Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Аномалії розвитку матки

Аномалії розвитку матки

Аномалії розвитку матки – це зміна розташування, форми, розміру, чи пропорцій органу, що виникає внаслідок порушень розвитку у внутрішньоутробному періоді. Часто супроводжується функціональними розладами репродуктивної системи, може поєднуватися з вадами розвитку інших статевих органів. Можливі безпліддя, невиношування та ускладнення вагітності. У ряді випадків аномалії розвитку матки протікають безсимптомно. Діагноз виставляється з урахуванням скарг, анамнезу, результатів гінекологічного огляду та даних додаткових досліджень. Лікувальна тактика визначається залежно від типу та вираженості дефекту.

Загальні відомості

Аномалії розвитку матки – зміни анатомічної структури органу внаслідок порушень внутрішньоутробного розвитку. становлять 1-2% від загальної кількості вроджених аномалій жіночих статевих органів. Істотно розрізняються за проявами та ступенем функціональних порушень. Часто поєднуються з вадами розвитку піхви та фалопієвих труб. Аномалії розвитку матки нерідко протікають безсимптомно і виявляються лише під час проведення УЗД чи гінекологічного огляду. Можуть провокувати порушення менструального циклу, спричиняти безпліддя та невиношування. Збільшують ймовірність ускладнень вагітності та пологів. Лікування аномалій розвитку матки здійснюють фахівці у галузі оперативної гінекології.

Аномалії розвитку матки

Причини

Аномалії розвитку матки виникають під впливом несприятливих факторів у різні періоди вагітності. Тип і вираженість уродженого дефекту залежить від часу дії. До несприятливих факторів, що провокують аномалії розвитку матки у плода жіночої статі, відносять:

  • бактеріальні та вірусні інфекції вагітної;
  • ендокринні та соматичні захворювання;
  • порушення обміну;
  • генетичні аномалії;
  • професійні шкідливості;
  • прийом деяких лікарських засобів;
  • наркоманію, алкоголізм;
  • тяжкі психологічні стреси;
  • неповноцінне харчування;
  • погану екологічну обстановку.

Патогенез

Матка формується із середньої частини парних мюллерових каналів, що злилися між собою. Канали утворюються першому місяці вагітності, їх злиття відбувається протягом другого місяця вагітності. При цьому нижні частини каналів також зливаються, утворюючи піхву, а верхні залишаються роз’єднаними і згодом трансформуються в труби фалопієві. Порушення процесу злиття спричиняє всілякі варіанти аномалій розвитку матки у вигляді часткової або повної дуплікації. Можливе також недорозвинення одного з каналів з відповідною асиметрією органу. Досить поширеною патологією є загальне недорозвинення матки, обумовлене пізнішими впливами на процес взаємної регуляції дозріваючих ендокринної та репродуктивної систем плода.

Симптоми аномалій матки

Однорога матка

Формується при зупинці або уповільненні зростання однієї мюллерової протоки та нормальному розвитку іншого. Складає приблизно 13% загальної кількості аномалій розвитку матки, обумовлених порушенням розвитку мюллерових проток. Майже в половині випадків поєднується з вродженими вадами сечовивідної системи. Виділяють чотири основні варіанти цієї аномалії розвитку матки: без рудиментарного рогу; з рогом без порожнини; з рогом, порожнина якого повідомляється з порожниною матки; з рогом, що має ізольовану порожнину.

Зазвичай супроводжується первинною альгоменореєю. Можливі аменорея чи маткові кровотечі. Деякі хворі на цю аномалію розвитку матки пред’являють скарги на болючість під час статевого акту. Частина пацієнток спостерігається безпліддя. В інших жінок вагітність можлива, але результат гестації залежить від розмірів матки. За статистикою, у половині випадків вагітність закінчується мимовільним абортом.

Передчасні пологи спостерігаються у 15% пацієнток із цією аномалією розвитку матки. Виживання плоду становить приблизно 40%. Часто діагностується затримка внутрішньоутробного розвитку та неправильне передлежання. Екстрені стани при однорогій матці можуть виникати при скупченні крові в розі, що не сполучається з порожниною матки. Ще однією небезпекою даної аномалії розвитку матки є вагітність у рудиментарному розі. Через маленький розмір рогу така вагітність закінчується розривом матки і масивною кровотечею.

Дворога матка

Формується при неповному злитті середньої частини мюллерових проток. Має дві порожнини та одну шию, рідше – дві шийки, що з’єднуються з одним нормальним піхвою або з піхвою, розділеною частковою перегородкою. У 20% випадків аномалій розвитку матки виявляється повна дворога матка – орган із двома окремими порожнинами. Неповна дворога матка нагадує символічне зображення серця, має загальну порожнину та змінене дно, розділене більш менш вираженим виступом.

Сідлоподібна матка

Складає 23% від загальної кількості аномалій розвитку матки, є органом з сідлоподібним поглибленням в ділянці дна. Може розділятися повною чи частковою внутриматочной перегородкою. Нерідко протікає безсимптомно. У деяких пацієнток відзначається нормальний перебіг вагітності та благополучне розродження. В інших випадках при цій аномалії розвитку матки спостерігається невиношування вагітності, тазове передлежання плода, патологія плаценти, передчасні пологи, слабка або дискоординована родова діяльність.

