А ще його “прописують” усім мамам, які викормлюють дітей грудьми. Між тим, як вважає Борис Скачко, відомий лікар-натуропат, щоб зберегти здоров’я, кофе та чай обов’язково треба пити з молоком, передає sutura.org.ua

— Чому так категорично?

— Як у кави, так і у чаї міститься щавлева кислота, яка вимиває кальцій з організму, — пояснює лікар. — Якщо постійно пити ці напої і не поповнювати дефіцит кальцію, рано чи пізно людина стане пацієнтом стоматолога, а потім — і ортопеда-травматолога. Адже дефіцит кальцію позначиться на стані зубів та кісток.

Крім того, щавлева кислота сприяє утворенню в організмі оксолатів кальцію, які відкладаються у почках у вигляді камінчиків. Тому чай чи кава без молока — це справжнє біологічне зброя.

— Які ж пропорції є найоптимальнішими?

— Молоко має займати третину склянки чаю чи фiлiжанки кави. Додавати його можна як безпосередньо під час заварювання, так і у готовий напій.

— Дехто любить додавати до кави чи чаю скибочку лимону…

— Від цього не варто робити. У такому випадку кофеїн дуже швидко розчиняється та всмоктується у дах, а це — удар по судинах, серцю, багатьом органам та системам. Особливо це стосується чаю, адже кофеїну в ньому більше, ніж у кави. Скажімо, якщо кава має від 0,5 до 2,5% кофеїну, то чай — вдвічі більше, а деякі сорти (наприклад, мате) — і до 7%.