Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Альвеоліт

Альвеоліт

Альвеоліт – це посттравматичне інфікування та запалення зубної лунки після видалення зуба. Характеризується сильним болем у лунці, порушенням загального стану (слабкістю, підвищеною температурою тіла, головним болем), збільшенням підщелепних лімфовузлів, неприємним, гнильним запахом з рота. Протягом кількох днів альвеоліт може розвинутись в обмежений остеомієліт (гнійне розплавлення кістки щелепи). Лікування альвеоліту полягає в очищенні лунки з наступним регулярним промиванням її розчином антисептика. За своєчасної санації лунки – прогноз сприятливий.

Загальні відомості

Альвеоліт – це гостре запалення стінок лунки дома віддаленого зуба. Разом з альвеолітом спостерігається пошкодження самої лунки і розмозження навколишньої ясна. Постекстракційним альвеолітом ускладнюється близько 3% всіх операцій із видалення зубів. При видаленні нижніх корінних зубів діагностується альвеоліт частіше. Видалення нижніх зубів мудрості із утрудненим прорізуванням у 20% випадків ускладнюється альвеолітом. Це найчастіше постекстракційне ускладнення в хірургічній стоматології, що призводить до непрацездатності пацієнтів.

Причини альвеоліту

Альвеоліт зустрічається після екстракції зубів. У нормі лунка повинна гоїтися за кілька днів, і інтенсивного болю вже через добу після видалення зуба не повинно бути. Внаслідок того, що потік крові, що прикриває ранку, був зрушений або не сформувався взагалі, лунка інфікується. Виникає альвеоліт, загоєння ранової поверхні затягується.

Порушення післяопераційного режиму, коли активне полоскання порожнини рота призводить до вимивання тромбу та оголення ранової поверхні з подальшим її інфікуванням, є основними причинами альвеолітів. До альвеоліту може призвести порушення гігієни ротової порожнини, потрапляння в лунку їжі. Нелікований карієс сусідніх зубів та запальні процеси в порожнині рота призводять до альвеолітів. Тому якщо немає екстрених показань для екстракції зуба, спочатку проводять лікування карієсу.

Симптоми альвеоліту

Після екстракції зуба болючі відчуття є нормальним явищем. У міру загоєння лунки біль вщухає і за кілька днів проходить. При альвеоліті дискомфорт і біль спочатку стихають, але на 3-5 день після екстракції зуба з’являється сильний, іноді пульсуючий біль у лунці. З розвитком інфекційного процесу біль посилюється. Тяжкість альвеоліту характеризує больовий синдром: біль може бути помірним або пульсуючим нестерпним. Болючість спостерігаються тільки в області віддаленого зуба, але іноді при альвеоліті біль іррадіює на всю половину обличчя.

При альвеоліті температура може підніматися до субфебрильних цифр, підвищується чутливість зубів до холодної/гарячої їжі. Іноді збільшуються регіонарні лімфатичні вузли, з’являється гіркий присмак у роті та смердюче дихання. Через хворобливі відчуття знижується апетит, підвищується слиновиділення. Якщо лунка зуба була досить великого розміру, то альвеоліт супроводжується припухлістю обличчя. Іноді страждає загальний стан, з’являється слабкість, підвищена стомлюваність, іноді на слизовій оболонці ротової порожнини виникають вторинні інфекційні вогнища.

Діагностика

Поява гострого болю на 3-5 день після екстракції зуба і процес загоєння лунки, що затягнувся, є основними ознаками альвеоліту. Хронічний альвеоліт може виявитися під час профілактичних оглядів, коли на місці давно віддаленого зуба є абсолютно порожня без грануляційних тканин лунка, на її дні нерідко видно кістку. Виявити наявність змін тканин та підтвердити діагноз альвеоліту допомагає рентгенографія чи радіовізіографія області віддаленого зуба.

Лікування альвеоліту

Метою лікування альвеоліту є усунення вогнища інфекції, запобігання ускладненням та збереження решти зубного ряду.

Місцево вдаються до механічного очищення лунки і подальшого вимивання гнійних залишків за допомогою розчину нітрофуранів або перекису водню. Для усунення больового синдрому використовують місцеві аплікації з анальгетиками та анестетиками. Примочку прикладають на півгодини, потім видаляють її, щоб запобігти розмноженню мікробів. Процедуру можна повторювати кілька разів на день. Застосування таблетованих анальгетиків недоцільно, оскільки вимагає великих дозувань, що загрожує гострими гастритами.

За наявності супутніх захворювань та зниження імунітету застосовують антибіотики. Якщо симптоми альвеоліту протягом декількох днів не вщухають, це вказує на розвиток обмеженого остеомієліту. При своєчасному зверненні до стоматолога та лікування альвеоліт проходить протягом кількох днів, залишкові лункові болі можуть затягуватися на 2-3 тижні.

Remap archives blackpool remapping and diagnostics.