Подвоєння матки та піхви

Належить до випадків дуплікації жіночих статевих органів. Найбільш поширеним варіантом цієї аномалії розвитку матки є одночасне подвоєння матки та піхви, рідше виявляються дві матки при загальному піхві. Органи зазвичай більш менш тісно стикаються між собою або частково зростаються, проте описані випадки маток, розділених сечовим міхуром. Ступінь зрілості органів при цій аномалії розвитку матки може суттєво відрізнятися – від двох однаково зрілих маток та піхв з обох боків до вкрай нерівномірного розвитку (повноцінної пари органів з одного боку та рудиментарної з іншого). При достатньому розвитку обох пар органів менструації та вагітності можуть наступати як в одній, так і в іншій матці.

Гіпоплазія матки

Агенезія (повна відсутність матки) є рідкісною патологією і, в основному, діагностується при розтині нежиттєздатних плодів із множинними вродженими дефектами. Гіпоплазія матки досить поширена аномалія може поєднуватися з іншими проявами інфантилізму або бути ізольованою патологією. Можливе пропорційне зменшення розмірів тіла та шийки матки або зменшення тіла у поєднанні з подовженням шийки матки.

Часто супроводжується порушенням положення матки (патологічним загином вперед або взад). Хворі на цю аномалію розвитку матки можуть пред’являти скарги на альгоменорею та аменорею. Виділяють три форми цієї аномалії розвитку матки:

  • маленька чи гіпопластична (довжина органу становить близько 8 см, співвідношення тіла та шийки не порушено);
  • інфантильна (Довжина органу більше 3 см, подовжена шийка);
  • рудиментарна (Довжина органу менше 3 см, довжина шийки – більше половини від загальної довжини матки). Рудиментарна матка то, можливо функціонуючої чи нефункционирующей.

Іноді при цій аномалії розвитку матки спостерігається відсутність шийки чи цервікального каналу.

Діагностика

Вид аномалії встановлюється на підставі гінекологічного огляду та даних додаткових досліджень. Для уточнення особливостей аномалії розвитку матки використовують інвазивні дослідження – гістероскопію та лапароскопію, які дозволяють оцінювати форму, обсяг та стан внутрішньої порожнини матки, визначати структуру, виявляти супутню патологію фалопієвих труб та інші порушення. Сучасною альтернативою інвазивному дослідженню стають нетравматичні МРТ та УЗД з високою роздільною здатністю.

Подвоєння матки

Лікування аномалій розвитку матки

Тактика лікування аномалій розвитку матки визначається лікарем-гінекологом індивідуально з урахуванням типу та вираженості аномалії, віку та стану організму хворої, її бажання мати дітей та інших факторів. Показаннями до екстреного оперативного втручання є вагітність у рудиментарному розі матки, скупчення менструальної крові в атрезованій піхві або в ізольованій порожнині рога матки.

Показаннями до планової операції при аномаліях розвитку матки зазвичай стають порушення дітородної функції (невиношування, безплідність). При однорогій матці роблять видалення рудиментарного роги з наступною фіксацією маткової труби до кута матки. При подвійній та дворогій матці стінки органу розсікають по внутрішньому ребру, а потім з’єднують, формуючи єдину порожнину. Хірургічне втручання зазвичай здійснюють через відкритий доступ (операція Штрассмана), рідше – з використанням гістероскопії. При сідлоподібній матці метропластику зазвичай здійснюють через природні шляхи під час гістероскопії.

Прогноз

Прогноз визначається видом патології, ступенем зрілості матки та обсягом порожнини органа. Існує підвищена загроза мимовільного аборту, невиношування та передчасних пологів. Ведення вагітності при аномаліях розвитку матки включає профілактику викидня, розвитку кровотеч і істміко-цервікальної недостатності. При появі загрози переривання вагітності після 26 тижнів показано кесарів розтин.

В інших випадках тактика пологової допомоги при аномаліях розвитку матки визначається з урахуванням положення та стану плода, наявності ендокринних та соматичних захворювань у матері та інших факторів. Проведення оперативних втручань дозволяє збільшити можливість успішного виношування вагітності з 30-40 до 90 і більше відсотків. Жінки з аномаліями розвитку матки, які раніше пред’являли скарги на хворобливі менструації та порушення загального стану під час місячних, відзначають зникнення болю та покращення самопочуття.

При грубих аномаліях розвитку матки та невиношуванні вагітності жінка може вдатися до використання сурогатного материнства. Штучне запліднення методом ІКСІ, ІМСІ або ПІКСІ здійснюється за участю власної яйцеклітини пацієнтки та сперматозоїдів чоловіка (або донорської сперми). Потім відбувається культивування ембріонів. Після підбору та повного обстеження сурогатної матері проводиться підсадка ембріонів у її матку.

That’s correct ! a free alientech kess v3 when you start your own remapping business with remap uk.