Аномалії м’язів: основні види, причини та клінічні особливості

Головна / unsorted / Аномалії м’язів: основні види, причини та клінічні особливості

Аномалії м’язів – це вроджені порушення розвитку окремих м’язів або м’язових груп, які можуть проявлятися їхньою частковою чи повною відсутністю, недостатнім розвитком, а також атиповим розташуванням чи зрощенням.

Основні види аномалій м’язів

  • Агенезія м’язів
    При народженні можуть бути відсутні окремі м’язи або цілі групи м’язів. Часткова або повна агенезія великого грудного м’яза зустрічається досить часто. Вона може бути ізольованою або поєднуватися з аномаліями руки з того ж боку, наприклад, при синдромі Поланда. У цьому випадку часто спостерігається також недорозвинення або відсутність грудних м’язів, аномалії кисті, зрощення пальців тощо.
  • Синдром Поланда
    Поєднання агенезії великого грудного м’яза з аномаліями розвитку руки. Може супроводжуватися синдромом Мьобіуса – паралічем нижніх черепних нервів (особливо VI, VII та XII), що іноді асоціюється з аутизмом1.
  • Недостатність м’язів передньої черевної стінки
    Один або кілька шарів м’язів передньої черевної стінки можуть бути відсутні при народженні. Це часто поєднується з важкими аномаліями сечостатевої системи, зокрема гідронефрозом. Частіше спостерігається у хлопчиків, у яких також нерідко відзначають неопущення яєчок (крипторхізм). Можливе поєднання з аномаліями розвитку ступень і прямої кишки. Прогноз обережний навіть при ранній корекції обструкції сечових шляхів1.
  • Аплазія або агенезія інших м’язів
    Може спостерігатися відсутність довгого долонного м’яза, пірамідного м’яза живота, підошовного м’яза гомілки, що зазвичай не має значного функціонального значення.
  • Додаткові м’язи або частини м’язів
    Виникають внаслідок надмірної диференціації міотомів. Додаткові м’язи можуть з’являтися у різних ділянках тіла: на голові (поперечний м’яз підборіддя), грудях (груднинний м’яз), верхній кінцівці (короткий розгинач пальців), нижній кінцівці (четвертий сідничний м’яз).
  • Злиття м’язів
    Внаслідок недостатньої диференціації міотомів на шари окремі м’язи можуть зливатися в загальну масу. Наприклад, малий грудний м’яз іноді з’єднується з великим грудним, ромбоподібні м’язи зливаються між собою або з найширшим м’язом спини.

Клінічні особливості

  • Аномалії м’язів частіше виявляються на верхніх кінцівках, особливо в групі більш диференційованих м’язів (передпліччя, кисть), і зазвичай з одного боку.
  • Вроджена відсутність великих м’язів може призводити до деформацій і порушення рухів (наприклад, агенезія груднино-ключично-соскоподібного м’яза викликає кривошею).
  • Дефекти розвитку діафрагми можуть призводити до утворення діафрагмальних кил і виходу черевних органів у грудну порожнину.

Прогноз і лікування

  • Прогноз залежить від тяжкості аномалії та супутніх вад розвитку.
  • При незначних аномаліях лікування не потрібне.
  • У разі функціональних порушень або косметичних дефектів можливе хірургічне лікування чи ортопедична корекція.