Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Багатоводдя при вагітності

Багатоводдя при вагітності – Стан, для якого характерно збільшення кількості навколоплідних вод в амніоні. Патологія проявляється на різних термінах ембріогенезу, супроводжується погіршенням загального самопочуття, флюктуацією, набряклістю та вираженим токсикозом. Діагностувати багатоводдя при вагітності вдається на підставі даних об’єктивного огляду та УЗД. Лікування патології передбачає госпіталізацію до акушерського відділення, де призначаються антибіотики, препарати, що покращують кровообіг у плаценті, вітаміни. З урахуванням тяжкості стану пацієнтки може застосовуватися вичікувальна тактика або екстрене розродження.

Загальні відомості

Багатоводдя при вагітності – акушерська аномалія, що супроводжується поступовим або стрімким відхиленням рівня ОПВ від нормальних показників у бік збільшення. Інша назва даного патологічного стану – полігідрамніон. У нормі обсяг ОПВ залежить від терміну гестації: у 10 тижнів – 30 мл, через 21 добу – 100 мл, на 18 тижні – 400 мл, ближче до пологів – 800-1500 мл. Багатоводдя діагностується приблизно у 1% пацієнток на різних етапах гестації, найчастіше патологія зустрічається у 2-3 триместрі. Небезпека багатоводдя при вагітності полягає у провокуванні множинних негативних наслідків для жінки та дитини. У 36% від усіх випадків цей стан стає причиною вираженого токсикозу на будь-якому етапі ембріогенезу і сприяє значному погіршенню стану пацієнтки.

Третина випадків багатоводдя при вагітності закінчується мимовільними перериваннями. Плодні оболонки не витримують підвищеного тиску ОПВ та ушкоджуються, що супроводжується загибеллю плода. Багатоводдя при вагітності може призвести до неправильного розташування плода в матці через наявність великого простору для його рухів. Таке порушення проявляється приблизно 6-7% випадків. Небезпека багатоводдя при вагітності полягає ще й у тому, що у кожному другому випадку провокує розвиток післяпологових кровотеч, передчасного виливу амніотичної рідини, відшарування плаценти.

Багатоводдя при вагітності

Причини багатоводдя під час вагітності

Патогенез багатоводдя при вагітності може полягати у двох протилежних механізмах: порушенні секреторної активності ворсинок плодових оболонок та патологічному збільшенні обсягу ОПВ внаслідок розладу всмоктування. У нормі поглинання амніотичної рідини здійснюється через легені та кишечник малюка, а також безпосередньо самою амніотичною оболонкою. Багатоводдя при вагітності також може розвинутись у разі порушення ковтальної активності плода. При цьому виділяється нормальний обсяг ОПВ, але води не встигають пройти цикл поглинання (у нормі навколоплідні води оновлюються кожні 3 години, а дитина за добу заковтує до 4 л).

Остаточно з’ясувати причини багатоводдя при вагітності не вдалося досі. Медики вважають, що ризик розвитку акушерської патології значно збільшується за наявності у жінки порушень обмінних процесів, зокрема цукрового діабету. Багатоводдя при вагітності часто виникає внаслідок захворювань нирок, серцево-судинної системи. Імовірність полігідрамніону збільшується на тлі резус-конфлікту. Ще одна поширена причина багатоводдя при вагітності – інфекції, причому в цьому випадку є загроза внутрішньоутробного зараження плода. Найбільшу небезпеку становлять збудники краснухи та герпесу, токсоплазми та цитомегаловірус.

Багатоводдя при вагітності може бути спровоковане порушеннями розвитку плода. За статистикою, акушерська аномалія частіше діагностується, якщо є відхилення, пов’язані з хромосомними мутаціями. Багатоводдя при вагітності нерідко виникає за наявності вад розвитку нирок, кишечника, легень, ЦНС, серця. До групи ризику формування цієї патології відносяться жінки, які після зачаття перенесли вірусні та бактеріальні інфекції, включаючи грип, ГРВІ. Певну роль розвитку багатоводдя при вагітності грає вплив негативних чинників: куріння, вживання наркотиків і алкоголю, робота на шкідливих підприємствах, недостатнє надходження поживних елементів.

Класифікація та симптоми багатоводдя при вагітності

Залежно від швидкості збільшення обсягу амніотичної рідини в акушерстві виділяють два види цього стану:

  • Хронічне багатоводдя при вагітності – Найбільш сприятливий варіант перебігу патології, при якому існує висока можливість доносити плід до передбачуваної дати пологів. У разі багатоводдя при вагітності розвивається поступово, супроводжується незначними клінічними проявами і добре піддається консервативному лікуванню.
  • Гостро багатоводдя при вагітності – важка форма, що характеризується стрімким збільшенням обсягу ОПВ (за кілька годин). Найчастіше така патологія розвивається на 16-18 тижні гестації, призводить до тяжкого стану матері та малюка. Ця форма стає причиною мимовільного аборту на пізніх термінах, тяжких вроджених аномалій, мертвонароджених і провокує серйозні ускладнення з боку пацієнтки.

Вираженість багатоводдя при вагітності визначається кількістю амніотичної рідини: легка – об’єм ОПВ до 3 л, середньої тяжкості – від 3 до 5 л, тяжка – понад 5 л.

