SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Аменорея

Аменорея – це розлад менструальної функції, коли у жінок дітородного віку (16 – 45 років) не настає менструація протягом півроку і більше. Аменорея, зазвичай, перестав бути самостійним захворюванням, а служить симптомом генетичних, біохімічних, фізіологічних, психо-емоційних розладів у організмі. Для виявлення причин аменореї оцінюється гінекологічний анамнез, проводиться УЗД органів малого тазу, дослідження гормонального статусу. Лікування спрямоване на усунення першопричини менструальної дисфункції: може бути консервативним чи хірургічним.

Загальні відомості

Аменорея є розладом менструальної функції, коли у жінок репродуктивного віку (16 – 45 років) не настає менструація протягом півроку і більше. Аменорея, зазвичай, перестав бути самостійним захворюванням, а служить симптомом генетичних, біохімічних, фізіологічних, психо-емоційних розладів у організмі. При помилковій аменореї циклічні та гормональні зміни в яєчниках та матці збережені, але менструальні виділення зі статевих шляхів відсутні через якусь анатомічну перешкоду. При істинній аменореї відсутня овуляція і стає неможливою вагітність.

Причини аменореї

Первинна аменорея

Причинами первинної аменореї можуть бути генетично обумовлені (спадкові), анатомічні та психо-емоційні фактори:

  • Спадковість. У багатьох пацієнток з первинною аменореєю у сімейному анамнезі відзначається пізніше (після 17 років) настання менструації у матері або старших сестер. У таких випадках говорять про спадкові фактори, що спричиняють аменорею. Первинна аменорея спостерігається при синдромі Тернера – захворюванні, що характеризується недорозвиненням статевих залоз внаслідок аномального розвитку статевих хромосом.
  • Конституційні та анатомічні особливості. До них відносяться загальна затримка фізичного розвитку, що проявляється в особливостях статури (худоба, недостатня вага, нерозвинені груди, вузький таз і т. д.), а також відхилення в розвитку статевих органів (зарощення каналу піхви або незайманої пліви).
  • Нервово-психічне виснаження. Частими винуватцями первинної аменореї виявляються стреси, тяжкі психоемоційні потрясіння, анорексія та виснажливі фізичні навантаження. Такі фактори надзвичайно небезпечні для нерозвиненого підліткового організму, оскільки викликають порушення на стадії становлення менструальної функції.

Вторинна аменорея

Вторинна аменорея зустрічається приблизно у 10% жінок віком 17-45 років і сприймається як тяжке порушення менструальної функції. Факторами, що найчастіше впливають на припинення менструацій і розвиток вторинної аменореї, є:

  • Анорексія (38%). Більшість пацієнток з вторинною аменореєю є жертвами модних дієт та анорексії – важкого психічного та фізичного розладу, що характеризується нав’язливим прагненням схуднути. Цілеспрямована відмова від їжі, зловживання проносними процедурами, штучно викликане блювання при анорексії призводять до різкого зниження ваги та розвитку психосексуальних порушень, депресії, запорів та вторинної аменореї.
  • Полікістоз яєчників (26%). Характерними симптомами, що дозволяють запідозрити полікістозні зміни яєчників, є гірсутизм, акне, порушення жирового обміну, аменорея та відсутність вагітності.
  • Рання менопауза (22%). Менопауза вважається ранньою (передчасною), якщо менструація припиняється у жінки, яка не досягла 40-річного віку через недостатню функцію яєчників. Спровокувати передчасну менопаузу та аменорею може затяжний стрес.
  • Гіперпролактинемія (11%). Гіперпролактинемія – це стан, зумовлений підвищенням рівня гормону пролактину у крові. Характеризується молокоподібними виділеннями з молочних залоз, різними порушеннями менструальної функції, до припинення менструацій – аменореї.

Нерідко припинення менструацій може бути тимчасової реакцією на нервові потрясіння і відновлюватися через певний час самостійно, без додаткових втручань. Однак у більшості випадків вторинна аменорея потребує кваліфікованого медичного втручання.

