Знижка - 10% на весь медичний одяг по промокоду HALAT5

Головна unsorted Дефіцит вітаміну D у вагітних

Дефіцит вітаміну D у вагітних

Дефіцит вітаміну D у вагітнихце зниження рівня D3 у крові менше 30 нг/мл, що виникає у будь-якому періоді вагітності. Ризик гіповітамінозу підвищується при проживанні у північних регіонах, незбалансованому харчуванні, наявності хронічних захворювань. Вітамінна недостатність проявляється слабкістю, кістковими болями та емоційними порушеннями у майбутньої матері. Без лікування вона спричиняє важкі патології вагітності, порушення розвитку плода. Діагностика проводиться за даними аналізу на 25(OH)D дослідження фосфорно-кальцієвого обміну. Лікування включає прийом вітамінних добавок в індивідуально підібраних терапевтичних дозах.

Загальні відомості

Вітамін D – прогормон, який не лише регулює мінеральний обмін, а й впливає на роботу всіх систем організму. Речовина бере участь у системі «мати-плацента-плід», потрібна для правильного внутрішньоутробного розвитку дитини, тому її дефіцит вкрай небезпечний для вагітних. У Росії лише 10% жінок під час вагітності мають нормальний рівень вітаміну D, у 40% спостерігається його недостатність (20-30 нг/мл), ще у 40% – дефіцит (10-20 нг/мл), у 10% – виражений дефіцит (менше 10 нг/мл), що пов’язано з високим ризиком акушерських ускладнень та патологій плода.

Причини

Вітамін D потрапляє в організм ззовні або утворюється у складних біохімічних реакціях під впливом ультрафіолету. Він піддається метаболічним перетворенням у нирках та печінці, після чого циркулює у крові та взаємодіє з рецепторами. У період виношування дитини рівень D-гормону 1,25(OH)D – найактивнішої форми речовини – збільшується у 2-3 рази, досягає максимуму у третьому триместрі вагітності. Фактори ризику дефіциту вітаміну D у вагітних:

  • Місце проживання. Проживання у північних та середніх широтах пов’язане з низьким рівнем інсоляції, внаслідок чого вироблення вітаміну Д у шкірі різко знижується. Ризик розвитку дефіциту зростає у жінок, які завагітніли в холодну пору року, коли зменшується кут падіння сонячних променів та посилюється їхнє розсіювання у верхніх шарах атмосфери.
  • Незбалансоване харчування. З їжею жінки одержують 20-30% добової норми холекальциферолу. При низькому вживанні жирної морської риби, яєць, молочних продуктів, що характерно для багатьох вагітних через токсикоз та особисті смакові переваги, належна кількість нутрієнта не потрапляє в організм.
  • Колір шкіри. Високий рівень меланіну в шкірі блокує ультрафіолетові промені, тому для утворення достатньої кількості вітаміну темношкірим жінкам потрібна тривала інсоляція. У групі ризику також знаходяться жінки, які використовують SPF 30+ на всі відкриті ділянки тіла під час перебування на вулиці.
  • Супутні хвороби. Ризик вітамінодефіциту зростає у вагітних, які страждають від хронічних захворювань печінки та нирок, синдрому мальабсорбції, гіперпаратиреозу. Ожиріння підвищує ймовірність гіповітамінозу, оскільки підшкірний жир пов’язує та поглинає велику кількість D3.

Патогенез

Вітамін D має велике значення для вагітних. Він бере участь у формуванні плаценти з ранніх термінів гестації. Цей процес забезпечується двома основними механізмами: підвищенням експресії певних білків в ендометрії та збільшенням імунної толерантності до ембріона. Д3 перешкоджає відторгненню зародка, забезпечує протизапальну та протимікробну активність, регулює вироблення цитокінів.

З 4-го тижня вагітності вітамін починає проникати в організм майбутньої дитини. Речовина потрапляє у вигляді 25(OH)D, після чого перетворюється на активований 1,25(OH)D і взаємодіє з рецепторами VDR в органах. Нутріент має критичне значення для формування скелета плода та профілактики вроджених вад, бере участь у розвитку головного мозку та імунної системи. При його дефіциті ці ефекти знижуються, тому виникають патології вагітності.

Недостатність вітаміну D у вагітних

Симптоми дефіциту вітаміну D у вагітних

Більшість жінок вітамінна недостатність протікає безсимптомно. Незначні погіршення самопочуття сприймаються як природні ознаки вагітності, тому не надають особливого значення. Вагітні із вітамінодефіцитом відчувають підвищену втому, зниження настрою, порушення сну. Можливі болі та судоми у м’язах, напруга у спині та попереку, сухість шкіри та випадання волосся.

