Головна / unsorted / Артроз колінного суглоба

Артроз колінного суглоба

Симптоми гонартроза

Гонартроз – так лікарі називають артроз колінного суглоба, займає лідируюче місце серед уражень суглобів. Це дегенеративно-дистрофічні захворювання розвивається внаслідок постійного навантаження на суглоб коліна і жінки страждають від цього захворювання в два рази частіше за чоловіків. Артроз відомий лікарям вже протягом більше ста років, і в народі його називають відкладенням солей. І дійсно, при протіканні цієї хвороби відкладення солей кальцію може спостерігатися в м’яких тканинах зв’язкового апарату або в місцях кріплення сухожиль, але вони мають обмежений характер і не розглядаються як самостійне захворювання. Артроз прогресує повільно і починається порушенням кровообігу в дрібних судинах, а потім починають відбуватися зміни в хрящі колінного суглоба.

Уточнюється діагноз за допомогою рентгена, УЗД, а в разі необхідності, на КТ (комп’ютерної томографії) або МРТ (магніторезонансної томографії). Під час обстеження виявляється звуження щілини суглоба, яке на початкових стадіях захворювання вражає зовнішній або внутрішній відділ, а з часом процес поширюється на весь колінний суглоб. При цьому ущільнюється кісткова подхрящевой платівка, по краях поверхні суглоба з’являються кісткові розростання, які називаються остеофітами.

Симптоми гонартроза

До групи ризику людей, у яких може початися артроз, відносяться спортсмени і робітники, які займаються важкою працею з великим фізичним навантаженням, а також проводять більшу частину дня стоячи або сидячи. Артроз коліна супроводжується:

 • ниючий болем, яка значно загострюється при навантаженні на суглоб, при підйомі по сходах;
 • ломота і хрускотом, причому спочатку хрускіт не сильний, але якщо не лікуватися, то з часом він стає чутним навіть оточуючим, а ломить суглоб при переохолодженні;
 • припухлістю суглоба, яка може також свідчити і про артрит, але при артрозі вона з’являється лише під час загострень і супроводжується ниючий болем. Така пухлина досить помітна і доставляє людині багато незручностей;

Жоден з перерахованих симптомів ігнорувати не можна, це привід для відвідування лікаря. На пізніших стадіях хвороби з’являється також утруднення при згинанні коліна і нестійкість при стоянні, суглоб деформується, змінюючи ходу.

Ступені захворювання

Артроз має кілька ступенів:

 • 1 ступінь – коли кістки суглоба практично не деформовані, але виникає невелика припухлість і досить сильні Періодичні болі.
 • 2 ступінь – навіть при невеликому навантаженні біль стає інтенсивнішою і значно підсилюється при тривалій ходьбі і піднятті ваги. Може з’явитися хрускіт в суглобі, який з часом стає більш вираженим, виникають труднощі при згинанні коліна.
 • 3 ступінь – сильні болі турбують постійно, навіть при знаходженні в спокої, порушується сон, оскільки знайти зручне положення дуже складно. Суглоб починає реагувати на погодні зміни, рухливість коліна стає ще меншою, іноді його взагалі неможливо зігнути. Кістки колінного суглоба сильно деформуються, зраджуючи ногам О-або Х-подібну форму, що змінює ходу людини.

Первинний артроз – це, як правило, вікове захворювання, тоді як вторинний артроз найчастіше розвивається після травми коліна і тільки лікування, а також реабілітація травми дає можливість уникнути розвитку цього захворювання.

Лікування артрозу

Лікарі рекомендують обмежити навантаження на суглоб, але при цьому обов’язково займатися лікувальною фізкультурою, оскільки тільки рухи дозволяють зберегти рухливість суглоба і харчування його елементів. При проведенні ЛФК пацієнт знаходиться в сидячому або лежачому положенні, що знижує навантаження на колінний суглоб. Дуже корисні заняття в басейні або просто плавання. Хворим також рекомендується проведення самомасажу, що покращує кровообіг і підтримує м’язи в тонусі.

Щоб зняти больові відчуття, призначається прийом нестероїдних протизапальних препаратів, анальгетиків і мазей. Для поліпшення кровообігу добре допомагають венотоніки і препарати, що регулюють стан судин. Для тривалого прийому лікарі прописують хондропротектори – препарати, які покращують стан хряща.

У разі якщо консервативні методи лікування не приносять позитивного результату, проводиться артроскопія, тобто оперативне втручання. Суглоб промивається, з нього віддаляються зруйновані частини і остеофіти. Така операція, при малій травматичності, покращує функції суглоба на строк від двох до трьох років. У разі, коли уражена тільки внутрішня або зовнішня частина колінного суглоба, а гомілка несильно викривлена, можливе проведення остеотомії. Але при далеко зайшов артрозі основним методом є ендопротезування, яке дає можливість людині нормально рухатися і продовжувати працювати.

Народні методи лікування

 • При лікуванні артрозу дуже добре допомагає лимон, якою є разом з шкіркою.
 • Капустяне листя потрібно змастити медом і прикласти до хворого коліна на ніч, закріпивши бинтом або інший пов’язкою. Вранці зняти, помити місце компресу і накласти такий же компрес на день. Процедуру необхідно повторювати протягом місяця.
 • Яблучний оцет у кількості двох чайних ложок розвести в склянці води і випити. Протягом дня такий напій потрібно випити три рази.
 • Злегка нагріти дві столові ложки рослинної олії і перед сном втерти в хворий колінний суглоб. Щоб болі пройшли, потрібно повторювати процедуру протягом п’яти днів.
 • Дуже хорошим засобом є лопух. Шість – сім листя лопуха потрібно промити і витерти, а потім скласти стопкою так, щоб бархатиста їх сторона перебувала внизу. На листя потрібно поставити каструлю з гарячою закипілої водою, змастити хворе коліно рослинним маслом і прикласти листя до коліна, накривши целофаном і вовняною хусткою. Можна також використовувати і засушені листя лопуха, попередньо розмочені в гарячій воді.

Подальша інформація

Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.