SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Білі плями на нігтях

Білі плями на нігтях (Лейконіхія) – зміна нігтьової пластини, що характеризується появою точкових, смугоподібних або великих ділянок білого кольору. Білі плями на нігтях можуть бути не просто невинним косметичним дефектом, а свідчити про серйозні проблеми зі здоров’ям. Для з’ясування причин білих плям на нігтях необхідно проведення діагностики, що включає консультацію дерматолога, дослідження спектрального аналізу нігтів на мікроелементи, зіскрібку з нігтьових пластин на патогенні гриби. З метою усунення білих плям на нігтях необхідно впливати на причину їхньої появи: уникати травмування нігтьової пластини, пройти курс вітамінотерапії, нормалізувати харчування тощо.

Загальні відомості

Нігті є щільними роговими пластинками, що покривають тильні поверхні кінцевих фаланг пальців рук і ніг. Основна функція нігтів – забезпечення захисту м’яких тканин дистальних відділів пальців від механічних ушкоджень. Твердість нігтьової пластинки забезпечує кератин (головним чином, цистеїн – сірковмісна амінокислота), а еластичність і блиск надають прошарку води та жиру. Окрім сірки, у нігтьових пластинках містяться й інші мікроелементи – кальцій, фосфор, хром, селен, цинк і т.д., присутність яких робить нігті здоровими.

Зовнішній вигляд нігтів (а також волосся та шкіри) є не лише показником доглянутості, а й чутливим індикатором стану загального здоров’я. Білі плями на нігтях, деформація нігтьових пластинок, дисхромія, ламкі або нігті, що шаруються, можуть багато розповісти досвідченому діагносту про здоров’я пацієнта. Стан нігтів відображає зміни, що відбулися в організмі протягом останнього півроку – саме цей термін потрібен для відновлення нігтьової пластинки. Знаючи можливі причини появи білих плям на нігтях можна проводити своєрідну попередню діагностику різних порушень в організмі.

Білі плями на нігтях

Причини появи білих плям на нігтях

З білими плямами на нігтях пов’язано безліч народних забобонів та прикмет, які не мають нічого спільного з справжніми причинами їхньої появи. В основі утворення білої пігментації лежить порушення процесу кератинізації нігтьової пластини, внаслідок чого між шарами нігтя утворюються мікроскопічні бульбашки повітря. До порушення нормального зроговіння нігтьової пластини можуть призводити різні ендо-і екзогенні фактори, в результаті яких з’являються цятки або смужки, різні за своєю формою, розміром та розташуванням.

Найпоширенішою екзогенною причиною появи білих плям на нігтях є травма нігтьової пластини. У жінок у більшості випадків механічне пошкодження нігтя відбувається при необережному видаленні кутикули, непрофесійному виконанні манікюру, педикюру або нарощуванні нігтів. Крім цього, несприятливий вплив на стан нігтьової пластини надає покриття нігтів неякісним декоративним лаком, постійний контакт рук з побутовою та виробничою хімією (миючими та миючими засобами, ацетоном, фарбами, розчинниками, добривами тощо), звичка є нігті. Виникненню білих плям на нігтях ніг сприяє носіння занадто тісного взуття.

Дуже часто білі плями на нігтях з’являються у людей, які зловживають жорсткими дієтами, страждають на анорексію, дефіцит мікроелементів (кальцію, цинку, залізо) і вітамінів (А, Е, С). Лейконіхія може свідчити про захворювання ШКТ (дисбактеріоз, ентерит та ін), анемію, серцеву недостатність, хронічну ниркову недостатність, перенесений стрес, затяжну депресію.

Характеристика білих плям на нігтях

Залежно від поширеності поразки у дерматології розрізняють обмежену та тотальну лейконіхію. У першому випадку відзначається часткове порушення кератинізації нігтьової пластини, що уражаються 1-2 нігтя; у другому випадку має місце повне ураження одного чи всіх нігтів. За формою білих плям виділяють точкову та смугоподібну лейконіхію. Білі точки на нігтях можуть бути дрібними та множинними або великими та одиночними; білі смуги – горизонтальними чи вертикальними.

По виду та розташування білих плям на нігтях можна попередньо судити про той чи інший генез лейконіхії. Так, при травматичній природі лейконіхії білі плями на нігтях точкові, рідше смугоподібні, хаотичні; у цих випадках ніколи не розвивається тотальна поразка нігтя. Після сильних нервових потрясінь зазвичай з’являються великі одиничні білі плями у центрі нігтьової пластини, які зникають у міру відростання нігтя. При лейконіхії, обумовленої аліментарними факторами (неправильним та незбалансованим харчуванням, нестачею протеїнів) дефект має вигляд парних білих смуг, розташованих упоперек нігтьової пластини.

