12 жовтня у багатьох країнах відзначається Всесвітній день боротьби з артритом (World Arthritis Day), який проводиться щорічно за ініціативою Всесвітньої організації здравоохранения (ВООЗ) з 1996 року (у Росії – з 2006-го), передає sutura.org.ua

Основні цілі цього Дня – привернення уваги широкої громадськості по всьому світу до проблеми ревматологічних захворювань, підвищення інформованості про артрити у всіх його формах, об’єднання зусиль лікарів, пацієнтів та громадськості у напрямку вирішення питань профілактики, ранньої діагностики, медичної та соціальної реабілітації хворих на цю недугу.

Артрит – серйозне запальне захворювання суглоба або кількох суглобів, яке за відсутності лікування призводить не тільки до больових відчуттів та обмеження руху, а й до інвалідності та втрати працездатності. Причини появи хвороби різні, нерідко артрит виникає при повторюваних легких травмах, відкритих або закритих пошкодженнях суглобів, при частому фізичному перенапруженні або при генетичній схильності. Крім того, розвиток артриту провокують вирусні та бактеріальні інфекції, переохолодження, фізичне та психічне перевантаження і навіть надмірне куріння. У ряді випадків фактори виникнення та механізми розвитку хвороби з’ясовані не до кінця.

Запальний процес викликає порушення структури та функції суглобів, що призводить до виникнення болю, тугорухливості, набряклості, що в кінцевому результаті спричиняє необоротну деструкцію та інвалідизацію пацієнта.

Загалом артрит називають велику групу хвороб суглобів, яка включає понад 100 діагнозів, найпоширеніші з них – артроз та ревматоїдний артрит.

Найнебезпечніше, що до групи ризику розвитку цього захворювання може потрапити будь-яка людина – від немовляти до старого. Але найчастіше важкі ревматичні захворювання суглобів, пов’язані з швидким розвитком артриту, вражають працездатних жителів планети – у віку від 30 до 50 років. До речі, жінки страждають на це захворювання у 5 разів частіше за чоловіків. Причому не завжди хвороби суглобів можна розпізнати одразу через їхню «прихованість» і «маскування», а надалі вони потребують тривалого і постійного медичного спостереження та лікування, а пацієнти – у реабілітації та соціальної адаптації.

Тому недооцінка важливості проблеми, пов’язаної з болем у суглобах та хребті, призводить до пізнішого звернення пацієнтів до лікарів та, як наслідок, знижує шанси на одужання пацієнтів або досягнення ремісії, підвищує ризик розвитку інвалідності.

На сьогоднішній день захворювання суглобів стали буквально глобальною проблемою. За даними ВООЗ, кожен десятий житель планети страждає на артрит. І за останні десятиліття тенденція до зростання числа захворювань кістково-м’язової системи та сполучної тканини, у тому числі і артритом, не знижується, і ревматологічні захворювання займають високі позиції у рейтингу причин захворюваності та інвалідності.

Тому важливо пам’ятати, що тільки рання діагностика і своєчасне лікування зможуть запобігти тяжким последствиям для хворого на артрит. На думку лікарів, при ранній діагностиці та индивидуально підібраному лікуванні артрит можливо вилікувати. Тому діагностика артриту – дуже важливий крок до одужання, а сучасні методи лікування дозволяють суттєво покращити якість життя пацієнтів.

І хоча причини розвитку артритів різноманітні, лікарі єдині у думці, що найкращий засіб від артриту – це профілактика. Знизити ризик розвитку цих хвороб можна, слідуючи декільком простим порадам: частіше бувати на свіжому повітрі, відмовитися від шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя, не нехтувати фізичними управами та правильним харчуванням. І все це – не залежно від віку та роду зайняти людини. Адже давно не секрет, що від загального фізичного стану і душевного рівноваги залежить здатність організму чинити опір хворобам.

Всесвітній день боротьби з артритом, у зв’язку з широтою та серйозністю даної проблеми, з кожним роком стає все більш актуальним. У рамках проведення цього дня особливе значення приділяється профілактиці хвороби та заходів, які допомагають найкращим чином узгодити дії у тандемі: пацієнт – лікар. В даний час вже більш ніж у 35 країнах 12 жовтня пройдуть різноманітні заходи, які мають на меті об’єднати зусилля пацієнтів та медичних працівників для плідної співпраці направленого на боротьбу з артритом.