Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Апоплексія яєчника
Причини апоплексії яєчника
Апоплексія яєчника – це раптовий розрив яєчника, який супроводжується сильним больовим синдромом і кровотечею в черевну порожнину. Розвивається клініка гострого живота. Апоплексія яєчника вимагає диференціальної діагностики з хірургічними захворюваннями, такими як, апендицит, перитоніт та інші.
При нормальному менструальному циклі в яєчниках відбувається дозрівання і зростання фолікулів, що забезпечує можливість завагітніти. Після припинення останньої менструації в яєчнику запускається новий цикл розвитку фолікула: утворюється один домінантний, який пригнічує ріст всіх інших. Потім фолікул лопається і випускає яйцеклітину, готову до запліднення. А на тому місці, де лопнув фолікул, утворюється жовте тіло, яке стає при настанні вагітності першим джерелом харчування майбутнього малюка.
При порушенні даного процесу виникає патологічний стан.
Отже, серед причин, здатних викликати апоплексію яєчника, можна виділити наступні:
1. Зовнішні.
2. Внутрішні.
Серед внутрішніх виділяють:
- запальні зміни в малому тазу, які викликають зміни в яєчниках;
- захворювання крові, які проявляються зниженням згортання крові;
- варикозне розширення яєчникових вен;
- гормональні захворювання жіночого організму.
Зовнішні фактори, що сприяють розвитку патології:
- прийом лікарських препаратів-антикоагулянтів, які викликають зниження згортання крові;
- стресові ситуації;
- нервово-психічні чинники.
У результаті всіх перерахованих вище факторів розвиваються дистрофічні і склеротичні зміни в яєчниках. Через це після розриву фолікула судини не в змозі скоротитися в достатній мірі, що викликає продовження кровотечі, і в жовте тіло також виливається кров, що викликає утворення гематоми жовтого тіла.
Симптоми апоплексії яєчника
Виділяють три форми апоплексії яєчника:
- больова;
- анемічна;
- змішана.
При больовий формою апоплексії яєчника є дуже виражений больовий синдром, але відсутні ознаки черевної кровотечі.
При анемічній формі апоплексії яєчника є ознаки внутрішньої кровотечі, але больового синдрому немає.
При змішаній формі апоплексії яєчника є ознаки внутрішньої кровотечі і виражений больовий синдром.
Однак, ця класифікація є досить умовною, оскільки при апоплексії в результаті розриву яєчника в будь-якому випадку внутрішня кровотеча є.
Саме тому в даний час прийнята класифікація, заснована на величині крововтрати:
- легка ступінь – обсяг крововтрати не перевищує 150 мл;
- середня ступінь – від 150 до 500 мл;
- важка ступінь крововтрати – більш ніж 500 мл.
Клініка апоплексії яєчника залежить від її форми. Якщо у жінки больова форма розриву яєчника, то клініка розпочнеться з гострою раптової болі внизу живота. При цьому хворіти буде з боку розриву яєчника. Крім того, болі виникають в середині менструального циклу, що є важливим диференціальним ознакою патології від інших захворювань. Больова форма дуже часто плутається лікарями з гострим апендицитом, в результаті чого може бути зроблена помилкова операція.
Якщо на перше місце виходять ознаки внутрішньої кровотечі, то жінці властиві скарги на загальну слабкість, запаморочення, можливі непритомні стани, поява задишки. Жінка буде бліда, можливий акроціаноз губ, носа, вушних раковин, кінчиків пальців. Шкіра на дотик буде холодна. Хворобливість може бути присутнім, однак, не настільки виражена, як при больовий формі.
При змішаній формі можна виявити скарги, характерні як для больовий, так і для змішаної форми апоплексії яєчника.
Для внутрішньої кровотечі можуть бути характерні такі ознаки:
- зниження артеріального тиску, через що виникають непритомність, запаморочення;
- збільшення частоти серцевих скорочень, так як кров виходить за межі судин і серцю доводиться давати більше крові до всіх органів і систем;
- загальна слабкість, запаморочення;
- озноб або підвищення температури тіла вище 380С;
- нудота, блювота;
- сухість у роті.
Лікування апоплексії яєчника
Як і багато захворювань, апоплексія яєчника лікується двома методами: консервативно й оперативно.
Консервативне лікування можливе тільки при легкому ступені крововтрати, без значних клінічних проявів і скарг з боку жінки, або за наявності протипоказань для оперативного втручання.
Оперативне лікування є головним і радикальним методом лікування розриву яєчника.
Найчастіше для хірургічного втручання використовують метод лапароскопії. Це дозволяє уникнути непотрібних рубцем після операції, що робить даний метод лікування досить привабливим для більшості жінок. При цьому методі лікування виробляють три маленьких розрізу: два збоку і один в області пупка. Після операції вони залишаються практично непомітними.
Якщо ж лапароскопически не вдається зупинити кровотечу, то виробляють серединний розріз – лапатротомію.
Операція може бути органозберігаюча або з видаленням яєчника. У всіх випадках прагнуть справити органозберігальну операцію, так як яєчник – це гормонпродуцірующей орган.
Наслідки апоплексії яєчника
Якщо апоплексія яєчника мала невиражену клінічну симптоматику, або ж був виставлений неправильний діагноз, або ж лікування було неадекватним можливий розвиток спайок, тобто прикріплення яєчника до петель кишечника або будь-яким іншим органам.
Як правило, за наявності больового синдрому одужання жінки повне, так як вона своєчасно звертається до лікаря.
А от при наявності анемічній форми апоплексії яєчника можливий розвиток важких наслідків через внутрішньої кровотечі, яке може бути не розпізнано, або розпізнано пізно, коли втрати крові значні.
Таким чином, для того, щоб зберегти своє життя в безпеці, не слід займатися самолікуванням. При перших ознаках захворювання необхідно терміново показатися лікарю.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.