Класифікація

В основі класифікації лежать два типи аменореї – хибна та істинна.

  1. Хибна. Циклічні та гормональні зміни в яєчниках та матці збережені, але менструальні виділення зі статевих шляхів відсутні через будь-яку анатомічну перешкоду. Такими перешкодами можу служити вроджені вади будови статевих органів: атрезія піхви, шийки матки або цноти. Т. о., залежно від анатомічної вади при хибній аменореї менструальна кров може накопичуватися в маткових трубах (гематосальпінкс), порожнини матки (гематометра) або піхву (гематокольпос).
  2. Справжня. Характеризується відсутністю менструальних кровотеч і циклічних процесів, що їх обумовлюють, в організмі. При істинній аменореї відсутня овуляція і стає неможливою вагітність. У свою чергу, залежно від причин, що викликають її, справжня аменорея може бути фізіологічної або патологічної.
  • Фізіологічна аменорея не є хворобливим станом та обумовлена ​​природними станами (вагітність, годування груддю) або віковими періодами жінки (дитинство, менопауза).
  • Патологічна аменорея служить тривожним симптомом, що свідчить про функціональні або органічні порушення в жіночому організмі. Якщо менструація не настає спочатку у підлітковому віці, говорять про первинну аменорею. У тих випадках, коли регулярні менструації припиняються через будь-які причини, аменорею вважають вторинною.

Лактаційна аменорея

Відсутність менструації та гормонально-залежних циклічних змін у статевій системі, що супроводжує період грудного вигодовування дитини, називається лактаційною аменореєю. Лактаційна аменорея є фізіологічним методом контрацепції, що ґрунтується на відсутності овуляції і, внаслідок цього, неможливості вагітності. Однак ефективний метод лактаційної аменореї лише протягом півроку з пологів і виключно при грудному вигодовуванні.

Умовами ефективності лактаційної аменореї як методу контрацепції є дотримання таких правил:

  • годування дитини на кожну його вимогу як мінімум 6 разів на добу;
  • обов’язкове нічне годування;
  • відсутність змішаного вигодовування та прикормів.

Механізм лактаційної аменореї заснований на придушенні у жінки овуляції при постійному смоктанні грудного молока дитиною, а отже, відсутності менструального циклу та вагітності. Ефективність контрацептивного ефекту при лактаційній аменореї близька до 98%. Серед безперечних переваг методу лактаційної аменореї – висока надійність, природність, користь для дитини, простота у застосуванні, відсутність побічного впливу, швидке післяродове відновлення.

До недоліків лактаційної аменореї як методу контрацепції слід віднести короткочасність запобігання вагітності (максимум півроку), обов’язкову необхідність дотримання всіх умов її ефективності. Крім того, лактаційна аменорея не гарантує захисту від статевих інфекцій та венеричних захворювань (у тому числі ВІЛ та гепатит В). При неможливості використовувати лактаційну аменорею як основний метод контрацепції, слід спільно з гінекологом, що спостерігає жінку, підібрати більш надійний засіб захисту від небажаної вагітності.

Діагностика

На гінекологічному прийомі у пацієнтки, що скаржиться на припинення менструацій, в першу чергу виключають вагітність і з’ясовують моменти, що провокують розвиток аменореї: захоплення дієтами, фізичні та психічні навантаження, супутні захворювання, час настання менопаузи у матері та бабусь і т.д. зростання та вага пацієнтки, їх співвідношення один з одним та показниками норми. У деяких випадках дистрофія або навпаки ожиріння можуть викликати вторинну аменорею внаслідок гормональних і фізіологічних збоїв в організмі.

При підозрі аменорею обстеження спрямовано виявлення характеру порушень функції яєчників. З цією метою проводиться дослідження рівня гормонів (насамперед пролактину, гестагенів, естрогенів, статевого хроматину, каріотину), УЗД органів малого тазу (для виключення полікістозу яєчників та визначення стану ендометрію). Додатково складається графік змін ректальної температури, проводиться цитологічний аналіз мазка заднього склепіння піхви для визначення естрогенної насиченості організму пацієнтки.

