Такого висновку дійшли американські вчені з Гарвардського університету.
Простим людям і переважній більшості вчених відомий так званий ефект плацебо. Коли людині говорять про те, що прийнята їм таблетка або получений укол допоможуть швидше зняти біль, то це дійсно відбувається, навіть, незважаючи на те, що в ліках не містилося жодних активних діючих речовин.
Вчені з Гарвардського університету вирішили з’ясувати, працює ли ефект плацебо у розмовах між людьми, а не лише на лікарських препаратах. Спостереження показали, що найпростіші речі, такі як позитивні слова, схвалення, розрада та жарти з боку лікарів, допомагають пацієнтам не тільки встановити гарні відносини зі своїми лікарями, а й більш позитивно реагувати на лікування.
Вперше в історії науки і отримані чіткі докази того, що позитивне і добре ставлення лікаря до пацієнта покращує процес одужання і робить його швидшим. Таким чином, ефект плацебо повторюється і на відносинах між людьми. Лікарю досить сказати пацієнтові, що його стан покращується, він поправляється швидше і його рани затягуються, як це починає відбуватися насправді.
Автори дослідження підкреслюють, що між свідомістю та організмом людини існує дуже чітка зв’язок. Мозок впливає на роботу всіх органів, включаючи і процеси загоєння, причому це двосторонній зв’язок. Коли рівень цукру в крові падає, знижується і настрій людини, а коли люди перебувають у стані стресу чи страху, то серце починає стукати швидше, і тиск підвищується.
Вчені сканували мозок людей, які вважали, що приймають антидепресанти. На ділі, деякі з цих людей справді отримували ліки, а інші плацебо. Але активність мозку в обох випадках була практично однаковою, якщо лікарі переконували пацієнтів у тому, що вони одужують, їх стан покращується, справи йдуть на виправлення. Чим добрішим опинявся лікар, тим краще йшли справи у його пацієнта.