Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
8 правил порятунку від осінньої застуди, про які ви не догадувалися
Тому реальні методи спасіння полягають у тому, щоб не допустити мікробів у організм і підтримати імунітет – щоб він міг успішно відбивати вірусні атаки. Виходячи з практики та останніх наукових досліджень, провідні європейські імунологи та вірусологи склали список дієвих порад.
Тримайте у теплі… ніс
Цей орган є головними воротами для респіраторно-вірусних інфекцій, що передаються повітряно-крапельним шляхом. При зниженні температури сповільнюється кровообіг, і до місця зустрічі з мікробами потрапляє менше імунних клітин крові, що захищають організм від “ворога”. Тому, якщо у вас мерзне ніс, в холодну погоду прикривайтеся шарфом, вдихайте теплий аромат кави або чаю.
Рідше стискайте руки
“Чим міцніше і довше рукостискання, тим більше мікробів передають один одному його учасники”, – попереджає професор біохімії Університету Аберіститу Девід Вітворт. Більшість людей прикладають руки до рота, чухають ніс та очі. І зі всіма зручностями доставляти мікробів до слизових оболонок, через які у зарази є всі шанси проникнути всередину. І одна справа, коли ваш візаві вже щосили кашляє та чхає – тоді ще можна здогадатися скоріше помити руки. Проте у людини, яка підхопила вирус, у перші дні симптомів непомітно, але при цьому вона найбільш заразна, попереджають вирусологи.
Перети одяг у гарячій воді
Нерідко з метою економії електрики ми ставимо стиральну машину на режим зниженої температури. Однак у розпаду мікробних атак фахівці радять прати не нижче ніж при 40 градусах (крім випадків, коли це заборонено інструкціями на етикетці). Саме за такої температури загинуть мікроби, які чіпляються на одяг у громадських місцях, де кашляють і чхають наші застуджені співгромадяни.
Поменше сладкого!
Дослідження, проведені в Університеті Лома Лінді, показали, що у добровольців, які вживали по 100 г цукру на день (4 столові ложки), знижувалися захисні сили організму. При надлишку сладкого наші імунні клітини-фагоцити частично втрачають здатність відловлювати та знищувати мікробів. Таке ослаблення захисту спостерігається в середньому до п’яти годин після вживання великої дози цукру. Нагадаємо, ВООЗ рекомендує з’їдати не більше 25 г цукру на день, це 5 чайних ложок.
Спіть не менше 8 годин
При нестачі сну порушується робота гена TLR-9, що відповідає за імунітет. Ті, хто спить менше 7 годин на день, утричі більше схильні до ризику підхопити застуду, ніж щасливці з 8-річним сном, попереджають вчені Єльського університету. До речі, так само негативно позначається на імунітеті достатній за годиною, але тривожний сон. Щоб нормалізувати його, лікарі радять побільше гуляти ввечері та поменше пити рідини на ніч (походь у туалет посередині ночі, за статистикою займають перше місце серед причин, що переривають нормальний сон).
Замість салфеток і антисептика – мило і вода
“Хоча салфетки та інші антисептики містять до 80% спирту, вони не здатні повністю очистити ваші руки, вбивши всіх збудників застуди та грипу, – попереджає доктор Ліза Акерлей. – Найнадійніший засіб захисту – миття рук з милом та водою при поверненні з громадських місць “.
Займайтеся спортом, але без перевантажень
Помірні фізнавантаження – як фітнес, так і проста ходьба або робота по дому – стимулюють імунну систему. Проте вчені Університету Лафборо з’ясували, що при високоінтенсивних заняттях спортом протягом 90 хвилин значно підвищується вироблення стресових гормонів. При цьому в організмі утворюються протизапальні речовини, які пригнічують імунні реакції. В результаті знижується стійкість до простудних вирусів. Так що, якщо ви відчули хоча б слабке нездужання, утримайтеся від активних силових навантажень. Найкраще замінити їх ходьбою, їздою на велосипеді або плавними управами на розтяжку.
Відновлюйте недолік витамину D
Дослідники Університету Колорадо встановили, що за недостатнього рівня витамину D в організмі знижується вироблення речовин, що стимулюють імунну систему. При цьому ризик підчепити простудні вируси підвищується як мінімум на третину.
Ознаками дефіциту витамину D можуть бути болі в суглобах, м’язові судоми, загальна слабкість. Найбагатші джерела цього витамину – печінка тріски, жирні породи риби, яйця, кисломолочні продукти.
КОМЕНТАР ЕКСПЕРТУ
“Увлажняйте повітря і носіть маску”
Микола МАЛІШЕВ, інфекціоніст:
– Найкращий спосіб уберегтися від грипу – щеплення. Від ГРВІ (застуд. – ред.) вакцин не існує. Так що дотримуйтесь елементарних правил гігієни, частіше мий руки, а в громадському транспорті та інших місцях, де народ кашляє та чхає, я б порадивши надягати маску. У Європі та Японії, наприклад, носіння таких захисних засобів уже нікого не дивує. Тільки не забувайте, що носити маску можна не більше 2 – 2,5 годин, а потім потрібно змінювати.
Також відмінно допомагає боротися з вирусами провітрювання поміщень та зволоження повітря. Пересушене, в тому числі через включені радіатори, повітря знижує захисні властивості наших слизових оболонок, що звільняє шлях мікробів в організм. Найпростіший спосіб зволоження – розставити в кімнатах миски з водою.
Якщо у вас вже з’явилися симптоми застуди – починає дерти в горлі, болити голова і т. п., то потрібно думати не про те, як одним махом подолати інфекцію, продовжуючи ходити на роботу, а потурбуватись про лікарняний і залишитися вдома. Дотримуйтесь рекомендацій лікаря і пам’ятайте: ніякі ліки не будуть ефективно діяти, якщо ви переносите хворобу на ногах. До речі, за міжнародними нормами навіть за легкої застуді потрібно відсидіти в домашній теплі мінімум три дні.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!