Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5
Бронхіт у дітей
Симптоми
Коли хворіють діти, батькам хочеться допомогти впоратися із захворюванням якомога швидше. Але є такі хвороби, які навіть через тривалий час після одужання, продовжують доставляти неприємності у вигляді залишкових явищ – нежиті, кашлю і тому подібних. Такий і гострий обструктивний бронхіт у дітей.
Гострий обструктивний бронхіт у дітей – це важке захворювання, яке супроводжується експіраторной задишкою, званої синдромом бронхіальної обструкції. Такий бронхіт – явище досить часте, приблизно чверть всіх бронхітів протікає саме з синдромом обструкції. Часто, коли мова йде про обструктивному бронхіті, мають на увазі бронхіоліт, а різниця між ними всього лише в деяких клінічних відмінностях.
Найчастіше гострого обструктивного бронхіту схильні діти до трьох років: у них такий бронхіт супроводжує вірусні захворювання, викликані цитомегаловірусом, вірусом грипу С-типу, а також РС-вірусом і аденовірусами, супроводжує черевний тиф, дифтерію, кашлюк. Старші діти хворіють обструктивними бронхітами на тлі вірусної інфекції, викликаної хламідіями і мікоплазмами.
Однак причинами гострого бронхіту не завжди можуть бути тільки віруси: іноді симптоми такого бронхіту проявляються внаслідок впливу токсичних або хімічних речовин на дихальні шляхи, а також внаслідок якихось фізичних факторів.
Бронхіт починається з підвищення температури, причому не можна сказати, до яких показників повинна піднятися температура і скільки днів вона повинна триматися – все це залежить від вірусного збудника, який спровокував бронхіт. Наприклад, бронхіт, супроводжуючий аденовірусну інфекцію, може тримати температуру до десяти днів.
Головним симптомом бронхіту, звичайно, є кашель: зазвичай спочатку кашель сухий, нав’язливий, але після він стає в’язким, вологим і відкашлюється.
Механізм дії гострого обструктивного бронхіту такий: у просвіті накопичується мокрота, стінки слизової, базальної мембрани, спостерігається компресія дихальних шляхів, скорочення бронхіальних м’язів. Найбільш часто обструкція з’являється у дітей через те, що набрякає слизова і з цієї причини звужуються дихальні шляхи. Бронхоспазм трапляється набагато рідше.
Зазвичай обструктивний бронхіт починається як гостре респіраторне вірусне захворювання – ГРВІ – і симптоми схожі. Відрізняється лише тим, що симптоми бронхіту з часом наростають – на третій-четвертий день хвороби може спостерігатися утруднення дихання, збільшуватися його частота, видих стає свистячим і шумним. При такому бронхіті частота вдихів-видихів може налічувати до п’ятдесяти разів на хвилину. Візуально можна визначити роздуту грудну клітку, а також той факт, що в диханні бере участь допоміжна мускулатура. Крила носа нехарактерно роздуваються, в диханні беруть участь підключичні і надключичні ділянки. Досить частий симптом – характерна блідість шкірного покриву. Кашель нечастий, але малопродуктивний, практично не відкашлює. Під час дихання у дитини прослуховуються свистячі і тріскучі хрипи, які трохи пізніше стануть більш вологими.
Зазвичай для постановки діагнозу необхідні результати рентгену: на знімку проглядається здуття легенів. У дітей підліткового віку такий бронхіт часто проходить спільно з ангіною або з лімфаденітом шиї. Постановка діагнозу часто ускладнюється через схожою симптоматики обструктивного бронхіту і бронхіоліту, крім того, часто плутають обструктивний бронхіт і бронхіальну астму особливо на першому етапі обстеження, оскільки у чверті випадків бронхіальна астма «маскується» під симптоматикою обструктивного бронхіту. Розрізняються ці два захворювання по наявності (у обструктивного бронхіту) або відсутності (у бронхіальної астми) зв’язків з ГРВІ. На гострий бронхіт можуть вказувати і лабораторні показники: збільшена ШОЕ, нейтрофільоз, якщо бронхіт супроводжує бактеріальну інфекцію, лейкоцитарна формула зрушена вліво.
Лікування і профілактика
Лікування гострого обструктивного бронхіту будується за тими ж принципами, що й лікування простого бронхіту. Ще не нормалізується температура, дитині призначають постільний режим. Пропонується дієта, заснована на молочній і рослинній їжі, а також рясне пиття типу трав’яних чаїв і мінеральної води. Протикашльові засоби поєднують з відхаркувальними.
Але можуть застосовуватися і додаткові методи – киснева терапія, якщо дихальна недостатність яскраво виражена. Крім того, призначаються процедури відволікаючого характеру – ванни для ніг, вода в яких поступово підвищується до сорока одного градуса, а також ванни для рук і масаж за допомогою медичних банок. З обструкцією боротися пропонується бронхолітиками – беротека через небулайзер, тербуталіном або Вентолін.
Обструктивний бронхіт – річ неприємна ще й тим, що навіть при повному лікуванні захворювання може повторитися вже при наступному захворюванні ГРВІ. Зазвичай повторюється такий бронхіт протягом півроку. Хворіють такою формою бронхіту діти до чотирирічного віку, а після чотирьох років обструкції не повертаються.
Прогноз гострого обструктивного бронхіту може бути не настільки сприятливий, якщо дитина схильна до алергії. Під час нападів алергії обструкції можуть повторюватися, розвиватися стихійно, можуть бути рецидиви. Приблизно у кожної четвертої дитини, який переніс гострий хронічний обструктивний бронхіт, згодом розвивається бронхіальна астма. В якості профілактики обструктивного бронхіту необхідно захистити дитину від контакту з алергенами. У цілому гострий обструктивний бронхіт може бути діагностований на самому початку хвороби, а це означає, що і лікувальні заходи розроблені і введені на початковому етапі, що зводить до мінімуму ризик того, що бронхіт переросте в хронічну форму.
Подальша інформація
Завжди консультуйтеся зі своїм лікарем, щоб переконатися, що інформація, яка відображається на цій сторінці, може бути застосована до ваших особистих обставин. Інформація призначена тільки для медичних фахівців.