Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
14 проблем зі здоров’ям, від яких ми позбудемося завдяки новим технологіям
Вчені та лікарі постійно розробляють технології, які, як передбачається, позбавляють нас від деяких серйозних хвороб. Wired зібравши саме такі технології. Багато хто з них уже тестується (щоправда, невідомо, коли дійдуть до всіх нас), передає sutura.org.ua
1. Алергії
Приблизно 8% дітей у США страждають від харчових алергій, дуже часто — на арахіс. Допомогти тут може нашкірна імунотерапія. На шкіру кріпиться пластир, вкритий тонкою кулею білка арахісу. Це активує імунні клітини: вони відправляються до лімфовузлів, що відповідає за алергічну реакцію, не потрапляючи при цьому до даху. Пластир все ще на стадії тестування, але є надія, що толерантність до горішків восторжествує, а реакція буде переможена.
2. Аутизм
Аутизм дуже складно виявити у ранньому віці. Водночас, згідно з результатами досліджень, з аутизмом треба починати працювати якомога раніше. Терапія у дітей віком до чотирьох років виявляється максимально ефективною — призводить до значного поліпшення пізнавальних здібностей, мовлення та адаптивного поведінки.
За допомогою штучного інтелекту вчені створили метод аналізу щільності нейронних зв’язків при проведенні функціональної МРТ у піврічних немовлят. Метод з точністю понад 96% дозволяє визначити, чи розвинеться у дитини аутизм до двох років.
3. Проблеми зі слухом
Приблизно у шість місяців мозок дитини починає активно обробляти людську мову та інші звуки. Глухі діти піддаються ризику пропустити цей поворотний момент у розвитку навіть у разі встановлення кохлеарних імплантів. Вчені створили алгоритм машинного навчання, здатний аналізувати МРТ дітей, прогнозувати хід їх мовленнєвого розвитку і визначати, чи потрібна додаткова допомога.
4. Проблеми із зором
Амбліопія (або «крижаний очей») — найчастіше порушення зору у американських дітей. Перші дослідження показали, що ігри віртуальної реальності можуть бути ефективнішими за традиційну пов’язку на око (так). Програми віртуальної реальності проектують різні зображення у кожний око, створюючи ілюзію тривимірного простору. Ігри створюються таким чином, щоб найважливіша інформація (наприклад, падають астероїди) надходила до слабших очей. Саме це стимулює мозок і слабкий очей працювати спільно.
5. Струс мозку
Струси мозку складають приблизно одну десяту всіх спортивних травм у школі. Їхня головна проблема в тому, що на початковому етапі дуже важко оцінити ступінь їх тяжкості. Недавнє дослідження показало, що рівень тау-білка в крові ученика, який переніс струс мозку, пропорційний годині, необхідної юному атлету на відновлення. За допомогою звичайного аналізу крові можна точно визначити терміни одужання.
6. Депресія
У 2016 році приблизно 3,1 мільйона американських підлітків хоч раз перебували в серйозному депресивному стані. Тепер у таких дітей є можливість поговорити з чат-ботом, який допомагає у когнітивній біхевіоральній терапії. Він щодня запитує підлітка про настрій, допомагає перебудувати негативний спосіб думок («Життя минає дуже швидко. Це сказав мудрець на ім’я Ферріс Бюллер») і ставити досяжні цілі.
7. Діабет
Діабет першого типу часто починається у 13-16 років. Тинейджерам буває важко перебудувати свою життя — регулярно вимірювати рівень глюкози та робити ін’єкції інсуліну кілька разів на день. Впоратися із завданням дозволяє система подачі інсуліну для пацієнтів віком від 14 років, яка називається MiniMed 670G. Вона автоматично вимірює рівень глюкози та за допомогою певного алгоритму вводити точні дози інсуліну.
8. ВІЛ
Зараз у світі живе понад чотири мільйони молодих людей з ВІЛ. Медики домоглися грандіозного прогресу у боротьбі із захворюванням — воно більше не прирівнюється до смертного вироку. Але жити з ВІЛ можна лише при дотриманні складного алгоритму щоденного прийому таблеток. Щоб полегшити це завдання, вчені розробили капсулу із шістьма ланками, яку слід приймати лише раз на тиждень. Ланки капсули зроблені з різних полімерів, і швидкість їх розчинення неоднакова — тому кожний з медикаментів надходить в організм у відповідний день тижня.
9. Рак
Більшість видів раку загрожує нам після п’ятдесяти, проте лікарі рекомендують уже у 30-40 років перевірятися на рак прямої кишки, простати, молочної залози та шийки матки. Вчені розробляють так звану рідку біопсію, що дозволяє помітити виділяються опухолами молекули в крові чи сечі. Це менш інвазивний та болючий метод, ніж біопсія тканини. Такий аналіз легко можна здати повторно.
10. Безпліддя
Для жінок до 35 років вірогідність завагітніти після одного циклу ЕКЗ – не більше 50%. Дослідники розробили невеликий мікроструминний прилад, що дозволяє визначити, яку сперму використовувати для ЕКО, адже клітинам сперми доводиться долати свого роду смугу перешкод, і виживають тільки самі здорові та швидкі сперматозоїди правильної форми. Є надія, що найбільш прудкі з них підвищуватимуть шанси на успіх ЕКО.
11. Грип
Вчені наблизилися до створення універсальної вакцини, яка зможе захистити нас від різних штамів грипу (прощайте, щорічні щеплення!). Стратегія в тому, щоб націлитися на поверхневий білок вирусу грипу гемаглютинін — за допомогою якого вирус проникає у клітини. Головка білка часто мутує, але його основа, як правило, не змінюється за будь-яких штамів.
12. Хвороба Альцгеймера
Рання діагностика хвороби Альцгеймера дозволила б звернути симптоми і зменшити зниження когнітивних функцій за рахунок своєчасного лікування. У 2017 році вчені створили тест на хворобу Альцгеймера, проаналізувавши дані 70000 літніх людей і зосередившись на 31 генетичному маркері, супутньому захворюванню. Даний тест точно визначає ризик розвитку хвороби Альцгеймера і показує, як цей ризик змінюється в міру старіння (звичайно, він зростає.)
13. Захворювання нірок
Захворюваннями нірок страждають переважно люди старше 60 років. Варіанти лікування привабливими не назвеш. Діаліз – дороге, але тимчасове рішення, а донорські органи – рідкість. Група лікарів і вчених працює над створенням штучної нирки, здатної фільтрувати покрівлю через силіконові мембрани і живитися від власного кров’яного тиску тіла.
14. Лімфома
Середній вік пацієнтів, яким ставиться цей діагноз, – 67 років. Хіміотерапія не завжди допомагає. Вчені створюють новий метод – терапію CAR-модифікованих T-клітин. Власні T-клітини пацієнта вичленяються з крові і до них додаються рецептори, здатні закріплюватися на ракових клітинах. Потім модифіковані клітини повертаються в організм пацієнта, де здійснюють пошук та знищення уражених елементів.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!