SUTURA

Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Блискавичні вугри

Блискавичні вугри – Рідкісна форма вугрової хвороби, що характеризується появою на шкірі тулуба виразкованих вузлуватих або папульозних вугрів. Захворювання супроводжується вираженим порушенням загального самопочуття у вигляді підвищення температури, болю в суглобах, порушення апетиту та ін. Діагностика проводиться за типовою клінічною симптоматикою. У аналізі крові виявляються запальні зміни, а посів крові, зазвичай, не дає результату. Блискавичні вугри потребують системного медикаментозного лікування у поєднанні з місцевою терапією.

Загальні відомості

На сьогоднішній день дерматологія не може точно назвати причини виникнення такої важкої форми вугрів, як блискавичні вугри. Передбачають токсико-алергічний чи інфекційно-алергічний механізм розвитку. Відомо, що виникненню захворювання сприяють хронічні запальні захворювання: виразковий коліт, хвороба Крона, хронічний гастрит, гепатит, хронічний бронхіт, пієлонефрит та ін. Деякі пацієнти відзначають зв’язок хвороби з прийомом антибіотиків тетрациклінового лікування .

Блискавичні вугри

Симптоми блискавичних вугрів

Часто блискавичні вугри з’являються на тлі вже існуючої легкої форми вугрової хвороби з вузловотокістозними або папуло-пустульозними видами вугрів. Для захворювання характерний раптовий початок із виникнення виразково-некротичних висипів та різкого порушення загального самопочуття. Поява блискавичних вугрів супроводжується підйомом температури тіла до 38 ° С і вище, сильними болями в м’язах, артралгіями, анорексією, болями в животі.

Елементи висипки розташовуються зазвичай на шкірі грудей, плечей, спини, бічної поверхні шиї, не торкаючись обличчя. Вони є безліч виразкових вугрів у вигляді вузликів або папул. Такі елементи розташовані на гіперемованому фоні та поєднуються з пустульозними висипаннями. Через подібну клінічну картину деякі дерматологи вважають блискавичні вугри подібними до гангренозної піодермії. Роздільна здатність елементів відбувається з утворенням рубців.

Діагностика блискавичних вугрів

Діагноз встановлюється за характерними елементами висипу, швидкого початку захворювання та наявності значних змін у загальному стані пацієнта. В аналізі крові визначається прискорене ШОЕ, лейкоцитоз та зниження гемоглобіну. Бакпосів крові на стерильність, як правило, дає негативний результат. Для визначення чутливості патогенної мікрофлори проводять бакпосів відокремлюваного з поверхні виразкових елементів.

З метою виявлення та лікування супутньої хронічної патології пацієнту може бути призначена консультація гастроентеролога, пульмонолога або уролога, а також проведення додаткових досліджень: гастроскопії, іригоскопії, колоноскопії, рентгенографії легень, бронхографії, УЗД нирок та сечового міхура.

Лікування блискавичних вугрів

Загальна терапія блискавичних вугрів полягає у призначенні антибіотиків (доксициклін, еритроміцин, кліндаміцин та ін.) з урахуванням чутливості до них виділеної мікрофлори. Застосовуються протизапальні препарати: ібупрофен, немісулід та ін. При виникненні блискавичних вугрів у жінок потрібна консультація гінеколога-ендокринолога для вирішення питання необхідності терапії естрагенами або антиандрогенами.

Місцеве лікування полягає у змазуванні уражених ділянок шкіри гелями та мазями з антибактеріальними препаратами, ретиноїдами, кератолітиками. З фізичних методів лікування застосовується лазеротерапія, фототерапія, озонотерапія та мезотерапія, невеликі дози УФО.