Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Атопічний дерматит
Причини атопічного дерматиту
Атопічний дерматит (конституціональна екзема, конституціональна нейродерміт, пруріго Беньє) – це обумовлене генетичними факторами хронічне захворювання шкіри. Термін «атопія», що ліг в основу назви цієї недуги, використовується в медицині для визначення спадкових типів підвищеної сприйнятливості організму до різноманітних впливів зовнішнього середовища.
З’явившись в дитинстві, атопічний дерматит може рецидивувати до кінця життя. Захворювання протікає у вигляді нападів, що виникають часто сезонно, з поліпшенням загального стану хворого або повним зникненням симптомів у літній період. У найважчих випадках атопічний дерматит спостерігається постійно, без ремісій.
У сучасній медицині проблема атопічного дерматиту набуває все більшої актуальності. Це обумовлюється наступними чинниками:
- істотним зростанням захворюваності;
- хронічним, з частими рецидивами перебігом хвороби;
- недостатньою ефективністю існуючих способів лікування і профілактики цієї недуги.
Причини та умови виникнення атопічного дерматиту досі залишаються вивченими не до кінця. Широко поширена алергічна теорія походження цього захворювання, яка пов’язує його появу з вродженою чутливістю організму і його підвищеною здатністю до утворення реагінових антитіл. Роль стартового механізму при виникненні хвороби відіграють потрапляють в організм крізь слизову оболонку харчові, пилкові, побутові, епідермальні і бактеріальні алергени.
Тим часом, реагінового алергічні реакції є не єдиною причиною появи і розвитку атопічного дерматиту. Поширеною причиною виникнення цього захворювання все частіше стає дисбаланс різних факторів імунітету і захисних властивостей шкіри. Істотне місце серед причин атопічного дерматиту займають ендокринопатії, різні види порушень обміну речовин, а також збої в роботі нервової системи.
Симптоми атопічного дерматиту
Симптоматика атопічного дерматиту вкрай різноманітна, і залежить, головним чином, від віку хворого.
У період ремісії атопічний дерматит може проявлятися у вигляді ледь шелушащихся плям або невеликих тріщин в області прикріплення вушної раковини. Крім того, в якості ознак цього захворювання можуть виступати рецидивуючі заїди і хейліт.
У період загострення основними симптомами атопічного дерматиту є шелушащиеся і сверблячі плями яскраво-червоного кольору, що з’являються на обличчі, на руках і на інших ділянках тіла. Приватні симптоми залежать від того, в якій фазі протікає захворювання: у малюкової, дитячої або дорослої.
- Дитяча фаза атопічного дерматиту діагностується найчастіше на 7-8 тижні життя дитини. У цей період пошкодження шкіри носить екзематозний характер. Висип локалізується головним чином на щоках, на лобі, на розгинальній поверхні передпліч, плечей і гомілок. Досить часто уражається і шкіра сідниць.
- Дитяча фаза захворювання починається в півторарічному віці і триває до настання пубертатного періоду. Висипання на ранніх етапах зазначеної фази представлені набряклими, еритематозними вузликами, і, в більшості випадків, утворюють собою суцільні вогнища ураження. В результаті расчесов уражені ділянки шкіри покриваються синцями та геморагічними корочками. Висип локалізується, головним чином, в підколінних і ліктьових згинах, на кистях, на шиї і у верхній частині грудей. З часом шкіра очищається від висипань, і ураженими дерматитом залишаються лише ліктьові і підколінні згини.
- Доросла фаза бере свій початок в пубертатному періоді і за своїми клінічними проявами наближається до симптоматиці атопічного дерматиту, спостережуваного в пізньому дитинстві. Улюблена локалізація висипу – шия, верхня частина тулуба, шкіра навколо рота, лоб розгинальні поверхню зап’ястя і передпліч. При важкому перебігу процес може приймати поширений, дифузний характер.
Необхідно підкреслити, що далеко не у кожного хворого атопічний дерматит протікає з послідовним чергуванням симптоматичних проявів. Проте, кожному віковому періоду властиві свої морфологічні особливості, описані вище.
Лікування атопічного дерматиту
Приступаючи до комплексного лікування атопічного дерматиту, необхідно враховувати вікову стадію захворювання, його клінічні прояви та супутні патології. Основними цілями терапії є:
- зменшення або усунення свербежу, зняття запалення шкірних покривів;
- відновлення структури шкіри і її вологості;
- запобігання прогресування захворювання, розвитку його важких форм;
- діагностика та лікування супутніх захворювань.
Медикаментозне лікування полягає в призначенні транквілізаторів, антигістамінних, антиаллергических, протизапальних і дезінтоксикаційних засобів. Хороший ефект роблять і антиоксиданти, особливо аевит і Веторон. При приєднанні побічної інфекції хворому призначають антибіотики.
У гострій стадії, що супроводжується утворенням кірок, застосовуються примочки, містять дезінфікуючі та протизапальні препарати. Після зняття гострого запалення застосовують мазі, креми і гелі, що містять заспокійливі свербіж речовини.
У лікуванні атопічного дерматиту вкрай ефективним допоміжним методом може виявитися ультрафіолетова світлова терапія. Подібне лікування обмежується всього 3 процедурами в тиждень і майже не має побічних ефектів.
Важлива роль у ході лікування відводиться інформуванню пацієнта. Медичний працівник зобов’язаний проконсультувати самого хворого або дорослих членів його сім’ї про сутність хвороби, про фактори, що викликають загострення, про потенційних ускладненнях, про необхідність проведення профілактичних заходів та дотримання спеціальної гіпоалергенної дієти.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.