Алкоголізм чи побутове п’яцтво — як розпізнати небезпечне захворювання?
Людина не стає алкоголіком у найважчій стадії одномоментно. Це поступовий процес, у якого є кілька ступенів. Самому хворому зрозуміти, що він став алкоголіком, дуже складно, оскільки в більшості випадків він уже не бачить міри і не вважає себе залежним.
Що таке побутове пияцтво?
Експерти попереджають, що до будь-якого режиму випивки не варто ставитися легковажно: пити алкоголь потроху майже кожен день протягом тривалої години — це є ознакою залежності що розвивається. До певного часу це може бути не алкоголізм, а просто побутове п’яцтво. Але рано чи пізно дози алкоголю почнуть поступово збільшуватися: наприклад, якщо ви спочатку обмежувалися 150 грамами міцного алкоголю на день, то з часом вони перетворюватимуться спочатку на 170, потім на 200, 220, 300 і так далі.
До якогось моменту побутове п’яцтво у всіх протікає безсимптомно і тому не викликає хвилювань (особливо якщо вам ще немає 35 років). А коли ви відчуваєте, що алкоголь псує вам життя, кинути пити вже буде не так просто.
Як відрізнити алкоголізм від побутового пияцтва?
Алкоголізм – це явище складне. Одного ознаки, щоб сказати, що людина алкоголік чи не алкоголік, не існує. Алкогольна залежність виявляється у різних людей на різних стадіях по-різному.
Ці ознаки можуть не проявлятися всі разом, але якщо ви виявили в собі хоча б дві, то має сенс вжити заходів. Втім, міра тут одна — піти у зав’язку.
При появі трьох і більше ознак необхідно не зволікаючи звернутися до фахівця. У сучасних умовах доступне анонімне звернення та лікування.
Чи можна спробувати розпізнати у людині майбутнього алкоголіка?
По-перше, це особи, які відчувають проблеми з внутрішньою організацією, інфантильні, погано пристосовані до практичної життя, тривожно-недовірливі, які не вміють знімати напругу так, щоб не завдавати неудобств собі та іншим.
По-друге, цим людям притаманні імпульсивність, легка підпорядкованість. Водночас вони люблять робити щось демонстративно: хлюпають дверима, наприклад. Ці люди мало продуктивні, за що б не взялися.
По-третє, цим індивідам притаманні пасивність, вони не люблять приймати рішення і емоційно залежні: постійно тримаються за мамину спідницю чи дружину.
Чи відіграє роль у формуванні майбутнього алкоголіка сім’я? Безперечно. Якщо у людини батьки алкоголіки, якщо між батьком та матір’ю постійно спалахують конфлікти, якщо батьки неласкаві з дитиною — це може спровокувати алкоголізм. Не можна також забувати і про відсутність у батьківщині традицій і ритуалів, толерантне ставлення батьків до вживання дитиною алкоголю.
Що таке стандартна доза алкоголю
Одна стандартна доза містить 10 г етилового спирту.
- 100 мл / бокал вина (12% про.)
- 280 мл / бокал пива (4,5% об.)
- 30 мл / чарка горілки (40% об.)
Якщо за один вечір протягом двох годин випити п’ять стандартних доз (для жінок ця межа — чотири), то це вже не нешкідливий спосіб розслабитись, а ознака алкогольної залежності.
Побутове пияцтво
- Після перебору алкоголю виникає тошнота і відраза до спиртного при одному згадуванні про нього.
- Нема залежності. Людина може легко відмовитися від алкоголю на тривалий термін (більше пів року), не відчуваючи неудобств.
- Впродовж кількох років дози регулярно вживаного алкоголю залишаються однаковими.
- Алкоголь випивається у вільну годину і на вільні гроші, не залишаючи людину «намели».
- Ви чудово уявляєте, яким ви буваєте, коли вип’єте. Ваша поведінка змінюється в порівнянні з тверезим, але вона не переходитиме крайні кордони того, що ви можете собі дозволити у тверезому вигляді.
Алкоголізм
- Після будь-якої кількості випитого алкоголю зникає контроль, і дуже важко утриматися, щоб не напитися.
- Є залежність. Якщо людина намагається утримуватися від алкоголю, то стає злою та дратівливою.
- Ви стали випивати частіше, успішно почали знаходити нові приводи випити. Стало з’являтися бажання випивати під час і після заходу поза зв’язкою з тостами.
- Дедалі більше грошей і години йде на пошук нової дози алкоголю. З’явилося бажання випивати поодинці і без приводу.
- З’явилися або почастішали дрібні травми. Ви почали втрачати документи, речі. Стали в нетверезому стані губитися у годині та просторі. З’явилися провали в пам’яті після попивки.
Важливо! Вживання спиртних напоїв апріорі не є нормою. Алкоголь – це яд, гнітючий ЦНС і сприяє розвитку тяжких захворювань психіки та внутрішніх органів. Не існує жодних компромісів та соціальних виправдань добровільного знищення власного здоров’я!
Ознаки алкогольної залежності
- Абстинентний синдром (похмілля);
- Розвиток толерантності до алкоголю;
- Відсутність контролю за кількістю випитого;
- Епізодичні провали в пам’яті;
- Нездатність зупинитися, запійне вживання.
У більшості випадків до розвитку алкогольної залежності веде бажання людей «побалуватися» спиртним. Своє вживання вони зазвичай виправдовують традиційними відмовками:
- «Я тільки на свята…»
- “Я тільки пиво п’ю – це не страшно…”
- “Я не алкоголік, я ж не валяюся на вулиці…”
- «Я просто розслабитися вирішивши сьогодні, у мене багато проблем…»
- «Якщо всі будуть пити, я теж вип’ю…»
- “Я ж не кожен день п’ю…”
На більш вираженій стадії алкоголізму ці відмовки мають вже досить агресивний характер з повним запереченням захворювання і перекладанням вину та відповідальності на навколишніх:
- «У мене немає проблем, ви перебільшуєте»
- «Я б не був такий, якби ви змінилися чи щось зробили»
- “Ось якби у мене була (робота, дружина, машина), все було по-іншому”.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!