Симптоми багатоводдя при вагітності

Багатоводдя при вагітності може виявлятися по-різному, клінічна картина залежить від вираженості та швидкості прогресування патології. Найбільш характерною ознакою акушерської аномалії є пізній токсикоз, що супроводжується не тільки інтенсивними нападами нудоти, а й сильним блюванням. У жінки, яка страждає на багатоводдя при вагітності, спостерігається набряклість передньої черевної стінки, можливе також скупчення рідини в підшкірній жировій клітковині нижніх кінцівок. Практично у кожної пацієнтки відзначається флюктуація – “хлюпання” амніотичної рідини, що посилюється при переміщенні.

Багатоводдя при вагітності завжди супроводжується значним погіршенням загального стану жінки. Через тиск дна матки на діафрагму відзначається задишка, іноді порушується робота серця, виявляється тахікардія. При багатоводді вагітну турбує біль у животі, попереку та пахвинній ділянці, підвищена стомлюваність. На тлі сильного перетягування тканин на передній черевній стінці з’являються множинні грубі розтяжки. З боку плоду багатоводдя при вагітності зазвичай супроводжується ознаками гіпоксії, можливе також тазове передлежання та обвивання пуповиною через достатньо простору для рухової активності.

Діагностика багатоводдя під час вагітності

Запідозрити багатоводдя при вагітності акушер-гінеколог може вже на підставі об’єктивного огляду та скарг пацієнтки. Крім погіршення загального стану жінки характерною ознакою є збільшення стояння дна матки, яке не відповідає терміну гестації. Також про багатоводдя при вагітності свідчить значне збільшення кола живота, показники часом перевищують 100-120 см. При пальпації може визначатися патологічне положення плода в матковій порожнині – косе, поперечне чи тазове. При підозрі на багатоводдя при вагітності жінці призначається лабораторна діагностика: загальні аналізи крові та сечі, мазок із статевих шляхів на мікрофлору з метою виявлення інфекцій.

Якщо багатоводдя при вагітності спричинене резус-конфліктом, показано дослідження на визначення кількості антитіл. Діагноз остаточно встановлюється після проведення УЗД. У ході процедури вдається виміряти кількість ОПВ, а також оцінити функціональність плаценти та самопочуття плода. У поодиноких випадках здійснюється амніоцентез. Багатоводдя при вагітності потребує ретельного спостереження за малюком. З цією метою проводяться КТГ та матково-плацентарна доплерографія, що дозволяють оцінити ступінь гіпоксії, роботу серця, рухову активність, рівень кровотоку в судинах пуповини та визначитися з подальшою лікарською тактикою.

Лікування багатоводдя при вагітності

Багатоводдя при вагітності вимагає госпіталізації в акушерський стаціонар та ретельного спостереження за станом жінки та плода. Призначається повний спокій, важливо виключити стресові фактори та фізичні навантаження. Медикаментозне лікування багатоводдя при вагітності залежить від виникнення даного стану. Обов’язково здійснюється терапія основного захворювання, що сприяло розвитку патологічного збільшення об’єму ОПВ. Якщо етіологія багатоводдя при вагітності не встановлена, застосовується класична схема – антибактеріальна терапія з метою запобігання занесенню внутрішньоутробної інфекції.

Консервативне лікування багатоводдя при вагітності передбачає використання препаратів для поліпшення матково-плацентарного кровотоку, вітамінних комплексів, сечогінних лікарських засобів. У разі гострого багатоводдя при вагітності та значного погіршення стану пацієнтки, пов’язаного з загрозою для її життя, в залежності від терміну ембріогенезу показано переривання або передчасне розродження шляхом кесаревого розтину. Якщо консервативний підхід дає позитивну динаміку, ведення вагітності продовжують до 37-38 тижнів.

Розродження у разі багатоводдя при вагітності проводиться за допомогою планового кесаревого розтину. Важливо попередити мимовільне розтин плодового міхура. Через великий об’єм амніотичної рідини її стрімке вилив може призвести до випадання дрібних частин плода, а також слабкості родової діяльності. Якщо ухвалено рішення про здійснення природних пологів на фоні багатоводдя при вагітності, потрібне проведення амніотомії. Це додатково стимулює перейми.

Прогноз та профілактика багатоводдя при вагітності

Загалом прогноз при багатоводді при вагітності сприятливий. Рання діагностика та лікування дають можливість пролонгувати виношування до передбачуваної дати пологів та зберегти здоров’я малюка. Однак такий стан нерідко ускладнюється родовими та післяпологовими кровотечами, внутрішньоутробною гіпоксією, передчасним відшаруванням плаценти. Гостро багатоводдя при вагітності в більшості випадків призводить до загибелі плода. Для профілактики розвитку акушерської аномалії слід планувати зачаття, своєчасно лікувати вогнища інфекції та з’являтися на консультацію до акушера-гінеколога. Попередження маловоддя при вагітності також полягає у помірних фізичних навантаженнях та правильному харчуванні. Жінка в період виношування повинна уникати стресів та шкідливих звичок, багато перебувати на свіжому повітрі.