Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Артеріальний тиск: вікові норми і все, що потрібно знати
З фізіологічної точки зору АТ — це сила, з якою дах тисне на судинні стінки. Більш правильне назва — кров’яний тиск, оскільки кров тисне як на артеріальні, так і на венозні судини, інформує sutura.org.ua
Вимірювання показників тиску за допомогою спеціальних приладів можливе лише у великих судинах, які знаходяться у близькості до шкіри — це саме артерії, тому і показники тиску частіше називають артеріальними.
АТ залежить, в першу чергу, – від сили і швидкості серцевих скорочень та об’єму крові, що цей орган може прокачати за 1 хвилину. Значення мають також властивості самої крові та опір сосудових стінок.
Ненормальним артеріальним тиском пояснюють і поганий настрій, безсоння, зниження працездатності.
Норма за віком артеріального тиску людини — показник стабільної роботи серця, судин, ендокринної системи та вегетативної нервної системи. Верхній тиск називається систолічним, нижній – діастолічним. Показники вимірюються у міліметрах ртутного столбу та пишуться через дроб.
Верхня величина тиску відповідальна за силу, з якою приходить кров із серця в артерії, нижня — відповідає за тонус сосудів.
Тонус забезпечує гладку сосудну мускулатуру: її функціональність регулюється речовиною, яка іменується «ренін». Дане з’єднання виробляється в почках, тому нижній тиск іноді називають «нірковим».
Норма для тиску людини за віком — поняття суто загальне та малоінформативне для конкретних клінічних ситуацій. У підручниках з фізіології людини як показники норми найчастіше фігурують цифри 120/80 мм рт. ст. Це показники тиску у стані спокою у людини середніх років (20-40).
Немає поняття вікової норми АТ у дорослих.
- У здорових людей у будь-якому віці тиск не повинен переступати поріг у 140 на 90 мм рт.ст.
- Нормальні показники АТ – 130 на 80 мм. рт.ст.
- Оптимальні цифри «як у космонавта» – 120 на 70.
Але треба пам’ятати, що це лише усіреднені клінічні показники. Так як у різних людей є свої фізіологічні особливості, то коливання рівня артеріального тиску у різних людей можуть відрізнятися.
Декілька десятиліть тому для віку від 40 до 60 нормою вважалося тиск 140/90. Відповідно для людей старших за 60 показники зростали до 150/90. Проте з 1999 року ВООЗ опитує теорію про нормальність підвищення тиску з віком та оптимальними показниками для всіх віків пропонує вважати 130-110/70-80 мм рт. ст.
Норма за віком артеріального тиску людини у 16-20 років допускає знижене значення верхнього та нижнього показників і може становити у покоі 100/70 мм рт. ст.
Симптоми високого тиску
- Запаморочення або різкий головний біль;
- Задишка, набряклість, біль у серці.
- Потемніння в очах, прискорене серцебиття, шум у вухах;
- Нудота, блювання, почервоніння грудей та обличчя;
Ознаки гіпертонії та гіпотонії
Будь-які відхилення від середньої норми кров’яного тиску дуже небезпечні для здоров’я. Саме тому за рівнем свого артеріального тиску потрібно постійно стежити.
Погане самопочуття, головний біль — це привід виміряти свій артеріальний тиск.
Перевищення норми артеріального тиску називають гіпертонією або гіпертонічною хворобою людини.
Зниження артеріального тиску називають гіпотонія.
Важливо! Майте на увазі, що різниця між систолічним і діастолічним артеріальним тиском пульсовим тиском у нормі повинна становити 30-60 мм рт. ст.
Як можна терміново знизити артеріальний тиск
1. Для початку, а це найголовніше, вам необхідно розслабитися, спробуйте трохи затримати своє дихання, робити це необхідно на видиху за 8-10 секунд, робіть це протягом 3 хвилин. Здається, що це не допоможе, але насправді такий нескладний прийом допоможе вам скинути приблизно 20-30 одиниць тиску. Спробуйте знову виміряти свій артеріальний тиск.
2. Можна вдатися до народних методів, наприклад, скористайтеся яблучним уксусом. Розведіть його водою, після цього прикладайте до сходів ніг салфетки, змочені рясно в оцті, тримайте такий компресс протягом десяти хвилин. У такий спосіб ви зможете зменшити свій тиск приблизно на 40 одиниць.
3. Для того щоб зменшити тиск скористайтеся простою холодною водою. Потримайте руки до передпліччя під струменем проточної холодної води, обмийте обличчя також холодною водою, водою змочіть бавовняну салфетку і прикладіть її до щитовидної залози, також те саме зробіть і з сонячним сплетенням. Є ще один варіант – налити холодну воду в таз, відпустити в таз ноги по щиколотки і трохи побігати в самому тазі протягом однієї хвилини.
4. Для того, щоб миттєво знизити тиск у домашніх умовах, приготуйте специфічний склад, який допомагає особливо гіпертонікам. Приготуйте його і завжди носіть з собою.
Для приготування вам знадобляться деякі аптечні настоянки, такі як валеріана, глід, кропива собача та валокардін. Все досить просто, вам потрібно злити вміст в один пляшечку, який необхідно носити завжди з собою. Як тільки у вас раптово підвищиться артеріальний тиск, то просто візьміть одну чайну ложку приготовленого вами нопою, але пам’ятайте про те, що перед застосуванням його необхідно розвести в 50 мл звичайної води.
5. Дуже швидко можна знизити тиск за допомогою спиртової настоянки календулі. Просто пийте її по 25-35 крапель тричі на день, вона швидко прибере всі головні болі, покращить ваш сон і підвищить вашу працездатність. Дуже корисно пити певну суміш із овочів. Для цього вам необхідно змішати одну склянку бурякового соку, одну склянку морквяного соку, півсклянки журавлинного соку. Додайте в цю суміш 250 г меду і 110 г горілки. Усю цю суміш ретельно перемішайте. Приймати такий засіб необхідно по одній столовій ложці тричі на день, приймайте до їжі протягом години.
6. Також можна короткостроково знизити тиск у домашніх умовах. Одним з найдоступніших і найпростіших способів це самомассаж шиї, комірцевої зони, передньої поверхні грудної клітки, голови, живота, для цього використовуйте розтирання, розминання та погладжування. Масаж на голові робіть від затилиці до тім’я, після продовжуйте масажувати високу ділянку і лоб, продовжуйте масаж протягом не менше п’ятнадцяти хвилин. Також можна масажувати лопатки та надпліччі, після такого самомасажу необхідно полежати у спокійному стані протягом 45 хвилин.
7. Якщо ви відчуваєте, що тиск починає значно підвищуватися, слід лягти на ліжко, при цьому впершись обличчям униз у подушку. Далі попросіть когось із рідних принести вам два шматочки льоду, і прикладіть їх до шийного хребця з обох сторін. Тримати лід слід до повного танення. Потім це місце потрібно нанести невелику кількість олії (підійде будь-яке масло), ретельно розтерти. Дану процедуру не рекомендують проводити частіше, ніж 1 раз на 3 дні. Результат буде миттєвим — тиск вмиватиме спадати.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!