1

Кліщі розносять цілий букет захворювань, але найбільш неприємними і поширеними є кліщовий енцефаліт і хвороба Лайма (бореліоз). Від першого часто вмирають чи залишаються паралізованими інвалідами. Енцефаліт дуже, дуже погано лікується, як і фактично будь-яка вірусна хвороба, що людина ще толком не вміє з ними справлятися. Від бореліозу також можна померти, але він лікується антибіотиками, передає sutura.org.ua

2

Кліщі зараз є всюди. Немає районів, гарантовано вільних від них: кліща можна підхопити у дитячому таборі, у центрі столиці, на власній упорядкованій даче. З кожним роком вони все активніші, а карта поширення енцефаліту вже захопила практично всі регіони. Підмосков’ї та Ленінградська область в останні роки перетворилися на масовий кліщівник, у рік на 20% зростає кількість покусаних громадян. При цьому кожен десятий кліщ у середньому заражений бореліозом. Енцефаліт, на щастя, досі екзотика. Поки що.

3

Кліщі активні з березня до жовтня. Тобто поки на вулиці плюс, кліщі там є. А в розпалі зими кліща тобі може принести якась мила тваринка — щура там або розлючений вепр.

4

Приїхавши на дачу, поважно оглянь світлі теплі поверхні: стіни будинків, укриття на розах, теплиці, стійки шпалер. Кліщі навесні люблять залізти вище, їм подобається світлий фон і сонячне тепло, до того ж з високої позиції зручно падати на туші проходять мимо теплокровних. Якщо ти виявив цих чудових козявок, думай, що робити далі.

5

Більшість порад на тему «як уберегтися від кліщів» не працюють. Їх пишуть журналісти, втомлено намагаються зробити вигляд, що у світі все можна виправити. Тобто, якщо вистригти всю траву на дачі і залити асфальтом ділянку, кількість кліщів і справді зменшиться. Якщо оглядати себе, рідних і близьких кожних двадцять хвилин, то є шанс устигнути ліквідувати майже всіх кліщів до укусу. Якщо ходити у скафандрі, то ризик можна звести до мінімуму. Загалом, ти зрозумів.

6

Кліщів у німфовій, дитячій стадії розносять дрібні тварини. Тому — смерть мішам і щурам. Але, на жаль, пташки теж не дурні скинути охапку кліщів у твій розарій.

7

Якщо тобі скуштувавши кліщ, саме правильне — покласти його у пляшечку і піти з ним за адресою, яку ти знайдеш, вбивши в «Гуглі» «лабораторне дослідження кліщів+назву свого району». У кліща заразу виявити легше, ніж тобі, а година тут може бути дефіцитом. 90% укушених цього, втім, не роблять – така людська природа.

Але це обов’язково потрібно зробити, якщо:

а) після укусу залишилося ось таке пятно з обідком.

б) у тебе різко піднялася температура, з’явилися головний біль і нудота. У лікарню негайно!

8

Не тисни кліща голими руками, взагалі не можна торкатися до кліща без рукавичок або бодай якихось целофанових кульків, надягнутих на руки. Енцефаліт можна підхопити і так.

9

Витягати кліща найпростіше, схопивши його за тіло і вивернувши по колу. Голову, якщо застрягне, можна потім буде виколупати дезінфікованою голкою, як качалку. І помажеш місце укусу зеленкою.

10

Для собак кліщі також смертельно небезпечні. Сама гидка і популярна хвороба — піроплазмоз: пси починають писати червоною сечею і валитися з ніг від слабкості. Лікування є, але дороге та небезпечне. У дворняжок часто буває хороший імунітет, а породисті пси вмирають від піроплазмозу, на жаль, дуже просто. Тому навесні собаку потрібно обробити антикліщовими препаратами тривалої дії (типу фронтлайну на холку). Один ошийник від бліх не дуже допоможе.