SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Апное недоношених

Етіологія

Апное недоношених визначають як дихальні паузи більше 20 с або переривання потоку повітря і респіраторні паузи менше 20 с, що поєднуються з брадикардією (менше 80 уд /хв), центральним ціанозом або сатурацією Про менше 85% у дітей, народжених в терміні гестації менше 37 тижнів, і за відсутності причин, що викликають апное. Причинами може бути незрілість ЦНС (центральне) або обструкція дихальних шляхів. Діагноз ставиться при Мультиканальна респіраторному моніторингу. Лікування проводять дихальними стимуляторами при центральному апное і правильне вкладання голови при обструктивному апное. Прогноз сприятливий; апное припиняються у більшості новонароджених до 37 тижнях.

Близько 25% недоношених дітей мають апное недоношених, які зазвичай починаються через 2-3 дні після народження і вкрай рідко в перший день; апное, яке розвивається більш ніж через 14 днів після народження у дитини, здорового в інших відносинах, означає серйозне захворювання, відмінне від апное недоношених. Ризик тим більше, чим менше гестаційний вік.

Етіологія ПАТОФІЗІОЛОГІЯ

Апное недоношених може бути центральним, обструктивним або їх поєднанням; змішаний вид зустрічається найчастіше. Центральне апное викликається незрілістю дихальних центрів у довгастому мозку; недостатні нервові імпульси з дихальних центрів досягають дихальних м’язів, і дитина перестає дихати. Гіпоксемія коротко стимулює дихання, однак через кілька секунд пригнічує його. Обструктивне апное викликається обструкцією дихальних шляхів або при згинанні шиї, що викликає здавлення подглоточного м’яких тканин, або порушенням носового дихання. Обидва типи апное можуть викликати гіпоксемію, ціаноз, брадикардію, якщо апное тривале. Серед дітей, померлих від СВС, у 18% в анамнезі відзначалася недоношеність, однак апное недоношених не виявилося попереднім СВС.

Діагноз

Сам по собі діагноз апное ставиться випадково на підставі спостереження за дитиною , однак у дітей з групи високого ризику використовують монітор апное, який підключають на 5-7 днів. Типові монітори мають стрічку навколо грудної клітки для визначення її рухів і пульсоксиметр для визначення ЧСС і сатурації О; носове дихання також слід моніторувати, якщо підозрюють обструктивне апное. Апное недоношених – це діагноз виключення. Інші причини апное у новонароджених включають гіпоглікемію, гіпокальціємію, сепсис, внутрішньочерепний крововилив і гастроезофагеальний рефлюкс; ці причини виявляють при відповідному обстеженні (див. у відповідних відділах Керівництва).

Діти з групи високого ризику, у яких немає апное і які вже готові до виписки, можуть продовжувати моніторинг будинку. Батьків слід навчити, як розміщувати пояс і дроти; як інтерпретувати значимість тривожних сигналів, оцінюючи колір шкіри дитини і його дихання; як допомогти дитині при необхідності. Їх також слід проінструктувати, як вести щоденник тривожних сигналів і як зв’язатися з медичними працівниками, якщо виникнуть питання або у дитини будуть відзначені епізоди апное. Багато монітори зберігають інформацію, дозволяючи медичним працівникам оцінити тип і частоту епізодів, порівняти їх з тими, про які розповіли і записали в щоденник батьки, і визначити, чи потрібно інше лікування, або можна зняти монітор.

Прогноз лікування

У більшості недоношених дітей епізоди апное припиняються до часу, коли вони досягають приблизно 37 тижнів гестації; апное можуть тривати протягом тижнів у дітей, які народилися в екстремально ранні терміни (23 – 27 тижнів). Летальність після апное невелика і не залежить від лікування.

Голова дитини повинна розташовуватися по середній лінії, а шия – в нейтральному положенні або бути злегка розігнути, щоб уникнути обструкції верхніх дихальних шляхів. Всі недоношені діти, особливо з апное недоношених, схильні до високого ризику апное, брадикардії і десатурации Про під час знаходження в автомобільному кріслі, тому перед випискою вони повинні пройти тест в автомобільному кріслі.

Якщо відзначене апное або при спостереженні за дитиною, або при сигналі монітора, слід провести роздратування дитини, цього може бути достатньо; якщо дихання не відновлюється, проводять штучну вентиляцію мешокклапан-маска або рот в рот і ніс (див. стор 702). Якщо діти перебувають вдома, з лікарем слід зв’язатися при виникненні апное, яке зникло при подразненні; якщо потрібні інші види втручання, дитину слід повторно госпіталізувати і обстежити.

Стимулятори дихання показані при частих або важких епізодах, що характеризуються гипоксемией, ціанозом і /або брадикардією. Кофеїн є найбільш безпечним і часто використовуваним препаратом. Його можна давати у вигляді підстави (початкова доза 10 мг /кг, потім підтримуюча доза 2,5 мг /кг всередину через 24 години) або цитрату, солі кофеїну, що містить 50% кофеїну (початкова доза 20 мг /кг, потім підтримуюча 5 мг /кг через 24 години). Інші можливості включають внутрішньовенне введення метилксантинів [еуфіліну – початкова доза становить 6-7 мг /кг за 20 хвилин, в подальшому підтримуюча доза 1-3 мг /кг через 8-12 годин (менше у молодших, більш недоношених дітей) або теофіліну – початкова доза становить 5 мг /кг, потім підтримуюча доза 2 мг /кг через 8-12 годин], дози цих препаратів коригуються для підтримки рівня теофіліну в крові 6-12 мкг /мл, і доксапрама [0,5-2,0 мг /(кг х год) тривала внутрішньовенна інфузія]. Лікування триває до тих пір, поки новорожден?? Ий не досягне віку, відповідного 34-35 тижнях гестації і у нього як мінімум протягом 7 днів не буде апное, що вимагає втручання. Моніторинг продовжують, поки у нього як мінімум протягом 10 днів не буде апное, що вимагає втручання.

Якщо апное триває, незважаючи на стимулятори дихання, новонародженого можна перевести на СДППД, починаючи здавлення 5-8см вод.ст. Непереборні епізоди апное вимагають проведення вентиляції легенів. Питання про виписку дитини багатьма вирішується по-різному; деякі лікарі спостерігають дитини 7 днів після закінчення лікування, щоб переконатися, що апное або брадикардія не повторюються, в той час як інші виписують дітей на тлі лікування теофіліном, якщо лікування виявляється ефективним.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.