Про дефіцит мікроелементів та вітамінів говорять множинні точкові білі плями на нігтях. Як правило, на гіповітаміноз вказують й інші супутні симптоми: сухість шкіри, гіперкератоз, хейліт, підвищена стомлюваність та ін. Особливо виражена лейконіхія зазвичай спостерігається у підлітків та вагітних, чий організм відчуває підвищені потреби у вітамінах та мінералах.

У осіб, які страждають на ХНН, великі білі плями розташовані в нижній частині нігтя; при цьому верхня частина нігтьової пластини має здоровий рожевий колір. При захворюваннях серцево-судинної системи білі плями з’являються на нігтьовій пластині, що набуває синюватого відтінку. Тотальна лейконіхія спостерігається при захворюваннях травної системи, печінки; при цьому білі плями можуть з’явитися не тільки на нігтях рук, але й ніг.

Діагностика причин появи білих плям на нігтях

Оцінка здоров’я станом нігтьових пластин є традиційним методом діагностики в китайській традиційній медицині. Фахівці східної медицини вважають, що енергетичні канали, що відкриваються на пальцях рук, пов’язані із певними внутрішніми органами. Саме тому зміни, що відбуваються в організмі, як у дзеркалі, відбиваються на поверхні наших нігтів. Ознакою фізичного та духовного здоров’я є гладкі, рівні нігтьові пластини, що мають матову або трохи блискучу поверхню, рожевий колір та правильну форму. При появі білих плям на нігтях на першому етапі доцільно звернутися до дерматолога, який при необхідності порекомендує консультації інших фахівців – гастроентеролога, нефролога, кардіолога та ін.

Лейконіхію необхідно диференціювати від смужок Мея, що виникають при отруєнні миш’яком або талієм. Ці смужки мають біло-синій колір, поперечне розташування та ширину 5 мм. Також слід виключити оніхомікоз, для якого, крім білих плям на нігтях, характерно потовщення та зміна кольору нігтьової пластини, різні деформації (врослий ніготь, «пташиний» ніготь), кришення та розшаровування нігтя. Діагностика грибкового ураження нігтів проводиться мікологом на підставі результатів зішкрібання на патогенні гриби з нігтьових пластинок.

Лікування білих плям на нігтях

Усунення білих плям на нігтях може бути ефективним лише в тому випадку, якщо визначено причину їхньої появи. Як загальні заходи рекомендується уникати нервових потрясінь, нормалізувати режим праці та відпочинку, збагатити раціон овочами, фруктами, рослинними та тваринними білками. При проблемі білих плям на нігтях буде корисний прийом вітамінів, мікро- та макроелементів, який дозволить ліквідувати дефіцит речовин, що відсутні в організмі.

При лейконіхії, не пов’язаної із загальними захворюваннями, можна звернутися до салону краси для проведення місцевого лікування нігтів за допомогою професійних засобів догляду, лікувальних ручних та ножних ванн, масажу рук та ніг. Додатково до салонного лікування в домашніх умовах можна виконувати ванни з морською сіллю; втирати в нігті суміш підігрітої оливкової олії з лимонним соком, олійний розчин вітаміну А, риб’ячий жир, живильні креми. При грибковому ураженні курсове медикаментозне лікування та місцева обробка нігтів призначається та проводиться лікарем-мікологом.

Профілактика появи білих плям на нігтях

Самі по собі колишні плями на нігтях не загрожують здоров’ю. Тим не менш, їх поява в ряді випадків може свідчити про серйозне неблагополуччя в організмі, тому цей симптом не слід ігнорувати. Неправильно “маскувати” білі плями на нігтях шаром декоративного лаку. Навпаки, при появі слід тимчасово відмовитися від манікюрної обробки нігтів і пройти діагностику у спеціаліста.

Під час роботи з хімічними речовинами руки необхідно захищати рукавичками. При салонному догляді за руками та ногами краще віддавати перевагу закладам з гарною репутацією, щадним процедурам та відомим косметичним брендам. Уникнути появи білих плям на нігтях допоможе повноцінне харчування, прийом вітамінів. При тотальній лейконіхії насамперед необхідно виключити захворювання внутрішніх органів.