Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Аномалії форми зубів

Аномалії форми зубів

Аномалії форми зубів – це вроджені анатомічні порушення конфігурації зубних коронок чи коріння зубів. Аномаліям форми зубів супроводжують проблеми при надкушуванні та жуванні їжі, неправильний прикус, естетичні порушення. Діагностуються аномалії форми зубів під час стоматологічного огляду на підставі клінічної картини та, за необхідності, результатів рентгенологічного обстеження. Лікування аномалій полягає у відтворенні правильної анатомічної форми зубів та відновленні їх функції за допомогою методів терапевтичної, хірургічної та ортопедичної стоматології. Вибір конкретного способу лікування залежить від виду аномалії форми зубів та ступеня її виразності.

Загальні відомості

Аномалії форми зубів – загальна назва групи вроджених порушень розвитку зубів, що характеризуються зміною морфометричних характеристик окремих зубних одиниць, що впливають на роботу зубощелепної системи загалом. Подібні порушення досить часто спостерігаються у практичній стоматології. Аномалії форми зубів можуть бути наслідком неправильної закладки зубних зачатків в ембріональному періоді, викликаних зовнішніми причинами, або формуватися під впливом різних патологічних ендогенних процесів (наприклад, вродженого сифілісу). Відхилення від правильної анатомічної форми найчастіше мають верхні бічні різці, а також надкомплектні зуби. Аномалії форми інших зубів спостерігаються дещо рідше. Як показують спостереження, аномалії форми зубів часто поєднуються із зміною їхнього розміру.

Аномалії форми зубів

Причини

Конкретний механізм розвитку тих чи інших аномалій зубів може відрізнятися, але загалом фахівці пов’язують їхнє походження з кількома основними причинами. Найбільш значущими етіологічними факторами у виникненні аномалій форми зубів вважаються неблагополучна спадковість, а також патологія закладки та розвитку зубів у внутрішньоутробному періоді, спричинена тератогенними факторами (фізичними, хімічними агентами, ГРВІ та ін.) та різними внутрішньоутробними інфекціями (наприклад, токсоплазмою).

Аномалії форми зубів можуть бути обумовлені розладами функціонування ендокринної системи, наприклад гіпотиреозом. Сучасні дослідження показують, що розвиток системної гіпоплазії емалі, яка лежить в основі більшості форм аномалій зубів, пов’язаний не тільки з патологічними процесами в організмі вагітної жінки, але й з порушеннями метаболізму в організмі дитини протягом перших років його життя.

Класифікація

Найбільш докладна класифікація аномалій зубощелепної системи відносить відхилення від нормальної форми групи аномалій окремих зубів. Найпоширенішими серед цих порушень вважаються:

  • зуби Гетчинсона;
  • зуби Фурньє;
  • зуби Пфлюгер;
  • зуби потворної форми;
  • шипоподібні зуби.

Усі перелічені аномалії форми зубів обумовлені системною гіпоплазією – недостатнім розвитком поверхневого шару зубної емалі.

Аномалії форми зубів

Симптоми

Зуби Гетчинсона

Характеризуються викруткоподібною або бочкоподібною формою та особливою напівмісячною виїмкою на ріжучому краї. Основа зуба при цьому набагато ширша, ніж коронкова частина, а емаль може бути тільки на кутах ріжучого краю зуба. Ця аномалія спостерігається на верхніх центральних різцях; разом з паренхіматозним кератитом та специфічним лабіринтитом вона входить до так званої тріади Гетчинсона – набір достовірних ознак пізнього вродженого сифілісу. До прорізування постійних зубів патологічні зміни можна виявити з допомогою рентгенографії.

З’ясовано, що патологія формується при закладанні постійних зубів до 6–7 місяців внутрішньоутробного розвитку. На молочних зубах дана аномалія форми відсутня, оскільки вони закладаються до становлення плацентарного кровообігу, коли бліді трепонеми ще впливають на плід. Раніше довгий час вважалося, що зуби Гетчинсона розвиваються лише через сифілітичну інфекцію. Але в даний час встановлено, що ця форма гіпоплазії емалі може виникати і внаслідок впливу інших факторів, у тому числі інфекційних та ендокринних захворювань, перенесених вагітною жінкою, прийому матір’ю під час вагітності або новонародженою дитиною певних лікарських препаратів тощо.

Зуби Фурньє

Центральні різці, що мають викруткоподібну форму, практично не відрізняються від зубів Гетчинсона за винятком відсутності характерної півмісячної виїмки на ріжучому краї. Подібно до зубів Гетчинсона, зуби Фурньє відносяться до симптоматики спадкового сифілісу.

