Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Аномалії пуповини
Аномалії пуповини – це група станів, у яких спостерігається неправильне будову чи розташування цієї структури, присутні вузли, обвитие, пухлини, кісти. При цьому помітні явні ознаки гострої чи хронічної гіпоксії плода: порушення рухової активності, почастішання чи уповільнення серцебиття. Для виявлення аномалій пуповини використовується ультразвукове дослідження, кардіотографія, доплерометрія, постнатальне дослідження плаценти. Лікування залежить від виду аномалії пуповини, полягає в госпіталізації вагітної та спостереженні за станом жінки та плода або передбачає екстрене розродження шляхом кесаревого розтину.
Загальні відомості
Аномалії пуповини – комплекс акушерських патологій, що включає неправильний розвиток судин, присутність у них тромбів, зміна довжини цієї структури, виявлення вузлів, пролапсу, кіст, новоутворень, нетипове прикріплення. За наявності таких станів вагітність є патологічною. Рання діагностика аномалій пуповини є вкрай важливою, оскільки своєчасно надана медична допомога дозволяє зберегти здоров’я жінки та життя плода. Запідозрити порушення можна під час проведення планового УЗД, з урахуванням даних аускультації і пальпації плода. Іноді фахівці діагностують аномалії пуповини вже після народження дитини, що пов’язано з частою відсутністю погіршення стану вагітної та плода за таких патологій.
Аномалії пуповини
Причини
Точнісінько встановити, з яких причин розвиваються аномалії пуповини, поки що не вдалося. Однак є припущення, що такі патологічні стани можуть опосередковано вказувати на присутність у плода вроджених вад, хромосомних аберацій. Іноді такі вади немає чітких ознак, їх виявлення знадобляться додаткові дослідження: кордоцентез, консультація генетика, визначення каріотипу. Деякі акушери-гінекологи пов’язують аномалії пуповини з негативним впливом різних факторів на організм вагітної. Зокрема спровокувати патологічний стан можуть згубні звички, шкідливі умови роботи, вживання деяких лікарських засобів.
Класифікація
У акушерстві аномалії пуповини класифікують залежно від типу порушень. Враховуючи довжину анатомічної структури, варто відмінити такі патології, як довга та коротка пуповина. У першому випадку довжина структури становить понад 70 см, у другому – менше 40 см. Однією з найчастіших аномалій пуповини є обвитня, у якому петлі анатомічної структури розташовуються навколо різних частин тіла плода. У цьому виникнення патології залежить від розміру пуповини. Аномалії можливі як за нормальної чи довгої пуповині, і за короткої. Виділяють такі форми патологічного стану:
- Ізольована – передбачає розташування петлі лише навколо однієї частини тіла, наприклад, ніжки чи ручки.
- Комбіноване – спостерігається обвивання відразу кількох анатомічних областей.
- Нетуге – найбільш сприятливий варіант для плоду, оскільки відсутній тиск на обвиті частини тіла, проблеми можуть виникнути у другому періоді пологів через натяг або зовсім відсутні.
- Туге – сприяє стисканню кровоносних судин, що призводить до гіпоксії плода.
До аномалій пуповини відносять і присутність вузлів. Розрізняють дві форми цього патологічного стану:
- Хибні вузли – утворюються внаслідок варикозного розширення судин пуповини або на тлі скупчення студнеподібної речовини. Прогноз сприятливий, загрози стану плоду чи матері немає.
- Справжні вузли – Несприятливий варіант патології, вузли утворюються на ранніх термінах вагітності, коли ембріон має невеликі розміри і з легкістю може прослизнути в утворену петлю пуповиною. Сильне натяг сприяє порушенню кровотоку з подальшою гіпоксією плода, при цьому потрібно негайне розродження.
Аномалії пуповини можуть полягати і у її неправильному прикріпленні. У нормі пуповина локалізується у центрі плаценти. Можливі такі форми порушень:
- Крайове прикріплення – пуповина розміщується на периферії плаценти.
- Оболонкове прикріплення – анатомічна структура кріпиться до плодових оболонок, під час пологів такий стан може стати причиною розриву пуповини з подальшою гіпоксією плода.
Аномалії пуповини
Симптоми аномалій пуповини
Аномалії пуповини часто не мають патологічних ознак. Клінічна картина залежить від виду порушення. При патологічному прикріпленні структури можливий розвиток кровотеч у процесі родової діяльності. Іноді аномалії пуповини сприяють збільшенню тривалості пологів, тривалість яких може становити 20 годин та більше. При тугому обвитні плода та справжніх вузлах спостерігаються ознаки гіпоксії плода. При гострій нестачі кисню відзначається збільшення кількості рухів плода, прискорене серцебиття. За хронічної гіпоксії прояви патології будуть протилежними – спостерігається зменшення рухів, брадикардія. При таких аномаліях пуповини, як нетугий обвитий і помилкові вузли, порушення з боку матері або плода не виявляються.
Діагностика
Для виявлення аномалій пуповини здійснюють збирання анамнезу: з’ясовують умови життя та роботи жінки, уточнюють, які захворювання перенесла пацієнтка, чи були вагітності та пологи, чим вони завершилися. Об’єктивний огляд передбачає аускультацію серцебиття плода. Щоб визначити ознаки аномалій пуповини використовують інструментальні методи діагностики. УЗД показує рівень кровотоку в судинах, їх діаметр, локалізацію плаценти та прикріплення до неї пуповини, частоту серцебиття плода, його рухову активність. При аномаліях пуповини можливе уповільнення чи почастішання ЧСС, недостатнє надходження кисню до плоду. Також під час проведення ультразвукового сканування вдається виявити обвитие, вузли. Для діагностики аномалій пуповини може призначатися кардіотокографія, допплерометрія.
Лікування аномалій пуповини
Лікування аномалій пуповини залежить від виду патології. При виявленні цього патологічного стану жінку госпіталізують до гінекологічного стаціонару. Ведення вагітності під наглядом лікарів показано при нетукому обвитні пуповиною, наявності хибних вузлів. При цьому обов’язковою умовою має бути гарне самопочуття жінки та плода. Екстрене розродження шляхом кесаревого розтину показано, якщо аномалії пуповини сприяють гіпоксії плода (зокрема – при тугому обвитні, у разі присутності справжніх вузлів).
Прогноз та профілактика
Прогноз при аномаліях пуповини здебільшого сприятливий. Навіть за наявності гострої гіпоксії та екстреного розродження своєчасно надана медична допомога дозволяє зберегти життя дитини. Іноді кисневе голодування плода призводить до затримки внутрішньоутробного розвитку, формування нориці, дивертикулів Меккеля, кістозних утворень у жовчних протоках. Смерть плода внаслідок аномалій пуповини спостерігається рідко. З боку матері можливі такі ускладнення, як родові та післяпологові кровотечі. Профілактика аномалій пуповини полягає у плануванні вагітності, відмові від шкідливих звичок у процесі виношування, своєчасній здачі необхідних аналізів та проведенні планових оглядів у акушера-гінеколога. Також слід виключити стреси, дотримуватися збалансованого харчування та забезпечити вагітну повноцінний нічний відпочинок.