Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Чорна волохата мова

Чорна волохата мова

Чорна волохата мова – це набутий доброякісний стан, що характеризується появою на дорзальній поверхні язика гіпертрофованих та подовжених ниткоподібних сосочків. Пацієнти скаржаться на сухість та зміну зовнішнього вигляду язика. При значній гіперплазії ниткоподібних сосочків виникає відчуття стороннього тіла у горлі. У разі активізації дріжджових грибів утворюється печіння слизової оболонки. Діагностика чорної волохатої мови зводиться до збору скарг, складання анамнезу захворювання, проведення клінічного огляду. Лікування чорної волохатої мови спрямоване на корекцію гігієнічного стану порожнини рота. Місцево застосовують кератолітики, рідкий азот.

Загальні відомості

Чорний волохатий язик – захворювання язика, що характеризується гіперкератозом ниткоподібних сосочків та їх фарбуванням у темно-коричневий або чорний колір. Чорна волохата мова зустрічається як у дитячому, так і в дорослому віці, але у пацієнтів старшої вікової групи захворювання діагностують набагато частіше. Нерідко ворсинчасту мову виявляють у підлітків після прийому антибактеріальних препаратів. Основну групу пацієнтів складають злісні курці, які зловживають алкоголем. У більшості випадків при чорному волохатий мові спостерігається активізація грибкової флори. Видалення сосочків, що розрослися, здійснюється методом кріодеструкції або за допомогою аплікацій кератолітичних засобів.

Чорна волохата мова

Причини

Етіологія чорної волохатої мови вивчена не до кінця. Вагома роль у розвитку захворювання відводиться інфекційному, трофічному та фізико-хімічному факторам.

  • інфекції. Чорний волохатий язик може виникнути після перенесеної вірусної або бактеріальної інфекції. У пацієнтів знижуються захисні сили організму, що сприяє активізації патогенної мікрофлори. Бактеріальні мікроорганізми, накопичуючись мовою разом із клітинами ороговіючого епітелію, стають стаціонарним подразником. Внаслідок цього блокується процес зроговіння, розвиваються гіперпластичні зміни.
  • Хвороби ШКТ. Причинами чорної волохатої мови можуть бути захворювання органів системи травлення. Зсув кислотно-основної рівноваги у хворих з колітом та ентероколітом створює необхідні умови для розвитку патогенних мікробів.
  • Гіповітаміноз. Дефіцит рибофлавіну призводить до порушення метаболічних процесів, що сприяє появі трофічних змін у поверхневому шарі епітелію.

Сприятливими факторами у розвитку чорної волохатої мови є куріння, надмірне вживання кави або міцного чорного чаю, незадовільний рівень гігієни, невралгія трійчастого нерва, загальне виснаження організму, прийом пеніцилінів та тетрациклінів, алкоголізм.

Патанатомія

Гістологічно при чорному волохатий мові на збільшених ниткоподібних сосочках проглядається щільний роговий шар, до складу якого входить елеїдин. Від ороговілого стрижня симетрично відходять виступи, що нагадують пташине перо. Процес ороговіння блокується. Забарвлення сосочків відбувається аліментарно, а також під впливом пігментів бактерій, хромогенних грибів.

Симптоми

При чорному волохатий мові патологічно змінені ниткоподібні сосочки розташовуються в ділянці середньої та задньої третини дорзальної поверхні язика. При цьому ділянка ураження має форму кола, овалу чи трикутника. Довжина гіперплазованих сосочків досягає 2-3 см, діаметр – 2 мм. В основі сосочки ширші, щільніші при пальпації, пофарбовані в коричневий колір. Ближче до вершини ниткоподібні сосочки стоншуються, набувають насичений чорний відтінок. Напрямок росту сосочків при чорному волохатий мові – спереду назад. Передні та латеральні поверхні язика без змін. Регіонарні лімфовузли не пальпуються. Загальний стан у пацієнтів з чорним волохатим язиком не порушено.

Діагностика

Постановка діагнозу чорна волохата мова базується на підставі скарг, анамнезу захворювання, клінічного огляду:

  • Внутрішньоротовий огляд. У ході фізикального обстеження лікар-стоматолог виявляє мовою ділянку пігментованих гіперпластично змінених ниткоподібних сосочків. В основі сосочки пофарбовані менш інтенсивно, ніж по периферії. При проведенні гладилкою по дорзальній поверхні від кореня до кінчика язика сосочки піднімаються. У пацієнтів з чорною волохатою мовою гігієнічний стан ротової порожнини незадовільний, про що свідчать значення індексів гігієни Федорова-Володкіної, Грін-Вермільйона понад 3 бали. Виявляють зубні відкладення, множинні каріозні дефекти.
  • Лабораторна діагностика. При бактеріоскопії мазка, взятого з ділянки ураження, поряд з нормальною мікрофлорою порожнини рота нерідко виявляють міцелій і клітини дріжджових грибів, що брунькуються.

Диференціюють чорну волохату мову зі змінами кольору при помилковій чорній мові та хворобі Аддісона, а також з волосистою формою лейкоплакії. Пацієнта з чорним волохатим язиком обстежує стоматолог-терапевт. Для виключення супутньої фонової патології показано консультації гастроентеролога, терапевта.

Лікування чорної волохатої мови

При виявленні чорної волохатої мови необхідні гігієнічні заходи, спрямовані на зниження рівня бактеріальної контамінації ротової порожнини. З цією ж метою при чорному волохатий мові проводять професійне чищення. Для ротових ванн у стоматології застосовують антисептичні розчини на основі хлоргексидину біглюконату, перекису водню. Для видалення ороговілих клітин та гіперпластично змінених ниткоподібних сосочків призначають аплікації резорцину, саліцилового спирту – препаратів, що мають кератолітичний ефект.

Також видалення сосочків, що розрослися, може здійснюватися методом кріодеструкції при впливі на патологічне вогнище рідкого азоту. З метою загального лікування ворсинчастої мови показано антигістамінні препарати, полівітамінні комплекси. При виявленні ознак кандидозу додатково призначають антимікотичні лікарські засоби.

Прогноз

Прогноз при чорній волохатій мові сприятливий. Усунення причинних факторів, комплексне лікування захворювання призводить до відновлення поверхні язика.

Aufbau des uneedpi towers in einer metaverse umgebung, der unternehmen und projekten im pi network als hub dient. Advantages of overseas domestic helper.