Зуби Пфлюгера

Це вид системної гіпоплазії емалі, який найчастіше зустрічається на перших великих молярах (шістках). При даному відхиленні зуб має конусоподібну форму, причому розмір коронкової частини в області жувальної поверхні набагато менший за її розмір у шийки. Крім того, для цієї аномалії характерна недорозвиненість пагорбів молярів. В основі етіології розвитку зубів Пфлюгер також лежить сифілітична інфекція.

Шипоподібні зуби

мають конусоподібну форму коронкової частини, що нагадує шип. Шипоподібною формою можуть мати зуби як верхньої, так і нижньої щелепи. Точна етіологія цієї аномалії форми зубів не відома, хоча її пов’язують із патологічним розвитком зубних зачатків. Найчастіше шиповидні зуби бувають зумовлені вродженою частковою адентією – відсутністю одного чи кількох зубів у зубному ряду. Розщеплення бічного різця на два шипоподібні зуби зустрічається при розщелині піднебіння.

Надкомплектні зуби іноді також мають шиповидну форму. У разі цієї аномалії часто порушується формування зубного ряду через наявність значних міжзубних проміжків, які виникають через те, що шипоподібні зуби за розміром менші за нормальні зуби. Зазвичай людей з такою формою зубів непокоїть переважно незадовільна естетика посмішки, хоча в деяких випадках шипоподібні зуби травмують слизову оболонку порожнини рота.

Потворні зуби

Такі зуби, що мають найрізноманітнішу неправильну форму, найчастіше можна спостерігати у передній області верхньої щелепи. Походження цієї аномалії пов’язують з патологічним розвитком щелеп та зачатків зубів. Зустрічаються також звані перекручені зуби, що супроводжуються різко вираженої гіпоплазією емалі.

Гіперплазія емалі

Також до аномалій форми зубів можна віднести гіперплазію емалі – надмірне утворення твердої тканини, причина якого пов’язується з порушенням диференціювання клітин гертвигівської піхви в енамеллобласти. Аномалія характеризується появою емалевих крапель 1–4 мм у діаметрі чи зайвих горбів на жувальних поверхнях. Найчастіше спостерігаються емалеві краплі пришийкової локалізації, хоча вони можуть виникати і коронці, і кореневої частини зуба. Гіперплазія, як правило, рідко поводиться патологічними процесами і найчастіше виявляється тільки при обстеженні.

Аномалії зубного коріння

Зустрічаються аномалії форми як коронкової, а й кореневої частини зубів. Аномалії форми коріння зубів важливо діагностувати для багатьох видів стоматологічного лікування. Так, наприклад, у третіх молярів часто виявляється по 4 і більше коренів. Крім цього, коріння може значно викривлятися у різних напрямках або з’єднуватися в єдиний конгломерат. Іноді виявляються аномалії форми молочних зубів, але найчастіше різні відхилення від норми можна спостерігати після формування постійного прикусу.

Діагностика

Діагностика аномалій форми зубів зазвичай не становить особливих труднощів і здійснюється лікарем-стоматологом на підставі візуального огляду. Для повноти етіологічної картини до процесу діагностики можуть бути залучені інші фахівці: педіатр, ендокринолог, венеролог та ін. Для вивчення особливостей аномалії та вибору способу лікування з щелеп пацієнта знімаються відбитки, за якими виготовляються гіпсові діагностичні моделі.

Корекція форми зубів за допомогою вінірів

Лікування аномалій форми зубів

Лікування залежить від виду аномалії форми зубів, її ступеня та міркувань доцільності. У разі, коли аномалії не є надто значними, відсутні порушення прикусу, а естетика зубів не викликає нарікань у пацієнта, стоматологічне лікування здійснювати необов’язково. При необхідності основним способом лікування аномалій є відтворення правильної анатомічної форми зубів шляхом їх реставрації фотополімерними композитами, протезування коронками, вінірами тощо. Як правило, за допомогою цих заходів вдається домогтися відновлення гарної функціональності та естетики зубних рядів. У важких випадках може знадобитися видалення одного або декількох аномальних зубів з подальшим виготовленням знімних або незнімних протезів.

Прогноз та профілактика

Аномалії форми зубів мають незворотний характер, але у питанні відновлення функціональності та естетики зубів прогноз позитивний. Комплексний підхід з використанням можливостей, які надає сучасна терапевтична, ортопедична та хірургічна стоматологія, дозволяє усунути відхилення, відновити анатомічну форму зубів, досягти гарного зовнішнього вигляду та нормального функціонування зубощелепної системи.

Профілактика формування аномалій форми зубів полягає у забезпеченні нормального розвитку дитини в пренатальний період, а також турботу про її здоров’я у перші роки життя. Комплекс профілактичних заходів включає збалансоване харчування, своєчасне проведення корекції ендокринних порушень, а також лікування хронічних та інфекційних захворювань. Рекомендується регулярно відвідувати стоматологічну клініку для проведення профілактичного огляду та виявлення порушень розвитку зубів.

Innovative pi network lösungen. Direct hire fdh.