Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Безпечно чхати “в собі”, затискаючи ніс? Відповіді експертів
Чому ж у багатьох народів існує така звичка, і що означають ці фрази? Усе праворуч у тому, що у Середніх віках чхання було передвісником можливої смерті як того, хто чхнув, так і того, хто стояв поруч. А все завдяки величезній кількості епідемій, часто починалися з простих кашлю та чхання. І в 900 році нашої ери Папа Грегор VII зміг відповісти чхнувшій поруч людині лише “Благослови тобі, Господи!” після чого це стало прозивним у багатьох західних народів.
Звичайно, сьогодні чхання вже не несе тієї загрози епідемії, як раніше. Але вируси у XXI столітті не пропали повністю, і багато видів застуди та грипу передаються від одного людини іншому при чханні навіть сьогодні. За даними дослідників, в цей момент трійчастий нерв слизової оболочки носа дратується чимось ззовні, наприклад крихітною пилінкою, і сигнал від нерва надходить у центр чхання в головному мозку. Так і відбувається наше з вами “Ачхі!”: голосові зв’язки на мить замикаються, а легкі різко і раптово виштовхують з них повітря. При цьому в середньому зносу вилітає близько 40 тисяч бактерій, а швидкість їх становить близько 150 км/год.
І тут ми підходимо до головного питання: враховуючи гучність звуку чхання і потенційну гігієнічну опасность, яку несе цей процес в громадському місці, можна затискати ніс під час чхання і чи це може бути опасно для організму людини?
Чхання із закритими ніздрями та відкритим ротом загрожує дуже високим тиском усередині носа на досить короткий термін. Його рівень можна порівняти з тиском у серці гіпертоніка, коли його сердечний м’яз максимально стиснутий.
Існують історії про втрату слуху, розриви аорти, крововиливи у мозок і навіть викидні, коли люди чхали “у собі”. Чи можна вірити цим прикладам, навіть якщо вони описані у спеціалізованій медичній літературі?
«Затискати ніс при чханні — частично небезпечно, — каже заступник президента Німецького товариства отоларингології та хірургії голови і шиї Вернер Хоземанн, – але це рідко призводить до тяжких наслідків».
В цілому дослідники знають не дуже багато, тому що точної статистики поки що ще немає. Ми знаємо, що чхальний рефлекс має свою важливу функцію: видалення небажаних і шкідливих речовин з носової порожнини і легенів. Часом позбутися від них не можна жодним способом, окрім як вивільнити за допомогою високого тиску.
Як би там не було, чхання “в собі” не несе серйозної загрози, оскільки органи слуху при придушенні бджоли пошкоджуються в дуже рідкісних випадках, відсоток яких близький до нуля. Але тиск, що створюється чханням, бажано випускати, оскільки цей рефлекс сприяє очищенню дихальних шляхів і легенів від небажаних речовин. Ну і найголовніше — завжди потрібно носити з собою платок, щоб убезпечити людей навколо себе від бактерій.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!