Від далеких предків у нас залишилися деякі частини тіла, але потім вони втратили свої функції і стали непотрібними. Про ці рудиментарні органи ми поговоримо!

Довга долонна м’яз

За його допомогою наші пращури могли міцно хапатися за гілки дерев, легко перестрибувати між ними, рятуватися від ворогів, випускаючи пазурі. Але коли вони спустилися з дерев і почали ходити по землі, цей м’яз став абсолютно марним.

Сьогодні цієї м’язи немає у 15% населення планети. А чи є він у Вас? Це можна легко перевірити: покладіть руку на стіл, ладонею вгору. Схрестіть разом великий палець та мізинець. Якщо ви побачите невелику шкірну складку, значить ця м’яз у вас є.

Arrector Pili

Саме так називається м’яз, здатний піднімати волосся на тілі та викликати «мурашки». Напевно, це явище знайоме кожному. У минулому він відігравав величезну роль. Животні скуйовджували шерсть, зберігаючи таким чином більше тепла. Також цей м’яз допомагав нам захищатися, роблячи нас більше наших справжніх розмірів.

Але як він здатний допомогти сучасним людям? Щоб не мерзнути, давно вигадано опалення та теплий одяг. Тому і цей м’яз відпадає через непотрібність.

Зубі мудрості

Мабуть, одна з найнеприємніших промов, яка дісталася нам у «спадщину» від предків. Прорізуючись, вони завдають нестерпного болю та дискомфорту.

Але раніше саме за допомогою них перші люди виживали в цьому світі. Вони харчувалися переважно жорстким м’ясом, і тому до 20-25 років людина залишалася практично без зубів. Про стоматологів, звісно, ​​тоді ніхто не чув. Тому пара додаткових зубів, які якраз виростали у цьому віці, була як ніколи до речі.

Але згодом ми навчилися готувати їжу на вогні, вирощувати злаки та вирощувати скотину, і нам більше не треба жувати сире м’ясо. Тому зуби мудрості не лише втратили свою функцію, а й стали мешати рости іншим зубам. Вже у 15% населення вони не ростуть із самого народження!

Носові пазухи

Ці повітряні простори навколо носа стали обтяженням для нас, адже вони несуть одні неприємності. Саме через них у людей можуть виникати ускладнення нежиті: гайморит та синусит. Але для чого вони потрібні, ніхто не знає. Лікарі вже не одне століття намагаються визначити їхню справжню функцію.

Можливо, минуле ці пазухи посилювали нюх наших далеких предків. А також завдяки їм регулювався тиск під час занурення на глибину.

Дарвінів горбок та вушні м’язи

Дарвіновим горбком називають опуклість біля верхньої частини ушної раковини. Сьогодні цей рудимент практично зник: його можна зустріти лише у 10% людей. Раніше така форма вуха допомагала краще вловлювати звуки, трохи ворогів на великому відстані.

Вушні м’язи трапляються ще рідше. Нечасто зустрінеш тих, хто вміє ворушити вухами. Наші пращури робили це, щоб краще чути наближається опасность. До речі, кішки так і залишилися хижаками, тому не втратили нагоди рухати вухами.

Півмісячна складка або третя повіка

У рептилій та птахів, а також у предків людини ця частина тіла виконувала важливі функції: змочувала очі, захищала їх від пилу та вітру. Але зі зміною умов проживання нам це стало не потрібно, і півмісячна складка атрофувалася, сильно зменшилась у розмірах. У сучасного людини її функції взяли на верхнє і нижнє віки.

Хапальний рефлекс

Досі ця несвідома дія дуже добре розвинена у дітей віком до пів року. Немовлята можуть міцно вхопитися пальцями за щось і триматися так деяку годину. Але зі дорослішанням рефлекс замінюється самостійною дією.

У минулому це було дуже важливим для виживання. Маленькі діти не могли самостійно пересуватись. Тому якщо загрожувала опасность, вони чіплялися за густий волосяний покрив своїх батьків, тим самим рятуючи життя.