Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Аномалії волосся

Аномалії волосся

Аномалії волосся – це патології волосяного фолікула та стрижня, що порушують зростання, структуру та функції волосяного покриву. Основними причинами вважаються перенесені матір’ю в період вагітності інфекційні захворювання та генетична детермінованість. Аномалії проявляються ламкістю, перекручуванням, порідінням, випаданням, зміною стану волосся. Алгоритм дослідження при аномаліях волосся включає спектральний аналіз та мікроскопію волосся. Лікування полягає в регулярному використанні індивідуально підібраних засобів для догляду за волоссям.

Загальні відомості

Аномалії волосся зустрічаються досить рідко, найпоширенішими з них є вузликова трихоклазія (ламкість волосся) і трихоптілоз (що січеться на кінцях волосся). Трихолазія і трихоптілоз становлять не більше 4% від усіх патологій волосся, які здебільшого є набутими. Інші різновиди представлені монілетриксом (веретеноподібним волоссям), бамбуковим волоссям (синдром Нетертона), трихотіодистрофією, синдромом Менкеса та ін. Хоча аномалії волосся не є небезпечними для здоров’я, вони являють собою серйозну естетичну проблему і впливають на психічну сферу пацієнта, особливо якщо йдеться про жінок.

Аномалії волосся

Причини

Основною причиною вроджених аномалій волосся є несприятливі впливи на плід у період вагітності. Серед них виділяють:

  • Інфекційні захворювання вагітної. Трихолазії, трихоптилозу та інших аномалій волосся можуть бути пов’язані з сифілісом, туберкульозом, вірусними інфекціями, перенесеними жінкою у першому триместрі вагітності.
  • Токсічні дії. Вживання під час вагітності цитостатиків, антибіотиків та інших препаратів, що впливають на плід, може призвести до вродженої патології придатків шкіри. Якщо, крім змінених фолікулів, є дистрофія сальних залоз, то захворювання протікає більш виражено і супроводжується сухістю і ламкістю волосся.
  • Інші фактори. Залізодефіцитні анемії в період вагітності, часті стреси, розумові та фізичні перевтоми несприятливо впливають на плід і можуть призвести до різних вроджених аномалій, у тому числі й серйозніших, ніж трихолазія та трихоптілоз.

При генетично обумовленій трихолазії та трихоптилозі уражається лише частина волосяних фолікулів, тому захворювання найпомітніші в перші роки життя дитини. Згодом через збільшення маси волосся, змінені волосяні стрижні стають менш помітними. Решта волосся може бути повністю здоровою, якщо не приєднується вторинна сухість і ламкість. Набуті випадки захворювання спостерігаються вже у дорослому віці, частіше через жорстке втирання мазей у волосисту частину голови, але після відміни препаратів стан волосся нормалізується, така патологія не є генетично обумовленою.

Симптоми

Трихолазія

При звичайній трихолазії відзначається поперечна ламкість волосся, можливе утворення вузликів на волосяному стрижні. Вузловата трихолазія характеризується появою вузликів на стрижні волосся. Вузлики з’являються на нижній третині волосся і виглядають як щільні напівпрозорі світлі або темні (залежно від кольору волосся) потовщення. Вузлики розташовуються на різних волоссі, в різних кількостях. При цьому решта волосся абсолютно здорова. Багаторазове збільшення ураженого вузликової трихоклазії волосся дозволяє побачити, що волосся має поздовжні розщеплення.

У ділянках між вузликами волосся абсолютно здоровий, відсутність мозкової речовини у стрижні волосся спостерігається лише у безпосередній близькості до вузлика. У уражених трихоклазією ділянках волосся легко ламається і на обох кінцях обламаного волосся є пензлики через розшарування.

Трихонодоз

Трихонодоз або петлеподібність волосся зовні проявляється так само, як і вузлувата трихолазія. І тільки при багаторазовому збільшенні ураженого волосся стає видно, що це не вузлики, а петлі. У цих вузликах накопичується частинки пилу, злущений епідерміс та мікроорганізми.

Трихоптілоз

При трихоптілозі кінчики волосся розщеплюються поздовжньо, при цьому уражається частина волосся на відміну від волосся, що січеться, коли уражена основна маса волосяного покриву. Кінчик волосся розщеплюється на кілька частин і виглядає у вигляді пензлика. Іноді трихоптілоз поєднується з дистрофічними змінами волосяних фолікулів та атрофією сальних залоз.

Монілетрікс

Однією з аномалій волосся, що рідко зустрічаються, є монілетрикс. Це вада, і на відміну від інших вроджених вад, монілетрикс не має інших патогенетичних причин. Монілетрикс проявляється на 1,5-2-му місяці життя, одночасно розвивається фолікулярний гіперкератоз. Монілетриксом уражається вся волосиста частина голови чи окремі місця.

На всій протяжності волосяного стрижня є ряд потовщень, що чергуються, і витончених волосся. На світлому волоссі потовщені при монілетриксі ділянки виглядають темнішими, це пояснюється наявністю бульбашок повітря в місцях потовщення та його відсутності на витончених ділянках. Волосся має тенденцію до обламування на витончених місцях, тому довжина волосяного покриву рідко перевищує 1-1,5 см.

Через вроджену зміну іннервації шкіри голови, волосяні фолікули схильні до деформації, волосся стоншується, стає сухим і ламким. Спостерігаються глибокі зміни волосяного фолікула, починаються від цибулини, що сприяє розвитку хронічних фолікулярних гіперкератозів.

Діагностика

Для диференціації монілетриксу, трихолазії, трихоптилозу та трихонодозу від набутих патологій волосся в сучасній трихології застосовується мікроскопія та спектральний аналіз волосся на вміст у них мікроелементів.

Лікування аномалій волосся

Лікування полягає у догляді за волоссям. Використання спеціально підібраної лікарем-трихологом лікувальної косметики дозволяє зробити ці дефекти менш помітними за рахунок підвищення еластичності та м’якості волосся. У деяких випадках, якщо кількість ураженого волосся незначна, але при розчісуванні через вузлики і потовщення волосся плутається, можна вдатися до епіляції змінених волосяних стрижнів.

Прогноз

Трихоклазія і трихоптілоз не становлять загрози для життя, але, однак, при значних ураженнях волосяних фолікулів або в поєднанні з іншими патологіями волосся можуть стати серйозною естетичною проблемою в майбутньому.