Розпочався сезон однієї з улюблених літніх страв – вареної кукурудзи, передає sutura.org.ua

Завдяки великій кількості вітамінів і мінералів кукурудза має низку корисних властивостей.

У кукурудзі міститься безліч різних витаминів і мінералів, включаючи фосфор, магній, калій, кальцій, натрій, цинк, йод та залізо, які надають антистресову дію, позитивно позначаються на діяльності нервної системи та серця.

Фахівці стверджують, що для забезпечення свого організму денною нормою витамину В1, достатньо з’їсти всього 150 г вареної кукурудзи!

Пропонуємо розібратися, в чому полягає користь кукурудзи.

  1. У складі кукурудзяних зерен міститься багато холіну — витамину В4, який надає сприятливий вплив на «клітинне» здоров’я організму, покращує функціонування нервної системи, знижує рівень холестерину та надає сприятливу дію на процеси метаболізму. Крім того, завдяки холіну організму вдається підтримувати нормальну масу тіла автоматично.

    2. Завдяки вхідним до складу кукурудзи вітамінів групи B, Е та РР, вона дуже корисна для жінок! Ці витамини роблять благотворний вплив на стан волосся і шкіри, буквально перетворюючи зовнішній вигляд жінки. Крім того, медиками доведено, що кукурудза має омолоджуючі властивості.

    3. Неоціненну користь варена кукурудза надає людям, що страждають на цукровий діабет, оскільки вона стабілізує рівень цукру. Також кукурудза корисна для алергетиків, при недокрів’ї, ожирінні, анорексії, захворюваннях печінки та серця.

    4. Кукурудзу також вживають для ослаблення симптомів гепатиту, жовчнокам’яної хвороби, холангіту та холециститу.

    5. У складі кукурудзи міститься глутамінова кислота, яка стимулює поліпшення пам’яті та роботу головного мозку, нормалізує в ньому протікання обмінних процесів.

    6. Витяжки зерен кукурудзи мають пектини, які попереджають розвиток онкологічних захворювань. Крім того, кукурудза корисна і онкохворим — вона не дає прогресувати метастазування, розповсюдження опухолей по всьому організму.

    7. Молода кукурудза також допоможе очистити організм від токсинів та шлаків, покращити загальний стан здоров’я та стан желудка. Зокрема, кукурудзяні зерна надають оздоровчо-профілактичний вплив на травну систему, наводячи в норму шлунково-кишковий тракт і позбавляючи людину від запорів.

    8. Кукурудзяний крахмаль є відмінним будівельним матеріалом для формування м’язових волокон, тому спортсменам рекомендовано регулярно вживати кукурудзу і навіть замінювати нею хімічні добавки та препарати для нарощування м’язової маси.