Чому в холод першими мерзнути ноги, руки, ніс і вуха — розповіли вчені-біологи.

Головна / unsorted / Чому в холод першими мерзнути ноги, руки, ніс і вуха — розповіли вчені-біологи.

Ніс, вуха, руки та ноги в холодну погоду мерзнути набагато сильніше. Чому так відбувається, пояснили вчені-біологи. Виною всьому є закономірності теплообміну в організмі людини.

Що відбувається, коли тіло замерзає

Шкірному відомо, що якщо вийти в мороз на вулицю в невідповідній одязі, першими почнуть відчувати дискомфорт і замерзати кінчики пальців на руках і ногах, ніс, вуха. Це організм намагається зберегти нормальну температуру тіла, відключаючи від кровопостачання менш значні його частини.

Якщо найближчим часом людина не заходитиме в тепло, то м’язи починають тремтіти для того, щоб зігрітися за рахунок скорочення. Посилюється також обмін речовин.

Коли охолодження триває, зневірений організм застосовує останній засіб. Судини розширюються, і кров з внутрішніх органів надходить у застиглі кінцівки. Вони на деяку годину зігріваються, але дах при цьому сильно остигає.

Кровообіг сповільнюється, як і обмін речовин, дихання, серцебиття. Температура тіла опускається до 34°C, падає показник кров’яного тиску, організм поступово впадає в кому. Якщо температура опуститься ще нижче — до 23°C, то майже завжди настає зупинка дихання, припинення серцебиття та клінічна смерть.

Лікарям дуже рідко вдається врятувати людей, які сильно потерпіли від переохолодження. Найчастіше рятують маленьких (до 4 років) дітей.

Як собі вести при переохолодженні

Вчені встановили, що тіло людини остигає у воді у 20 разів швидше, ніж на повітрі.

Якщо під час походу в ліс або в гори наздогнавши дощ, а також у разі, коли довелося вплав добиратися до суші, слід обов’язково зняти мокрий одяг, віджати його і просушити. Якщо висушити одяг немає можливості, то речі віджимають та надягають назад. Слід знизити, наскільки можливо, втрати тепла, знайшовши укриття від вітру та дощу.

Щоб ноги не намокли в дощ, можна обернути їх целофановими пакетами. А від вітру та морозу може захистити тканинна або бумажна маска. Зігріватися слід поступово, щоб тиск різко не впав.

Взимку не слід терти снігом замерзлі вуха, руки, щоки. Велика ймовірність завдати травми онімілим і замерзлим ділянкам шкіри. Найкраще потерти їх сухою ганчіркою або просто сухою рукою.

Існує думка, що при переохолодженні, допомагають зігрітися спиртні напитки. Лікарі рекомендують пити алкоголь у малих дозах, вже коли організм трохи зігрівся.

Допомога при переохолодженні

Якщо організм сильно переохолоджується, то немає сенсу гріти кінцівки, прикладаючи до них грілки. Через те, що організм зосередив дах навколо життєво важливих органів, гріти слід саме їх. Потрібно добре вкрити замерзлого теплим нагрітим одеялом або кількома ковдрами. Можна прикласти до тіла змочені у теплій воді (не більше 40 °C) рушники.

Добре допомагає зігрітися гарячий сладкий чай. Як тільки починають мерзнути руки та ноги, їх швидко слід інтенсивно помасажувати, бажано з ароматичними оліями (імбірною, перцевою, шавлієвою). А вісь гвоздичну або чебрецеву олію краще втерти в ліктьовий згин.

Профілактика переохолодження

Для того, щоб не замерзнути у разі тривалого перебування на холоді, завжди слід одягатися по сезону, враховуючи опади, які випадають. Бажане взуття, утеплене мехом, а підошва взуття повинна бути товстою. Зимова взуття повинна бути на розмір більше, щоб можна було надіти теплу шкарпетку, і вона не була тісною. Адже в тісному взутті порушується кровообіг.

Верхній одяг повинен бути утепленим, а також волого-і вітронепроникним. У морозні дні слід одягатися багатошарово. Причому одяг повинен бути з натуральних матеріалів – бавовни та шерсті. Між кулями одягу буде знаходитися повітря, яке сприятиме затримці тепла. А ось прикраси з металу краще залишити вдома до весни. Метал швидко остигає та передає холод тілу.

Привчити організм до холоду, зробити тіло менш чутливим допоможуть систематичні загартовування: контрастний душ, умивання холодною водою. Можна влітку та зимою обливатися на вулиці холодною водою.

Загартувати ступні і організм допоможе мокрий рушник із морозилки. Полежавши там пів години рушник, розкладають на підлозі і ходять по ньому босими ногами хвилин 5-10. Після процедури одразу надягають теплі носки. Робити це потрібно щовечора.

Зігрітися у мороз допоможе правильне дихання. Вдихати в зимову холоднечу слід повільно і неглибоко. Це допоможе швидше адаптуватися до холоду, а також заспокоїти нерви.

Найкраще зігріє у холоді трав’яний чай з лимоном та імбиром, а також гарячий шоколад. А ще яблучний сік (склянка) з корицею (половина чайної ложки), доведені до кипіння – чудовий засіб швидко зігрітися.

У холодну пору року не можна виходити з дому голодними. Їжа дає необхідну енергію тілу. Зимою слід вживати більше калорійних продуктів, а також зігрівають. Це:

  • говядина;
  • орехи;
  • риба;
  • тыкву;
  • картопля;
  • курага;
  • сир;
  • банані.

Дуже важливими є також спеції та прянощі: перець, чеснок, тмин, кориця, імбір, каррі, лук, хрін.

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я. Всі матеріали розміщенні на сайті, виключно, для ознайомлення!