АСИНКЛІТИЧНІ ВСТАВЛЕННЯ ГОЛОВКИ
Під асинклітичним вставленням головки мають на увазі відхилення стрілоподібного шва від лінії, що проходить на однаковій відстані від лобка і крижового мису (промонторія) або вперед, або вперед. Якщо сагітальний шов виявляється ближче до мису, то вставляється передня тім’яна кістка – утворюється передній, або негелівський, асинклітизм (передньотеменне вставлення головки). Коли ж сагітальний шов розташовується ближче до симфізу, то вставляється задня тім’яна кістка і утворюється задній, або літцманівський, асинклітизм (заднім’яне вставлення головки). Передньо-тім’яний асинклітизм буває при вузьких, головним чином плоских тазах.
Виникненню асинклітизму сприяють також такі чинники: в’яла черевна стінка (відвислий живіт), випадання ручки поруч із головкою та інші відхилення в механізмі пологів.
Помірний передній асинклітизм, будучи пристосувальним явищем, сприяє проходженню головки через звужений вхід плоского таза.
▲ Заднетеменний асинклітизм завжди відноситься до патологічного, а не до пристосувального вставлення.
Виражене асинклітичне вставлення головки є патологічним і ускладнює перебіг пологів.
Іноді стрілоподібний шов при передньому асинклітизму визначається у симфізу, а при задньому – під лоном. У важких випадках асинклітизму прощупується навіть вухо.
Діагноз асинклітичного вставки встановлюють при піхвовому дослідженні. При цьому керуються тим, що стрілоподібний шов відхилений від осі таза у бік симфізу або крижів і стійко зберігає таке положення.
Прогноз пологів при передньому асинклітизмі сприятливий у разі нерізко вираженої невідповідності між розмірами тазу породіллі та головки плода. Проте навіть при цьому головка піддається сильної конфігурації, набуваючи косої форми з явищами вдавлювання в кістках черепа. Під впливом сильної родової діяльності передлежна тім’яна кістка все глибше впроваджується в таз і тільки після цього опускається інша тім’яна кістка, що затрималася у мису.
Задній асинклітизм найчастіше є наслідком пологів при загальнозвуженому плоскому і плоскорахітичному тазах. Першою вставляється задньотеменна кістка в поперечному розмірі. При бічному згинанні головки плода стрілоподібний шов відхиляється до симфізу. Головка вставляється у стані легкого розгинання.
Виражений ступінь переднього і особливо заднього асинклітизму є показанням до кесаревого розтину.