Студенти – біологи Aston University (Бірмінгем, Великобританія ) з’ясували, що так зване «правило п’яти секунд» – міський міф про те, що впала на підлогу їжу, яка провела там менше п’яти секунд, можна їсти без особливого втрату для здоров’я – справді має під собою наукове підгрунтя. Як виявилося, повідомляється в прес-релізі університету, у процесі переходу бактерій з пола на що впала їжа тривалість контакту і тип поверхні відіграють вирішальну роль.

Студенти – випускники факультету біології під керівництвом професора мікробіології Ентоні Хілтона ( Anthony Hilton ) провели моніторинг процесу зараження бактеріями, які підпали на різні ламінат і плитку), причому тривалість контакту становила від 3 до 30 секунд.

В результаті виявилося, що час є істотним фактором у процесі, при цьому в цілому п’ятисекундний контакт з підлогою пов’язаний з дуже низьким ризиком інфікування. Крім того, значну роль відіграє тип поверхні – якщо їжа пролежала на підлозі більше п’яти секунд, вона найбільшою мірою виявиться запліднення бактеріями в разі ламінату або плитки, і в найменшій – в разі коврового покриття.

Група під керівництвом Хілтона також провела опитування серед оточуючих з приводу поширеності звички слідувати правилу п’яти секунд. 87 відсотків опитаних або заявили, що з готовністю підберуть і з’їдять що впала на підлогу їжу, або повідомили, що завжди поводяться таким чином, 55 відсотків, що відповідали таким чином були жінками.