Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Анемія

Причини анемії

Анемія – це зниження в крові кількості червоних тілець крові – еритроцитів нижче 4,0 х109 / л, або зниження рівня гемоглобіну нижче 130 г / л у чоловіків і нижче 120 г / л у жінок. Анемія при вагітності характеризується зниженням гемоглобіну нижче 110 г / л.

Серед причин, здатних викликати анемію, можна виділити вроджені і набуті.

Також є класифікація, яка вказує на причину виникнення анемії:

  • постгеморрагические, що виникають в результаті крововтрати;
  • гемолітичні, які виникають в результаті посиленого розпаду еритроцитів;
  • дізерітропоетіческіе, які виникають в результаті порушення кровотворення.

Ознаки анемії

Серед ознак анемії можна виділити загальні та специфічні. Для загальних ознак всіх анемій можна віднести наступні риси.

Під час розвитку анемії можна виявити прискорений пульс і задишку в різних ступенях, артеріальний давленіесніжается, слизова та шкіра набувають бліде забарвлення.

Частота симптомів прояву анемії не пов’язана з сильними крововтратами на пряму, тому як ця хвороба може бути спровокована і іншими різними причинами, наприклад, ушкодженнями або появами сильних болів. До слова, найголовніша ознака внутрішнього крововиливу – неждана сухість в порожнині рота. Ступінь серйозності цієї хвороби визначається, виходячи з швидкості крововтрати і кількості втрати крові.

Вагому роль під час розвитку симптомів анемії складає локалізація втрати крові. Ось чому кровотеча ізжелудочно-кишкового тракту може відбуватися з появою великої температури тіла, потужної інтоксикацією організму, а в аналізі сечі можнавиявити кров. Кровотеча може виникнути в різних порожнинах всього організму, але навіть якщо крововтрата буде незначною, то може з’явитися симптом здавлених внутрішніх органів.

Крім цього, не рідко симптоми розвитку анемії ні як не проявляють себе. Саме тому, велике значення має обстеження діагностичного характеру в клінічних умовах з лабораторними дослідженнями такими як – загальний аналіз сечі. Люди, які страждають анемією, часто і не підозрюють, що у них є така хвороба. Коли проводять діагностичне дослідження, то ці заходи можуть допомогти уникнути важких наслідків.

Головні симптоми анемії:

  • Зростає сила і швидкість стомлюваності.
  • Виникає слабкість і нездужання загальної дії.
  • Може розвинутися розсіяна увага і знизитися пам’ять.
  • Виникає задишка, пульс частішає.
  • Виникає свист у вухах.
  • З’являється поганий апетит і наростає безсоння.
  • Зміни забарвлення шкіри на блідий колір, іноді з синюшним відтінком.

Специфічні ознаки анемії характеризуються наявністю тільки в певних видах анемій.

Так, для залізодефіцитної анемії характерна наявність таких симптомів, як:

  • поява апетиту на неїстівні речі: крейда або земля;
  • можуть утворитися увігнуті нігті;
  • можна помітити потріскані губи, язик;
  • хейліт – запальні зміни в куточках рота, хворобливі і не піддаються лікуванню.

Для мегалобластної В12-железодефецітной анемії характерні наступні специфічні ознаки:

  • поколювання або відчуття оніміння у верхніх або нижніх кінцівках;
  • зниження розумової діяльності і працездатності;
  • можливе виникнення хиткою ходи.

Для гемолітичних анемій, які можуть бути вродженими і набутими характерний розвиток жовтяниці, так як селезінка у великій кількості знищує неповноцінні і дефектні еритроцити. Також буде присутній спленомегалія – ​​збільшення селезінки, яка буде розвиватися як пристосовницька реакція. Селезінка руйнує еритроцити, а так як їх кількість велика, вона гіпертрофується, тобто збільшується в розмірах, що і можна помітити при дослідженні пацієнта.

Крім того, для гемолітичних анемій характерна наявність темної сечі кольору пива. Ця ознака розвивається в результаті того, що при руйнуванні еритроцитів у кров у великій кількості надходить білірубін, який і виводиться разом з сечею.

Постгеморагічна анемія виникає в результаті гострих або хронічних крововтрат. Якщо крововтрата гостра, діагностика не становить великої праці. А от якщо вона хронічна або внутрішня, то необхідна ретельна перевірка пацієнта.

Ступені анемії

Залежно від ступеня виділяють анемії легкі, коли кількість гемоглобіну складає 90 г / л і вище; середнього ступеня тяжкості – гемоглобін 70 – 90 г / л і важкі форми анемій, при яких кількість гемоглобіну нижче 70 г / л при нормі для жінок 120 – 140 г / л, а для чоловіків – 130 – 160 г / л.

Лікування анемії

Лікування анемії повинно здійснюватися під суворим контролем лікаря, щоб домогтися максимального результату лікування. Самолікування в цьому випадку не помічник, так як різні види анемій лікуються по-різному.

Наприклад, залізодефіцитна анемія лікуватися прийомом всередину залізовмісних препаратів не менше чотирьох місяців. При цьому строки прийому ліків можуть зростати до шести місяців і більше.

У важких випадках препарати заліза вливають внутрішньовенно. Також необхідно дотримання дієти з високим вмістом заліза в продуктах.

Якщо виставлений діагноз В12-железодефецітной анемії, то необх прийом кобаламина або вітаміну В12.

При гемолітичних анеміях показано призначення глюкокортикостероїдів, а у важких випадках – спленектомія, або видалення селезінки.

Якщо є джерело кровотечі, його необхідно видалити. Якщо кровотеча внутрішнє, показано оперативне втручання. Наприклад, при кровотечі з травного тракту необхідно провести ФГДС з припіканням кровоточить місця.

Таким чином, лікування анемії – справа серйозна. І тільки після ради з лікарем, встановлення правильної форми і ступеня анемії можна вирішувати, як і чим її лікувати. Ніколи не займайтеся самолікуванням. Тільки після поради лікаря можна приймати підтримуючу терапію, не забуваючи, однак, про призначене лікування.

Слід також пам’ятати, що лікування анемії проводиться довгий час, в деяких випадках займаючи до року. А після необхідно проводити профілактичні обстеження і терапію.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.