Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Аденомиоз
Симптоми
Порожнина матки покрита слизовою оболонкою, її ще називають ендометрій. Під час менструального циклу він росте, і готується приймати запліднену яйцеклітину. Якщо вагітності не сталося, то її верхній шар відходить, і це все супроводжується кровотечею. Але в матці трохи залишається ендометрію, з якого на наступний місяць буде рости новий шар.
Ендометрій знаходиться окремо від м’язів матки, вони відокремлені спеціальною тонкою тканиною. При аденомиозе, порушення відбувається таким чином, що ендометрій проростає в тканину, що розділяє ендометрій і м’язи, і вростає в м’язову тканину. Впровадження йде частинами, а не на всьому протязі стінки. Матка реагує, збільшується, і стає кулястої форми.
Форми аденоміозу
Якщо форма вогнищева, то це значить, що вросла ендометрію утворила скупчення в м’язовій тканині. Якщо впровадження відбулося без вогнищ, то форма називається дифузною. Можуть поєднуватися відразу дві форми: вузлова і дифузна.
Вузлова форма – це коли ендометрій, який вже увійшов у матку, утворює вузли, які схожі на міому матки. У цих вузлах у великій кількості міститься залозистий компонент разом з сполучною тканиною.
Ці дві хвороби дуже важко відрізнити при УЗД. Тим більше є така ймовірність, що ендометрія може входити в наявні міоматочние вузли. Дуже важливо поставити правильний діагноз, оскільки лікування хай і не сильно відрізняється, але проте ефективність буде різна.
Причина виникнення аденоміноза
Точно визначити ще не можуть. Можливо, це все ті чинники, які служать порушенням захисту між м’язовим шаром і ендометрієм. А саме це: операції на матці, запалення матки, пологи, кесарів розтин, видалення вузлів міоми, розтин порожнини матки, аборти і вискоблювання.
хоча є випадки, коли аденоміоз був у жінок не переносили вище сказаних операцій, і у молодих дівчат, у яких тільки почалися меструаціі. Тоді причини можуть бути такими: по-перше, порушення ще у внутрішньоутробному розвитку, по-друге, причина може бути в тому, що коли під час місячних відкривається канал шийки матки, то підвищується внутрішньоматкове тиск і воно може дати навантаження на ендометрій і надати травматичну вплив. Таким чином і відбуватиметься впровадження ендометрію в маткові стіни.
Діагностика аденоміозу
Найчастіше він протікає без будь-яких симптомів. Так само можуть бути дуже болючі, сильні і довгі менструації. Можуть бути грудки, згустки, коричневі виділення, болі під час статевого акту. При аденомінозе біль зазвичай сильна, спастична, ріжуча. Звичайні знеболюючі не знімають таку біль, а з віком, біль все більше збільшується.
Визначається за допомогою УЗД. Видно збільшену матку, неоднорідну структуру міометрія, не видно кордону між міометрієм і ендометрієм, можуть бути вогнища в міометрії. Може бути, що одна стінка помітно товщі інший, таке можна прочитати в діагнозі майже у всіх. Найважливіше висновок, який скаже про даної хвороби – це «кругла матка». Також можна провести гістероскопію. При цьому видно «ходи», тобто червоні точки, по них видно, що ендометрія проникла в стінку матки. Рідше, але все ж використовую і МРТ. Це потрібно для підтвердження діагнозу і вибору методу лікування.
Аденомиоз досить часте захворювання, воно може загостритися і швидше розвиватися після менопаузи. А симптоми захворювання можуть так і не виявитися ніколи. Якщо не створюються сприятливі умови для хвороби, як наприклад вишкрібання або аборт, то аденоміоз може і не прогресувати. У більшої частини жінок він утворюється як фон і не потребує лікування, тільки лише в профілактиці. Як серйозна основна проблема, аденоміоз буває рідше, але в такому випадку його потрібно ретельно лікувати.
Лікування аденоміозу
Повністю вилікувати хворобу неможливо. Один варіант, але не відповідний для всіх – видалення матки. Після менопаузи – хвороба прогресує. До менопаузи ж можна добитися регресивного стану, і зупинити розвиток.
Лікування практичні таке ж як при міомі матки. Використовують медикаменти агоністів ГнРГ (Люкрин, золадекс, бусерелін-депо), вони створюють стан менопаузи, що прибирає всі симптоми хвороби і призводять до регресії. Щоб зберегти результат, то є варіант встановлення спіралі, або використання гормональних контрацептивів, так як менструальну функцію відновити не вдасться. Можна емболізірованного маткові труби. Хоча є різні версії з приводу ефективності даного методу.
Вдаються і до хірургічних методів, видаляють тканини аденоміноза, зберігаючи при цьому матку., Або повністю ампутують матку. До хірургічного втручання обрааются дуже рідко, в крайніх випадках, якщо вже нічого не допомагає. Встановивши спіраль, можуть припинитися менструації, а з ними і болю. Гормональні контрацептиви забезпечують зупинку хвороби тільки на ранніх етапах.
Безпліддя і аденоміоз
На думку багатьох авторів зв’язку з безпліддям у цієї хвороби немає. Тобто можна спокійно завагiтнiти. Але може чинитися сильний вплив на фертильність жінки.
У висновку можна сказати, що:
- аденоміноз буває в 60-70 відсотках випадках серед захворювань у жінок;
- збільшується розмір матки;
- діагностика проводиться у віці після 30 років;
- до розвитку веде різні операції з маткою: запальні процеси, операції на матці, пологи, кесарів розтин, аборти, вискоблювання;
- зазвичай хвороба протікає безсимптомно;
- менструації болючі, часті, зі згустками, рясні;
- різкі болі при статевому акті;
- діагностика проводиться при УЗД і гістероскопії;
- часто проявляється з міомою матки, важко відрізнити від міоматозного вузла;
- лікування проводиться медикаментами і допомогою установки спіралі, створенню менопаузи;
- іноді можна використовувати емболізацію маткових труб;
- не приводить до безпліддя.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.