Чим корисна аліча

Аліча, на відміну від інших плодів, містить мало цукрів, але водночас в цій сливі присутні органічні кислоти (лимонна і яблучна), провітамін А, витамини групи В, витамини РР, Е, велика кількість аскорбінової кислоти, пектин, мінералі: кальцій, калій, магній, фосфор, натрій та залізо.

Харчова цінність алічі: жири – 0,1 г, білки – 0,2 г, клітковина – 1,8 г, вуглеводи – 7,9 м Калорійність продукту – 34 ккал на 100 г плодів.

Плоди алічі у свіжому вигляді використовують для лікування та профілактики авітамінозів (курячої сліпоти, цинги та ін.), запорів, оскільки вони стимулюють діяльність кишечника. У медицині застосовуються не лише плоди, а й квіти ткемалі. Водна настоянка з квіток корисна при хворобах печінки та нірок, а також розладах статевої системи у чоловіків.

Сік алічі відмінно допомагає при застудах, як потогінний та протикашльовий, завдяки високому вмісту клітковини та пектинів сприяє виведенню радіонуклідів з організму. Сік відмінно освіжає і тонізує, чудово втамовує жажду, лікує гіповітаміноз і хвороби шлунка. Високий вміст калію робить алічу корисною при проблемах із серцем – цей мінерал попереджає аритмію, зміцнює сердечний м’яз. Алича благотворно впливає на стан нервної системи, має заспокійливу та розслаблюючу дію. Згадується властивість алічі перекачувати енергію з верхньої частини тіла у нижню. Якщо у вас розболілася голова через тиск, що підскочив, потрібно з’їсти близько 200 г плодів і вже через 40-50 хвилин стан стабілізується.

Вітаміни А і С є найсильнішими антиоксидантами, вони сповільнюють процеси старіння, захищають організм від впливу зовнішніх негативних факторів, покращують стан шкіри.

З кісточок алічі отримують жирну олію, близьку за своїми якостями і складом до миндального масла. У ньому міститься гликозид амігдалін, здатний у присутності ферменту емульсин і води розкладатися на бензальдегід, глюкозу та синільну кислоту. Олія з кісточок алічі знайшла широке застосування у косметології та парфумерії, його використовують при виготовленні медичного мила. Шкаралупа кісточок алічі застосовується при виготовленні активованого вугілля.

Навіть відвари та компоти з алічі дуже корисні – вони підвищують апетит, покращують травлення, особливо при гастритах зі зниженою кислотністю. З алічі готують смачне варення, соуси, джеми.

Офіційна медицина рекомендує включати ткемалі в меню годуючим і вагітним жінкам, дітям та літнім людям, оскільки це незмінний засіб для постачання організму витаминами, мінералами та іншими корисними речовинами.

Використовують алічу при хронічних захворюваннях печінки та жовчовивідних шляхів. Завдяки низькому вмісту цукрів, алічу застосовують при порушеннях обміну речовин: ожирінні, а також у харчуванні хворих на цукровий діабет.

Протипоказання до вживання алічі

Алича у свіжому вигляді протипоказана при індивідуальній непереносимості, а також при хворобах шлунку, пов’язаних з підвищеною секрецією шлункового соку. Також не рекомендується вживати ці сливи тим, хто страждає на язвові ураження гастродуоденальної області.