Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Чому ліки по-різному впливають на людей: результати дослідження

Чому ліки по-різному впливають на людей: результати дослідження

Згідно з нещодавно завершеним дослідженням, звичайні ліки можуть накопичуватися в кишкових бактериях. При цьому змінюється їх бактеріальна функція і потенційно знижується ефективність препарату.

Взаємодії, що спостерігаються для різних ліків – від діабету, астми та депресії, можуть допомогти дослідникам краще зрозуміти індивідуальні відмінності в ефективності та побічних ефектах.

Дослідження, проведене вченими з відділу токсикології Ради медицинських досліджень (MRC) при Кембриджському університеті та Європейській лабораторії молекулярної біології (EMBL) в Німеччині, є першим, в якому показано, що певні види кишечних бактерий накопичують людські ліки, змінюючи види бактерій і їх.

Це може змінити ефективність препарату як безпосередньо, оскільки накопичення може знизити його доступність для організму, так і побічно, оскільки зміна бактериальної функції та складу може бути пов’язана з побічними ефектами.

Кишківник людини містить спільноти сотень різних видів бактерий, які є важливими для здоров’я і хвороб, які називаються кишковим мікробіомом. Склад видів бактерий істотно відрізняється у різних людей, і раніше було показано, що він пов’язаний з широким спектром станів, включаючи ожиріння, імунну відповідь та психічне здоров’я.

Подробиці дослідження

Дослідники виростили 25 звичайних кишкових бактерій та вивчили, як вони взаємодіють з пероральними ліками. Вони були обрані з різних типів звичайних лікарських засобів, у тому числі антидепресантів, які, як відомо, по-різному впливають на людей і викликають побічні ефекти, такі як проблеми з кишківником і збільшення ваги.

Дослідники перевірили, як кожен із 15 препаратів взаємодіє з вібраними штамами бактерий – загалом 375 тестів на бактериї та ліки.

Вони виявили 70 взаємодій між бактеріями та досліджуваними препаратами, про 29 з яких раніше не повідомлялося.

У той час як більш ранні дослідження показали, що бактерії можуть хімічно модифікувати ліки, при подальшому вивченні цих взаємодій вчені виявили, що у 17 з 29 нових взаємодій ліки накопичуються всередині бактерий, не модифікуючись.

Приклади препаратів, які накопичуються у бактериях, включають антидепресант дулоксетин та антидіабетичний розиглітазон. Для деяких ліків, таких як монтелукаст (препарат від астми) та рофлуміласт (препарат для лікування хронічної обструктивної хвороби легень), обидві зміни відбулися у різних видів бактерий – вони накопичувалися одними видами бактерий та модифікувалися іншими.

Також було виявлено, що біоакумуляція ліків змінює метаболізм бактерій. Наприклад, антидепресант дулоксетин зв’язується з кількома метаболічними ферментами всередині бактерий і змінює їх метаболіти.

Дослідники виростили невелику спільноту з кількох видів бактерий разом і виявили, що антидепресант дулоксетин різко змінив баланс видів бактерий. Препарат змінив молекули, які продукуються бактеріями, що накопичують ліки, якими харчуються інші бактерії, тому бактерії-споживачі виросли набагато більше і порушили баланс у складі спільноти.

Важливість роботи

За словами одного з керівників проекту, доктора Афанасіоса Тіпаса з EMBL, тільки тепер дослідники усвідомлюють, що ліки та мікробіом впливають одне на одного, що має критичні наслідки для здоров’я. На думку спів-керівника дослідження Пера Борка, мікробіом слід почати розглядати як один із органів.

Керівник відділу молекулярної та клітинної медицини MRC доктор Меган Дауї сказала, що ця робота підкреслює важливість мікробіому у доставці, ефективності та безпеці ліків. Про мікробіом ще багато чого не знають, і необхідно провести додаткову роботу, щоб зрозуміти важливі молекулярні аспекти, які залучені та впливають на реакцію людини на низку широко використовуваних ліків.

woman24.kyiv.ua

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!