пристосовують організм і переносять стрес.

Якщо правильно підготуватися до занурення, одноразове пірнання людина із середнім здоров’ям перенесе без праці. Але якщо він хоча б трохи ослаблений, через три-чотири дні за сміливість доведеться розплачуватися. За словами Бориса Скачка, дія гормонів наднирників продовжується після викиду максимум два дні. Після цього виникає їх дефіцит, і організм різко слабшає і стає чутливим до будь-яких інфекцій.

Побігайте перед ополонкою, а після виходу – зігрійтеся чаєм. А якщо на градуснику нижче за десять, краще перенесіть сеанс наступного разу.

1. Перед зануренням потрібно обов’язково проконсультуватися у лікаря. Людям з діабетом, аритмією, проблемами нірок, жінкам з гінекологічними захворюваннями про ополонці, на жаль, краще забути. У гіпертоніків і зовсім може трапитися інсульт.

2. За тиждень до занурення краще почати готувати організм до морозу. Перші 3-4 дні досить виходити на балкон на хвилинку у шортах та футболці. У дні – додати обливання холодною водою. Вистачити одного – двох (в останні два дні) тазиків із холодною водою.

3. Також за тиждень до пробивання з рациону потрібно виключити цитрусові, зелень, шиповник та інші продукти, багаті витамином С. Адже він стимулює імунітет, а стимулювати імунітет більше, ніж це зробити акт моржування, не треба ».

4. Ваші одяг та взуття повинні легко і швидко зніматися та вдягатися. Правильно одягніться. В ідеалі на одязі не повинно бути застібок взагалі, на крайній випадок – «блискавка». Застебнути пуговиці не слухаючими після морозу пальцями, а тим більше зав’язати шнурки буде проблематично. Ви тільки потратите годину, стоячи на холоді. Крім того, візьміть коврик. На ньому ви стоять, поки витиратиметеся і переодягатиметеся. Не забудьте і шапку – надягайте її одразу, як вискочите з води.

5. Не всяка погода підходить для купання. Ідеальна температура для новачків – від 2 до 5 градусів нижче за нуль. Можна ризикнути пірнути і в мороз посильніше, але -10 – вже небезпечний порог для людини, що вперше намагається зануритися в прорубку.

6. Ополонка повинна бути добре розчищена від осколків льоду, щоб ви не посковзнулися і не поранилися і щоб вибиратися було проще. Бажано, щоб вона мала сходи або мілководну зону для легкого виходу з води. Ніколи не моржуйте поодинці – раптом знадобиться допомога.

7. За 2 години до занурення потрібно обов’язково щільно поїсти, тобто забезпечити організм «паливом». Коли ви опинитеся в холодній воді, тіло почне люто витрачати всі ресурси на обігрів і жодна кілокалорія не буде зайвою.

8. Заходьте у воду розігрітим і поступово. Так легше переносити холод. Для розігріву перед процедурою можна кілька хвилин побігати, поприсідати, вдіяти активні рухи. Заходьте у воду не поспішаючи, в середньому темпі: якщо повільно, можна встигнути замерзнути, а якщо швидко, то може виникнути переляк, сильний стресс, пульс і тиск різко піднімаються, перехоплює подих. Зайшовши за коліна, обполосніть водою обличчя, вмийтеся. Це теж підготовляє організм до повного занурення.

9. Не вживайте спиртних напоїв до купання, інакше замерзання після виходу буде набагато сильнішим. До того ж великий ризик розриву кров’яних судин. Після пірнання можна зігрітися невеликою кількістю алкоголю (найкраще – горілки), але «для зігріву» також відмінно підійде звичайний чай.

10. Не сидіть у крижаному вирі до мурашок. Озноб – це ознака того, що організм почав переохолоджуватися. Як тільки ви це почули, відразу ж вискакуйте з води. У середньому досить перебувати у воді 10 секунд – якраз устигнете тричі зануритися, як годитися за традицією.

Лікарі категорично забороняють купатися у мороз дітям. У маленьких дітей, особливо у немовлят, недосконала система терморегуляції. Обмороження може відбутися дуже швидко і батьки просто не встигнуть цього помітити. Наслідки такого купання – найсерйозніші: дитина може захворіти на пневмонію, менінгіт, або інші захворювання центральної нервної системи.