SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Альвеоліт

Дата додавання: 30.03.2021

Альвеолитом називається гострий запальний процес лунки зуба, що виник в результаті його неправильного видалення. Після видалення хворого зуба на його місці утворюється невеликий згусток крові (тромб), що захищає ранку від потрапляння в неї хвороботворної інфекції. Лунка видаленого зуба повністю затягується на протязі 4-5 днів, в нормі вона не болить і не турбує пацієнта вже через 24 години після проведення процедури. У тому випадку, якщо тромб був недостатньо сформований, відбувається її інфікування, що сприяє розвитку альвеоліту і перешкоджає її загоєнню.

Причиною виникнення альвеоліту може стати недотримання запропонованих лікарем післяопераційних норм, наявність сусідніх зубів, уражених карієсом, будь-який наявний у ротовій порожнині запальний процес. Розвитком запалення найчастіше супроводжується видалення зубів мудрості. У всіх інших випадках проведення подібної операції тільки 3% пацієнтів стоматологів доводитися лікувати запалення лунки зуба.

Симптоми альвеоліту

Видалення зуба вважається своєрідним хірургічним втручанням в організм людини і не може не супроводжуватися виникненням болю. Біль у перші години після видалення зуба вважається цілком нормальним явищем. У нормі вона проходить разом із загоєнням лунки зуба. При розвитку запалення больовий симптом зазвичай спочатку практично повністю проходить і виникає знову лише на п’ятий день після проведення процедури видалення. Така локалізується на місці видаленого зуба біль посилюється в міру розвитку запального процесу. Поступово біль досягає своєї межі і стає абсолютно нестерпним для людини. Іноді вона набуває поширення на всю щелепу або частину обличчя.

Ще одним характерним симптомом альвеоліту є незначне підвищення температури, поява гнильного запаху з рота, що супроводжується збільшенням місцевих лімфатичних вузлів. У деяких випадках альвеоліту в роті виникають вторинні вогнища інфекції. У хворого при цьому знижується апетит, підвищується відділення слини, спостерігається набряклість щоки або всього обличчя.

Про наявність хронічного альвеоліту пацієнт може і не підозрювати до тих пір, поки в черговий раз не відвідає стоматолога. Пуста лунка на місці видаленого зуба є ознакою хронічного запалення.

Діагностувати альвеоліт можна за допомогою:

  • Рентгена області видаленого зуба. Рентген щелепи є стандартною процедурою до і після видалення хворого зуба, дозволяє побачити не тільки стан зубів, а й наявність кісти, доброякісної пухлини, запалення оточуючих зуб тканин. Рентген зубів зазвичай проводиться внутрішньоротовим способом (крім корінного зуба нижньої щелепи).
  • Радіовізіографії лунки зуба, яка являє собою інноваційний безпечний метод діагностики захворювань зубів. Основна відмінність даного методу дослідження від рентгена полягає в його безпеці для здоров’я людини. Випромінювання, одержуване пацієнтом при проведенні обстеження, дуже незначно, тому ніяким чином не позначається на його здоров’ї.

Лікування альвеоліту

Хворий зазвичай звертається до стоматолога на третій-четвертий день розвитку запалення, коли біль у щелепі стає нестерпним. Своєчасне лікування альвеоліту сприяє повному позбавленню від захворювання. Основною метою лікування в даному випадку є усунення вогнища запалення і мучить пацієнта болю, запобігання подальшого розвитку захворювання і появи його ускладнень. У першу чергу проводиться повне вишкрібання лунки видаленого зуба, видалення з неї гною з наступною обробкою розчином перекису водню або фурациліну. У деяких випадках необхідно повторне проведення процедури вискоблювання. Для усунення больового симптому на хворе місце накладається спеціальна примочка з знеболюючим засобом. Така примочка поміщається в ротову порожнину на півгодини, потім, щоб уникнути розмноження хвороботворних мікроорганізмів на її поверхні, видаляється. Подібний компрес добре справляється з болем, накладати його можна кілька разів на день без допомоги фахівця. При альвеоліті не призначається оральний прийом знеболюючих препаратів, оскільки їх звичайна доза, як правило, не надає значного результату. Зловживання подібними засобами загрожує розвитком гастриту.

Якщо запалення лунки зуба дало про себе знати в нічний час доби, коли звернення до стоматолога утруднене (незважаючи на повсюдне поширення в нашій країні стоматологічних клінік, працюючих 24 години на добу), слід зробити деякі заходи для самостійного полегшення свого становища. По-перше, слід через кожну годину полоскати потову порожнину теплою водою з додаванням ложки 3% перекису водню. По-друге, кожні дві години полоскати рот розчином питної соди (1 чайна ложка на одну склянку кип’яченої води). По-третє, прийняти знеболювальний засіб, яке трохи заспокоїть біль і дозволить дочекатися ранку.

Не слід затягувати з лікуванням альвеоліту з тієї причини, що він доставляє масу фізичних мук і може повільно перерости в досить серйозне захворювання – остеомієліт лунки зуба. У подібному випадку лікуватися доведеться довго і вперто.

Якщо запалення лунки зуба супроводжується наявністю інфекції, наприклад, грипу, призначаються антибіотики. Будь-яка інфекція ротової порожнини може стати причиною розвитку запалення лунки, тому видалення зубів протипоказане у період захворювання ангіною, грипом, ГРЗ, ГРВІ тощо Альвеоліт, який отримав розвиток в результаті непрофесійного видалення зуба, лікується протягом декількох днів. Незначні залишкові болі можуть турбувати пацієнта протягом 2-3 тижнів з моменту завершення лікування. Не рекомендовано самостійно намагатися позбавитися від захворювання за допомогою методів народної медицини. При відсутності правильного лікування захворювання може перейти в хронічну форму.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.