Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Бородавчастий передрак червоної облямівки губ

Бородавчастий передрак червоної облямівки губ

Бородавчастий передрак червоної облямівки губ – Патологічний процес в області червоної облямівки губ з високою ймовірністю злоякісного переродження. Належить до групи облігатних передракових захворювань, що може зазнавати злоякісної трансформації протягом 1-2 місяців. Є округлим бугристим безболісним вузликом, зазвичай розташованим праворуч або зліва на нижній губі. Колір вузлика може варіювати від звичайного, що збігається з кольором облямівки губ до застійно-червоного. Діагноз встановлюється на підставі опитування, огляду та даних додаткових досліджень. Лікування оперативне.

Загальні відомості

Бородавчастий предрак червоної облямівки губ – доброякісна освіта в області червоної облямівки губ, що швидко піддається злоякісному переродженню. Під предраком розуміють патологічний стан, який обов’язково передує появі злоякісного новоутворення, але не завжди перетворюється на таке новоутворення. Факультативними передраками називають стани із відносно невисоким ризиком зловживання, облігатними передраками – стани з високою ймовірністю злоякісного переродження.

Бородавчастий передрак червоної облямівки губ відноситься до групи облігатних передраків. Для малігнізації достатньо всього 1-2 місяців. Зазвичай виявляється у чоловіків віком понад 40 років. Виникає під впливом цілого ряду екзогенних та ендогенних факторів. Не викликає неприємних симптомів чи грубого косметичного дефекту, що зумовлює пізнє звернення пацієнтів до лікаря та підвищує ймовірність злоякісного переродження. Лікування цього захворювання здійснюють фахівці в галузі онкології – дерматоонкологи.

Бородавчастий передрак червоної облямівки губ

Причини розвитку бородавчастого передраку червоної облямівки губ

Поряд з іншими аналогічними захворюваннями червоної облямівки губ та слизової порожнини рота розвивається під впливом несприятливих зовнішніх (механічних, хімічних, термічних та метеорологічних впливів) та внутрішніх факторів. До механічних подразників, що підвищують ймовірність розвитку передракових захворювань червоної облямівки губ, відносять звичку тримати в роті ручку, олівець або цвяхи, а також деякі виробничі шкідливості, наприклад, наявність великої кількості силікатного або залізорудного пилу в навколишній атмосфері.

До списку хімічних подразників включають прянощі, тютюн (курильний, жувальний) та алкогольні напої (особливо міцні). Термічними подразниками, які провокують бородавчастий передрак червоної облямівки губ, є дуже гаряча їжа і звичка докурювати сигарету до кінця, випалюючи губи. Велике значення мають метеорологічні впливи: вітер, пил, сонячні промені, висока вологість за низької температури навколишнього середовища.

Внутрішні фактори, що сприяють розвитку процесів зроговіння в області губ, є вікова дегідратація клітин епідермісу, гормональні зміни і деякі захворювання, наприклад, цукровий діабет або хронічна анемія. Дослідники також відзначають, що зроговіння посилюється при лихоманці, стресах, хронічних захворюваннях травної системи (гастриті, ентериті, коліті), іхтіозі, псоріазі, системному червоному вовчаку та ксеростомії різного генезу.

Симптоми, діагностика та лікування бородавчастого передраку червоної облямівки губ

Зазвичай пацієнт звертається до лікаря через появу косметичного дефекту. При огляді виявляється щільне пухлиноподібне утворення у вигляді одиночного вузлика діаметром від 4 до 10 мм, як правило, розташованого на нижній губі в проміжку між кутом рота та серединною лінією. Колір вузлика – від нормального, що збігається з кольором губи, до багряного або темно-червоного. Поверхня горбиста, іноді покрита тонкими, сіруватими, лусочками, що важко видаляються. Навколишні тканини не змінені.

Діагноз бородавчастий передрак червоної облямівки губ встановлюється на підставі анамнезу, даних зовнішнього огляду та результатів біопсії. При проведенні гістологічного дослідження визначається обмежена зона проліферації, що розростається вище або нижче за рівень епітелію, і ділянки гіперкератозу, що чергуються з ділянками паракератозу. Диференціальний діагноз проводять з папіломою, кератоакантомою та бородавкою. Відмінність бородавчастого передрака червоної облямівки губ від папіломи полягає у відсутності м’якої ніжки, від кератоакантоми губ – у відсутності воронкоподібного заглиблення, оточеного валиком ущільнених гіперемованих тканин і заповненого ороговілими клітинами, від бородавки – відсутності.

Лікування бородавчастого передрака червоної облямівки губ – хірургічне висічення в межах здорових тканин. Без лікування прогноз несприятливий. Існує висока ймовірність зловживання якістю протягом декількох місяців після появи. Про злоякісне переродження свідчать швидке зростання, проростання у прилеглі тканини, інтенсивне зроговіння, виразки, ерозії, кровотечі або кровоточивість при обмацуванні.

Opting for ecu remapping to delete adblue.