Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Ателектаз легень у новонароджених
Ателектаз легень у новонароджених – це нерозправлення легеневих альвеол або їх спад після періоду функціонування протягом перших двох діб життя, пов’язане з особливостями будови дихальних шляхів у новонароджених, а також з недосконалістю центральної регуляції дихання. Виявляється задишкою різного ступеня, ціанозом, у тяжких випадках – серцевою недостатністю та ознаками шоку. Діагностується клінічно, підтверджується за допомогою рентгенографії легень та бронхоскопії. Лікування ателектазу легень у новонароджених включає респіраторну підтримку, стимуляцію синтезу сурфактанту, бронходилататори, усунення причин патології.
Загальні відомості
Ателектаз у дослівному перекладі означає «неповне розправлення», що загалом відбиває анатомічну основу стану. Ателектаз легень у новонароджених входить у поняття «синдром дихальних розладів». Загальна частота останнього становить близько 1% серед усіх новонароджених, а в недоношених дітей з масою тіла менше 2500 г зустрічається в 14% випадків. Актуальність проблеми для сучасної педіатрії пов’язана з великою кількістю причин спадання легеневої тканини першого місяця життя дитини. Практично єдиним способом терапії залишається ШВЛ, яка часто проводиться протягом тривалого часу. Якщо ателектаз легень у новонароджених не купірується протягом декількох днів, з великою ймовірністю приєднується пневмонія, що значно погіршує прогноз для життя дитини.
Ателектаз легень у новонароджених
Причини
Після народження малюка повітря вперше потрапляє у легені та розправляє їх. Рухи діафрагми утворюють негативний тиск у грудній порожнині, а легенево-альвеолярний секрет (сурфактант) перешкоджає спаду тканини альвеол за рахунок поверхневого натягу. До моменту народження кількість сурфактанту, що виділяється невелика, особливо у недоношених дітей. Незалежно від терміну гестації, центральні механізми регуляції дихання також продовжують закріплюватися. Таким чином, причиною розвитку ателектазу легень у новонароджених є вікова незрілість легень та нервової регуляції акта дихання.
Нерозправленню легень можуть сприяти багато патологічних станів.
- При муковісцидозі в’язкий слиз, що накопичується в бронхах, механічно закриває просвіт дихальних шляхів, приводячи до розвитку ателектазу легень у новонароджених.
- Обструкцію бронхів викликають також пухлини та частинки їжі, хоча це трапляється набагато рідше. Аспірація зазвичай відбувається за наявності вроджених нориць між травним трактом і трахеєю.
- Плевральний випіт здавлює легке зовні, що також може призвести до його спадання, проте в даному випадку багато фахівців говорять про колапс.
- Крім того, ателектаз легень у новонароджених формується при паралічі нервів, наприклад діафрагми.
Класифікація
Вирізняють розсіяний і великий ателектаз. У першому випадку ділянки безповітряної легеневої тканини дрібних розмірів розташовуються на поверхні легких. Великий ателектаз буває сегментарним і полісегментарним, торкаючись, відповідно, одного або кількох сегментів легені. Рідко зустрічається тотальний ателектаз легень у новонароджених, коли вимкненим з акту дихання виявляє одне або обидва легені (в останньому випадку швидко настає летальний кінець). Сегментарна форма частіше зустрічається у дітей, народжених учасно. Для недоношених малюків більше характерне дисеміноване розташування ділянок ателектазу.
Ателектаз легені у новонародженого
Симптоми
Якщо причиною утворення безповітряних ділянок обструкція дихальних шляхів, симптоми відзначаються з народження. Дитина не кричить, шкірні покриви швидко набувають ціанотичного відтінку. Найчастіше перші ознаки з’являються через кілька годин після пологів. Великий ателектаз легень у новонароджених проявляється задишкою, втягненням поступливих місць грудної клітки, зокрема грудини, становище якої нагадує лійкоподібну деформацію. Можливе деяке заходження грудної клітки з ураженої сторони. Швидко приєднується серцева недостатність. Розсіяний ателектаз відрізняється відсутністю дихальних рухів за спадення легкого. Дихання часто стогне («дихання трубача»).
Діагностика
Дихальна недостатність у недоношеної дитини дозволяє запідозрити ателектаз, оскільки цей стан часто зустрічається під час пологів раніше терміну. Клінічно діагностувати спад тканини легких педіатр може через втягнення міжреберних проміжків і грудини та відсутність дихальних рухів з одного боку. Фізикальний огляд виявляє рівномірно ослаблене дихання, крепітацію по всій поверхні легень та коробковий звук за наявності розсіяного ателектазу легень у новонароджених. Сегментарна форма характеризується відсутністю дихальних шумів у безповітряній ділянці.
Діагноз підтверджується рентгенологічно. Розсіяний ателектаз легень новонароджених на рентгенівському знімку представлений множинними ділянками затемнення невеликих розмірів. Характерно переважно паравертебральне розташування безповітряних областей. Сегментарний ателектаз легень у новонароджених виглядає, як велика ділянка затемнення. При високій роздільній здатності апаратури можна помітити зморщену ділянку легеневої тканини біля кореня легені. Часто відзначається зміщення серця в уражений бік і вище стояння діафрагми з боку ателектазу. Для підтвердження діагнозу, особливо за підозри на обструкцію дихальних шляхів, показано бронхоскопію.
Виходжування новонароджених з ДН у кувезі
Лікування ателектазу легень у новонароджених
Лікування проводиться у відділенні інтенсивної терапії. Показано кувезний режим. Основа терапії – вентиляція легень (допоміжна чи штучна) з позитивним тиском на вдиху для механічного розправлення легеневої тканини. Стимулятори синтезу сурфактанту особливо показані недоношеним дітям, можливе також ендотрахеальне введення препаратів. Проводиться інфузійна терапія, здійснюється корекція метаболічного ацидозу, пов’язаного з дихальною недостатністю. Для розширення бронхів застосовують метилксантини. За показаннями використовуються препарати на лікування серцевої недостатності.
Прогноз та профілактика
Прогноз ателектазу легень у новонароджених залежить від терміну гестації, розмірів ділянки легені, вимкненої з дихання, та стану, що спричинило розвиток даної патології. Розсіяні ателектази у недоношених дітей зазвичай зникають протягом першого місяця життя. Сегментарні ателектази за адекватної терапії розправляються протягом приблизно одного тижня. Найважчий перебіг відзначається у разі приєднання пневмонії, хоча запалення легень часто саме собою є причиною ателектазу легень у новонароджених. В даному випадку навантаження на легені зростає за рахунок запального процесу та інтоксикації. Крім того, продовжується термін перебування на ШВЛ, що також підвищує ризик розвитку ускладнень.