Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Анатомо-фізіологічні особливості cерцево-судинної системи у дітей

Анатомо-фізіологічні особливості cерцево-судинної системи у дітей

  • Анатомічне серце новонародженого розташоване більш краніально за рахунок високого стояння діафрагми.
  • Значно більший об’єм серця відносно об’єму грудної клітки.
  • Форма серця – куляста.
  • Правий та лівий шлуночок на момент народження мають приблизно однакові об’єм і товщинустінки.
  • Після народження інтенсивно ростуть ліві відділи серця за рахунок збільшення судинного опору та артеріального тиску.
  • Темп росту магістральних судин нижчий за темп росту серця.
  • У новонароджених співвідношення діаметрів легеневої артерії та аорти інше (аорта — 16 мм, легенева артерія — 21 мм); у віці 10—12 років їх діаметр стає однаковим, а в дорослих аорта завжди більша за легеневу артерію.
  • Кровоносні судини новонароджених мають тонку стінку, у них недостатньо розвинені м’язові та еластичні волокна.
  • У новонароджених просвіт відповідних артерій та вен однаковий.
  • Капіляри в дітей добре розвинені, відносно широкі й короткі.
  • Пульс у дітей усіх вікових категорій більш частий, ніж у дорос­лих, за рахунок більш інтенсивнішого обміну речовин та пізнього роз­витку вагусної іннервації серця.
Новонароджені120—140
1 рік120
3 років105
5 років100
10 років85
12 років90

• Артеріальний тиск у дітей нижчий, ніж у дорослих. Для орієн­товного розрахунку артеріального тиску (мм рт. ст.) у дітей до 1 року можна використовувати формулу:

систолічний артеріальний тиск = 76 + 2п, після 1 року – систолічний артеріальний тиск = 90 + 2п, деn— вік дітей у роках. Величина мінімального АТ становить ½ – 2/3 максимального.

Методика дослідження серцево-судинної системи в дітей

Досліджуючи серцево-судинну систему дитини, потрібно брати до уваги:

  1. Скарги: на біль у ділянці серця, серцебиття, перебої, задишку, ціа­ноз, набряки, головний біль, запаморочення, загальну слабкість, сто­мленість.

2. Дані огляду: серцевий горб, пульсацію в ділянці серця, зміни серцевого поштовху, колір шкіри (блідість, ціаноз), фізичний розви­ток.

3.Дані пальпації: серцевий поштовх, «котяче муркотіння».

4.Дані перкусії: збільшення розмірів серця.

5.Дані аускультації: зміна гучності тонів, ритму та частоти серце­вих скорочень, наявність функціонального чи органічного систоліч­ного шуму, діастолічного шуму, акцентів та розщеплення тонів на основі серця, додаткові аускультативні феномени.

6.Зміни артеріального тиску, частоти та характеру пульсу.

7. Оцінку результатів інструментальних досліджень серцсво-судинної системи (ЕКГ, ФКГ, рентгенограми серця, ультразвукового дослідження).

Межі відносної серцевої тупості при перкусії в дітей різного віку

ЛіваНа 2 см назовні від лівої l.medioclavicularisНа 1 см назовні від лівої l.medioclavicularisНа 0,5 см назовні від лівої l.medioclavicularisНа лінії або на 0,5 см усередину відl.medioclavicularis

Диференційна діагностика функціонального й органічного систолічного шуму у дітей

Функціональний систолічний шумОрганічний систолічний шум
Як правило, тихий, непостійний, недовгий (триває частину систоли)Як правило, гучнгий, постійний, довгий (триває всю систолу)
Не пов’язаний з І тономПов’язаний з І тоном
Не проводиться за межі серцяПроводиться за межі серця
Зменшується (зникає) у вертикальному положенні, після фізичного навантаження, під час вдихуПостійний у горизонтальному і вертикальному положеннях, у стані спокою та після фізичного наван­таження, під час вдиху та видиху
На ФКГ — як правило, низькоамплітудний, короткий, непостійний, неправильної, невизначеної форми, не пов’язаний з І тоном, фіксується на низьких частотахНа ФКГ — як правило, високоамплітудний, триває більшу частину систоли, правильної, певної форми, пов’язаний з І тоном, фіксується на високих частотах

Диференційна діагностика фізіологічного і патологічного розщеплення IIтону над легеневою артерією в дітей

Фізіологічне розщеплення IIтону над легеневою артерієюПатологічне розщеплення IIтону над легеневою артерією
Непостійне, вислуховується не на кожному ударі, зникає під час вдиху, у вертикальному положенні, після фізичного навантаженняПостійне, фіксоване, вислухову­ється під час вдиху та видиху, у горизонтальному та вертикаль­ному положеннях, у стані спокою та після фізичного навантаження

Особливості ЕКГ у дітей

  • Чим молодша дитина, тим вища частота серцевих скорочень.
  • Зміщення електричної осі серця вправо (правограма) у новона­роджених, рідше — у немовлят.
  • Глибокий зубець Qу III стандартному відведенні у дітей до­шкільного віку.
  • Зубець Qвідсутній у правих грудних відведеннях у дітей до­шкільного віку.
  • Зубець Т у правих грудних відведеннях позитивний у новонарод­жених до 4—6-го дня життя, потім він стає негативним, також у немовлят, у V1—У4; у дітей раннього віку — у V1—У3; у дітей дошкіль­ного віку — у V1—V2; у школярів — у V1 рідко у V2.
  • Характерною є висока частота дихальної аритмії у школярів, рідше в дошкільному віці.

Недостатність кровообігу в дітей

У разі захворювань органів серцево-судинної системи загальний стан дітей визначається за ступенем недостатності кровообігу. Під не­достатністю кровообігу розуміють такий патологічний стан дитячого організму, за якого серцево-судинний апарат не може достатньою мірою забезпечити кров’ю органи й тканини. Причиною недостатності крово­обігу може бути судинна (колапс, зомління, шок) і серцева (ліво- або правошлуночкова) недостатність. Тяжкість стану в разі серцево-судинної недостатності визначаються за частотою пульсу, співвідношенням час­тоти пульсу і дихання, наявністю і виразністю задишки, ціанозу, на­бряків, збільшенням розміру печінки та ін. Видрізняють такі ступені недостатності кровообігу в дітей:

І ступінь — ознак недостатності кровообігу в стані спокою немає, але вони з’являються після фізичного навантаження (тривалий крик та ін.) у вигляді тахікардії та задишки;

IIА ступінь — ознаки недостатності кровообігу спостерігаються в стані спокою і характеризуються незначною задишкою (тахіпное на 30—50 % більше від норми), тахікардією (частота пульсу на 10—15 % перевищує норму) та збільшенням розміру печінки, яка на 2—3 см виступає з-під краю ребрової дуги;

ІІБ ступінь — проявляються задишка (частота дихання на 50—70 % перевищує норму) і тахікардія (частота пульсу на 15—25 % більша від норми), печінка на 3—4 см виступає з-під краю ребрової дуги;

IIIступінь — спостерігаються значна задишка (частота дихання на 70—100 % перевищує норму) і тахікардія (частота пульс у збільшена на 30—40 % від норми), гепатомегалія, значні набряки (на обличчі; гідроперикард, асцит, анасарка).

Unsere technologie erweitert ihre globale reichweite im pi network. The bathroom/wash room area.