Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Атрезія незайманої пліви

Атрезія незайманої пліви

Атрезія незайманої пліви – Повне заростання, непрохідність гіменальної перегородки, що перешкоджає виходу назовні вагінальних та менструальної виділень. Найчастіше проявляється у пубертатний період; характеризується хибною аменореєю, болями, гематокольпосом, іноді – гематометрою та гематосальпінксом, неможливістю здійснення статевих зносин. Атрезія незайманої пліви може ускладнюватись піогематометрою та піогематосальпінксом. Лікування атрезії незайманої пліви полягає в хрестоподібному розсіченні гімена.

Загальні відомості

При атрезії цноти в ній повністю відсутній просвіт або природний отвір, що з’єднують внутрішні та зовнішні відділи статевих органів. Незаймана плева при атрезії щільна і повністю перекриває вхід у піхву. За етіологічними факторами гінекологія розрізняє вроджену атрезію (неперфоровану незайману пліву) та вторинне зарощення гімена, обумовлене рубцевими чи спайковими процесами.

Атрезія незайманої пліви

Причини атрезії незайманої пліви

Первинна (вроджена) атрезія гімена є вадою внутрішньоутробного розвитку. Формування цноти відбувається на 19-му тижні внутрішньоутробного розвитку з дистальних відділів парамезонефрального каналу з подальшим утворенням отворів в гіменальній перегородці. При порушенні цих процесів розвивається атрезія цноти.

Вторинна атрезія нормально сформованої незайманої пліви може бути пов’язана з наслідками дитячих інфекцій (кору, скарлатини, дифтерії тощо), специфічних та неспецифічних вульвовагінітів, процесів рубцювання або спайкоутворення.

Симптоми атрезії цноти

У дівчаток в пременархе атрезія цноти не зазвичай проявляється клінічно. У поодиноких випадках скупчення секрету в піхву (гідрокольпос, мукокольпос) викликає тиск на сусідні органи, викликаючи клініку розладу сечовипускання. Симтоматика при атрезії цноти звичайно збігається з початком менструацій. За відсутності менструальних виділень у дівчаток з’являються спастичні болі, що циклічно повторюються, в попереку і низу живота. Зважаючи на відсутність можливості виходу назовні менструальна кров накопичується в обмеженому гіменом піхву, розтягуючи його стінки – утворюється гематокольпос. Надалі при атрезії незайманої пліви може відбуватися скупчення крові в порожнині та трубах матки (гематометра та гематосальпінкс).

Діагностика атрезії незайманої пліви

При розвитку мукокольпосу у дівчаток огляд зовнішніх геніталій виявляє виривання цноти між статевими губами у вигляді пухлиноподібного утворення жовтувато-сірого відтінку величиною з вишню або голубине яйце. При атрезії незайманої цноти пацієнтки пубертатного віку пред’являють скарги на регулярні, щомісячні болі схваткообразного характеру, що розпирають, в нижніх відділах живота, відсутність менструальних кровотеч.

При огляді на кріслі виявляється нормальна будова та розвиток зовнішніх статевих органів та відсутність входу у піхву. Гематокольпос виглядає як пухлиноподібне, синюшного кольору випинання цноти з статевої щілини. При атрезії незайманої пліви через пряму кишку визначається розтягнута піхва тугоеластичної консистенції з нерівною поверхнею. При ректо-абдомінальному дослідженні матка пальпується вище за лоно у вигляді болісної еластичної пухлини.

Лікування атрезії незайманої пліви

При атрезії гімена проводиться розсічення фіброзованої цноти (гіменотомія, хірургічна дефлорація). Після підготовки промежини та операційного поля здійснюють інфільтрацію незайманої пліви 0,5% розчином новокаїну. Розвівши статеві губи, цноту в місці випинання поздовжньо розсікають між затискачами. Через операційний розріз евакуюють кров’яні згустки та рідку кров. Поздовжній розріз продовжують вниз і вгору до основи, доповнюючи його хрестоподібним поперечним розсіченням гімена. Піхву повністю звільняють від кров’янистих мас. Для попередження повторної атрезії незайманої пліви краю розрізу обвивають окремими швами кетгута.

Якщо атрезія цноти супроводжується гематосальпінксом, першим етапом операції виконується лапаротомія, а потім – гіменотомія. Для виключення висхідної інфекції не рекомендується спринцювати та тампонувати піхву.

Ускладнення та профілактика атрезії цноти

Розвиток гематосальпінксу загрожує приєднанням інфекції та розвитком піогематосальпінксу. Запорукою профілактики первинної атрезії незайманої пліви є забезпечення умов нормального ембріогенезу та розвитку плода, ведення вагітності у спеціалізованих акушерсько-гінекологічних установах. Для попередження вторинного зарощення гімена необхідне спостереження за дівчатками після перенесених інфекцій, недопущення вульвовагінітів. Правильне проведення гіменотомії зазвичай виключає розвиток повторної атрезії цноти.

Stg1 archives blackpool remapping and diagnostics.