Антиоксиданти, якими багаті свіжі томати, а також яблука та банані, здатні допомогти відновленню функції легень.

Дослідники провели аналіз даних 680 жителів Німеччини, Норвегії та Великобританії, середній вік яких у 2002 році становив приблизно 44 роки. Ці люди докладно відповідали на питання про своє харчування, а також пройшли спірометрію – процедуру, що дозволяє оцінити роботу легенів. Відомо, що знижена здатність легень споживати кисень підвищує ризик раку легенів, хронічної обструктивної хвороби легень (ХОЗЛ), а також хвороб серця. За десять років ті ж люди пройшли процедуру спірометрії ще раз, інформує sutura.org.ua

Аналіз зібраної інформації показав, що чим більше томатів, бананів та яблук було в раціоні учасників, незалежно від того, курили вони чи ні, то краще за минулі десять років збереглася функція їх легень. Особливо корисними ці фрукти та овочі виявилися для тих, хто кинув палити. Антиоксиданти, які в достатку присутні в помідорах, бананах і яблуках, допомогли ефективно відновити пошкоджені курінням легкі та загальмувати пов’язане зі старінням згасання їх працездатності.

В першу чергу йдеться про каротиноїді лікопені, яким багаті томати. Попередні дослідження показали, що лікопен знижує рівень запалення у дихальних шляхах і допомагає відновленню їх слизової оболочки. Саме тому, чим більше помідорів щодня їли учасники, тим кращим ставав стан їхньої дихальної системи, пишуть автори дослідження.

«Функція легенів починає згасати приблизно у 30-річному віці. Як показало наше дослідження, швидкість цього природного процесу старіння можна загальмувати за допомогою дієти, багатої овочами та фруктами. Причому цей метод працює у випадку, якщо ви ніколи не курили, то й тоді, коли ви кинули курити», — зазначила провідний автор дослідження Ванесса Гарсіа-Ларсен (Vanessa Garcia-Larsen). Зокрема вона вважає, що рекомендація щодо включення до раціону людей з високим ризиком розвитку ХОЗЛ томатів може допомогти загальмувати зростання випадків цього захворювання у всьому світі.