Ті, що нам у дитинстві радили бабуся та мама, далеко не завжди допомагає лікуванню. Пам’ятайте, що вам у дитинстві радили бабуся і мама, коли ви починали кашляти, чхати, коли бачили на термометрі температуру вище 37? Гаряче молоко з медом, чай з лимоном і сахаром – і пий швидше, поки не охололо, бо не буде толку! І ви пили. Обпікалися. Вас кидало у піт. Ненадовго допомагало. Але через деяку годину ви починали кашляти ще сильніше, відчувати собі ще гірше, передає sutura.org.ua

Насамперед, ніколи не пийте напої які обпікають. Вони тільки дратують слизову рота та горла, але ніяк не допомагають швидше виздоровити. Пити треба обов’язково, обильне пиття, яке активно виводитиме токсичні речовини, що утворюються в процесі життєдіяльності бактерій і вірусів. Рекомендований добовий обсяг – до трьох літрів рідини: це може бути просто тепла вода, відвар трав, трохи остиглий бульйон.

По-друге, запам’ятайте: чай або молоко, в яких ви розчиняєте мед, знищують його цілющі властивості. Запивати мед гарячим напоєм теж безглуздо – і з погляду користі, і в плані смакових достоїнств продукту.

По-третє, забудьте про лимони та інші цитрусові, на годину хвороби – вони містять корисний витамин С у величезній кількості, але засвоюється цей витамин лише здоровим організмом.

Кислоти, яких у цитрусових теж достатньо, є сприятливою средою для вірусів, як і сахарний наліт від сладкого чаю, який осідає на слизовій роті і горлянці – воно нам треба?

Лікувальна дія “корисними засобами” таких як молоко або малина, теж під сумнівом. Плюс молока – це його сечогінна дія, у теплому вигляді воно може знизити відчуття першіння у горлі та заповнити нестачу калію. Надто ж жирне молоко дає непотрібні при хворобі калорії і живильну середовище бактериям, а не знищує їх. Що стосується малини, краще вжити не ягоди, а листя цього чагарника, додавши їх у відвар трав або заваривши окремо. Пити теплим!