Важливим діагностичним тест-критерієм при вторинній аменореї є “симптом зіниці”. При нормальному перебігу менструального циклу, в період з 6-го по 20 день, діаметр зовнішнього зіва шийки матки, заповненого прозорим слизом, збільшується і при огляді нагадує зіницю. Для аменореї характерне незначне розкриття маточного зіва і мала кількість слизу. Виходячи з отриманих результатів, як правило, встановлюється причина аменореї та призначається лікувальний курс.

Лікування аменореї

Первинна аменорея

Принципи лікування первинної аменореї спрямовані на усунення або корекцію факторів, що викликали її. Пацієнткам із синдромом Тернера показано довічну замісну гормонотерапію (естрогенізацію). При затримці фізичного та репродуктивного розвитку дівчаткам призначається дієта, спрямована на нарощування м’язової та жирової маси та гормональне лікування, що стимулює менструальну функцію. Гормональна терапія повинна проводитись під суворим наглядом гінеколога-ендокринолога.

При підвищеній емоційній нестійкості проводиться лікування, спрямоване зміцнення нервової системи. Якщо первинна аменорея викликається анатомічними причинами, проводиться хірургічне усунення перешкод – створення умов нормального відтоку менструальної крові з порожнини матки статевими шляхами назовні.

Вторинна аменорея

Аменорея, пов’язана з різким зниженням ваги або фізичними навантаженнями, є наслідком неправильного способу життя та потребує його зміни. Критичним показником для нормального перебігу менструального циклу у дорослої жінки є втрата 10 кілограмів ваги, а також маса тіла менше 50 кг. До повної нормалізації менструальної функції зазвичай призначаються прогестагенні оральні контрацептиви, що не містять естрогенних компонентів. Нерідко вторинна аменорея усувається без гормональної терапії за дотримання розумних фізичних навантажень, раціонального режиму харчування, праці та відпочинку, нормалізації психо-емоційного фону.

Вторинна аменорея, що розвивається при синдромі полікістозних яєчників, потребує лікування фонового захворювання. Для нормалізації овуляторного циклу при полікістозі яєчників призначають гормональні контрацептиви або проводять лапароскопічну діатермокоагуляцію тканини органу (за показаннями).

Гіперпролактинемія, як чинник розвитку аменореї, усувається прийомом препаратів – агоністів дофаміну, що знижують рівень пролактину. Ефективність лікування визначається контролем базальної температури, підвищення якої свідчить про здійснення овуляції. При пухлинних ураженнях гіпофіза показано нейрохірургічне втручання. Вторинна аменорея, обумовлена ​​передчасною менопаузою, коригується за допомогою замісної гормональної терапії, що тривало проводиться.

Допоміжні репродуктивні технології

ДРТ і метод екстракорпорального запліднення, який успішно застосовує сучасна гінекологія, дозволяє здійснити вагітність жінкам з передчасною менопаузою і вторинною аменореєю, що не піддається лікуванню. У таких випадках для штучного запліднення (методами ІКСІ, ПІКСІ та ІМСІ) використовується донорська яйцеклітина або донорський ембріон. Потім здійснюється підсадка ембріонів у матку майбутньої матері.

Прогноз та профілактика

Раптове припинення менструацій у жінок дітородного віку (вторинна аменорея) є сигналом лиха та неполадок в організмі, які потребують уваги. Частина з них легко усувається змінами в способі життя, інші потребують кваліфікованої медичної допомоги. Небезпека аменореї у тому, що завжди пов’язані з жіночим чинником безплідності. У юному віці особливо небезпечно захоплюватися різними дієтами: обмеження себе в харчуванні призводять до недостатнього надходження в організм білка, жирів, вітамінно-мінеральних сполук, що уповільнює розвиток, у тому числі статеве і сприяє розвитку аменореї. Слід уникати захоплень силовими видами спорту: тяжкою атлетикою, єдиноборствами, бодібілдінгом тощо.