Ускладнення

Наслідки дефіциту вітаміну D у вагітних поділяють на негайні, які торкаються організму матері та плода, і віддалені – порушення здоров’я у дитини, що виникають через кілька років життя. Основна патологія вагітності на ранньому терміні – викидень, на пізньому – передчасні пологи. У пацієнток із вітамінним дефіцитом у 5 разів зростає ризик прееклампсії, у 4,4 раза – гестаційного цукрового діабету.

Нестача D3 викликає плацентарну недостатність, вдвічі збільшує ймовірність народження дитини з низькою масою тіла та ознаками затримки внутрішньоутробного розвитку (ЗВУР). Вітамін D модулює імунну відповідь та протимікробні реакції у статевих шляхах, тому при його дефіциті ймовірність бактеріального вагінозу у вагітної підвищується у 7 разів. Також він впливає на скорочувальну активність м’язів, може спровокувати слабкість родової діяльності.

Клінічні спостереження підтверджують віддалені наслідки дефіциту вітаміну D у вагітних. Діти, народжені від матерів з вітамінною недостатністю, частіше страждають від синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю (СДВГ), затримки мови та інтелектуального розвитку, розладів аутистичного спектру. Вони спостерігається гипокальциемия, зниження мінералізації кістки загалом на 2,7%, зменшення загальної щільності на 1,7%.

Гіповітаміноз у матері стає причиною феномену метаболічного імпритингу та викликає зміни епігенетичної регуляції, внаслідок чого у дітей протягом життя зростає ризик різних захворювань. З антенатальним дефіцитом вітаміну D асоційовано розвиток цукрового діабету 1 типу та інших аутоімунних патологій, уродженої катаракти, атопічного дерматиту. У дорослому віці збільшуються шанси захворіти на рак товстого кишечника, артеріальну гіпертензію.

Діагностика

Неспецифічні ознаки нездужання у вагітної жінки – показання до позачергового відвідування акушера-гінеколога та проведення комплексного обстеження. За свідченнями до консультування залучають терапевта, ендокринолога. Зовнішні та суб’єктивні симптоми гіповітамінозу не дозволяють поставити точний діагноз, тому призначаються лабораторні та інструментальні методи діагностики:

  • Аналізи на вітамін D3. Оцінку вітамінної забезпеченості організму визначають за концентрацією 25(OH)D, яка у нормі має становити 30-70 нг/мл. Для моніторингу рівня речовини на фоні лікування та обстеження вагітних із клінічними симптомами вітамінодефіциту застосовується спеціалізований аналіз на 1,25(OH)D.
  • Інші лабораторні методи. Вагітним проводять розширений біохімічний аналіз крові з визначенням рівня кальцію та фосфору, ниркових та печінкових проб. Для комплексної оцінки мінерального обміну досліджують рівень паратгормону паращитовидних залоз, кальцитоніну щитовидної залози.
  • УЗД вагітності. Ультразвукове сканування плоду та плаценти проводять позапланово всім жінкам з дефіцитом вітаміну D. Дослідження допомагає вчасно визначити відставання антропометричних показників дитини від його гестаційного віку, виявити проблеми із кровообігом у плаценті за даними допплерометрії.
  • Ультразвукова денситометрія. Безпечне та неінвазивне дослідження проводять для визначення щільності кісткової тканини та наявності остеопорозу у вагітної. Чим швидше проводиться ультразвук по кістці, тим нижча її мінералізація і тим вищий ризик патологічних переломів.

Дієта, багата на вітамін D

Лікування дефіциту вітаміну D у вагітних

Дефіцитні стани – показання до застосування препаратів із холекальциферолом у лікувальних дозах. Згідно з численними дослідженнями, безпечне та ефективне дозування речовини для вагітних становить 2000-4000 МО на добу. Прийом ліків рекомендований всім жінкам, які мають рівень 25(OH)D нижче 30 нг/мл. Використання терапевтичних дозувань дозволяє відновити нормальну концентрацію вітаміну більш ніж 80% пацієнток.

Фармакологічну корекцію гіповітамінозу доповнюють немедикаментозними заходами. При хорошій переносимості риби та молочних продуктів жінкам рекомендують додати таку їжу до свого щоденного раціону. Для підвищення природного вироблення вітаміну Д3 потрібно регулярне перебування на вулиці. У теплу пору року бажано вибрати відкритий одяг, щоб збільшити площу контакту шкіри із сонячним промінням.

Прогноз та профілактика

Результат вагітності залежить від рівня вітаміну в крові, своєчасності діагностики та корекції дефіцитного стану. Нові протоколи лікування вітамінної недостатності швидко нормалізують концентрацію речовини, що сприяє розвитку дитини та нормальному перебігу вагітності. Профілактика полягає в обстеженні жінок на етапі планування зачаття, застосуванні профілактичних добавок із D3 за медичними показаннями, зміні харчового раціону.